Relax v Kuksu.

17.11.2018

Státní sváteček. Už ho neprožívám. Ráno sluníčko. Hezké dopoledne. Vím, že musím stihnout oběd. Vrším do hrnce na páru brambory, quinou, mrkev, cibuli, česnek, mrazené zeleninové zásoby. Kompot - mám ho teď v oblibě. Místo okurek. Jablka, jahody, třešně, švestky. Stihla. Okolo jedné s vnučkou V. na Kuks. Mám ho ráda. Miluji ho. Perla baroka. Perla krajiny. Cestou pozoruji stavbu dálnice. Dosud vidím jen stojící stroje, sedící cikány. Dnes? Most. Vnímám první hotovou větší stavbu. 

- Peťuš, dálnice povede na Trutnov?

- No, asi jo. 

- To budeme na horách raz dva tři. A kolik stojí dálniční známka?

Povídáme si s vnučinkou. Co měla k obědu, že už ve školce začínají používat příbor... Uhýbáme z cesty. Postavíme se na pravý břeh Labe. Ho, dnes nás staví hned na kraji uzoučké silničky. Vybírají parkovné. 

Dvanáct soch neřestí a dvanáct soch ctností. Nemohu si vybavit ctnosti. Jen LÁSKA mi vytanula v mysli. Zato na Neřesti - jo. OBŽÉRSTVÍ, SMILSTVO, ZÁVIST, LAKOMSTVÍ, PÝCHA, to jsem si vzpomněla. Co to asociuje? Holka, zaměř se víc na klady, pozitiva, na hezčí věci. Vymeť z hlavy ošklivosti. Kuks předznamenává svými předvánočními trhy advent. Božínku, jak já se na něj těším. Jak malá holka. Čeká mě nejprve mytí oken. Můj parní stroj mi letos pomůže. Proti slunci vidím puntíky od much. I ty mrchy octomilky mi tu nechaly pozdravy. Fotila jsem košík s ovocem a zeleninou. Na červené pentličce nekonečno hnědých teček.


Dnes v Kuksu jsme potkali pod ctnostmi tlustého chlapa s rodinou. Ječel:

- Přece jim nebudu dávat 40 korun, abych chodil kolem stánků!! Za to mám svařáka.

- Peťuš, slyšel jsi toho člověka? On nechtěl podpořit Kuks.

Mimochodem nám dali vstupenky za 40 korun!!! Studentka ze Slovenska :-)

- Odkud jste?

- Z Kysúc -viete?

- Jé, a určitě u nás studujete v Hradci. A dovolím si odhadnout - farmacii?

- Áno. Ako to viete?

- No, to víte, inteligence :-) Intuice. Jen prosím, soustřeďte se na byliny!!!

- Pojdem do výzkumu.

- Ó, nejhorší farma obor! Absence bylin! Nebezpečné!!

- Áno? Prečo?

- Chemie! Ať se Vám u nás líbí! A ať se Vám daří ve studiu! A děkujeme za vstupné :-)

Chtělo se mi tomu tlusťochovi říci, ať míň žere a podpoří Kuks. Ale mlčela jsem. Zranil by mě. Měla bych o čem přemýšlet. Spolkla jsem svou výtku. Před námi šla paní s pánem, padesát, šedesát. Paní se otočila.

- To byl neurvalec.

- Chtěla jsem mu oponovat.

- Ne, to byste dostala sprostou odpověď. Dobře jste udělala. Lepší si jen něco myslet.

- Jo, máte pravdu. Mějte se hezky!

Odcházeli do hospody na Sýpce. Psala jsem o ní při Hubertově jízdě... Jezdili jsme sem za mlada na diskotéku. Říkali jsme "do konírny". První stroboskopická lampa. Ta nás bavila...

Fučí, zima. Ale jsme nabaleni. Čepice, kapuce, rukavice, bundy. Dnes malé kapesní ohřívače stojí 25 korun. Mám jeden větší asi třicet let. Pečuji o něj. Vždy ho znovu rozvařím k dalšímu použití. Na krabičce - 276 Kč!! Uau. Tehdy to byl zázrak. Nosila jsem ho na záda, na břicho... Dnes mě hřál na páteř. Potkali jsme rodinku. Pán v teplákové lehké bundičce a v kraťasech. Možná si pěstuje reuma. Je to jak vlasatí lyžaři na kopci... Koledují si. Kukse, jsi nádherný. Bereme to přes nádvoří - Bylinkářství. Jabloňky s kouzelnými malými jablíčky shodily listy i plody. Modrá obloha. Neobvykle modrá.

Oudolíčko zaplněné stánky. Chudáci obchodníci. Fučí mrazivě. Ptám se prodavačky, kde má čepici, nebo aspoň kapucu. Prý pak neslyší, co lidé říkají. Někteří mluví potichu. Hm. Ohleduplná. Prý je zvyklá. Hledám paní s bílou keramikou. Z Phy. Její mističky, mlékovky, talířky mají na dně, na bocích postavičky. Vtipně přesahují ze dna do stěn... Vždy je tu první víkend. Letos má absenci. Možná za týden. A vykuřovadla Rymer. Taky chybí. Neva. Tolik krásných kýčů. Držím se zpátky, přesto mi peníze z peněženky ubývají. Koření. Kupuji sice u Sv. Salvátora v Pze. Loni jsem si koupila koření "od Davídka"? Beru tři šufánky medvědího česneku, šufánek nesoldika, brambůrek, ještě pikant, kurkumu, římský kmín mletý i celý - víc voní, salátové bylinky atd. atd. A jeden šufánek koření dle výběru - zadarmo - jsem dostala, protože jsem si řekla. 

Renesanční sklo. Aha, tihle nejsou ti z Hubertovy jízdy. To jsou, Lindo, myslím ti, víš? Džbán na vodu. - Péřoví andělé. A cedule Vítáme Vás! Ty worle, beru. A péřový andílek... A smajlík z lineckého těsta s marmeládou pro V. Jen se jí oči zaleskly. Mně svařáček. A perníčky - předčítám nápisy - Pro štěstí na podkově, Z lásky na srdci... Co myslíte? Který perníček mamince V. vybrala? Z lásky. Taky bych volila lásku. Vybírám jako příležitostný dárek někomu anděla, zvonek, kostel.

Koně. Klidně se popásají. Za mostem další řada stánků. Před rekonstrukcí zaplivaná hospoda U Prďoly. Chudák, rekonstrukce ho stála život. Utrápil se. Dnes se hospoda jmenuje nějak jako Barok, Baroque nebo tak nějak. Nemám chuť tam vstoupit.

Stánek s kováním, uhlíky. Pán a paní v historických kostýmech. A pes. Překrásný. Kulím oči. Asi jsem ještě takového psího vlka neviděla. Vykřikla jsem

- Vlk?

- Někdo mi odpověděl čs. vlčák.

Dovoluji si všech stánkařů, zda si je mohu vyfotit na FB. Paní mu rozevírá mordičku. Pejsek si hraje. Radost pohledět.

Óóó, korálky na mašličce. Hádejte, jakou barvu jsme si vybrala? Jů, a nárameček. Asi mi nebude. Ne, paní povoluje mašličku a už ho mám na ruce. Ve stejné barvě. Láskyplná.

- V., který bys mi vybrala?

- Růžový .-) Dobře sis, babičko, vybrala. 

Shodly jsme se. Je nám zima. Chtěli jsme se stavit v konírně na štrůdlíku, svařáčku... Frčíme domů. Ptám se vnučinky, kde jsme byli, co je šufánek. Vyprávím o ctnostech, neřestech, o Matyáši Bernardu Braunovi - vzal si měšťanskou dceru Annu Misseliusovou. Jako vděk -  na hřbitově Socha plačící ženy. Na náměstí mariánský sloup. A busta... Vyfoukaní, ušlí, unavení. Předáváme V. mamince. Micka nás čekala doma. Odpočíváme. Zatápím. Před dvacátou s obavami pouštím zprávy. Projíždím stanice. Primě věřím nejvíc. Bruselská prolhaná česká a Nova - tfujtajxl.

Státní svátek. Rozněcování, podněcování, neklid v duších. Kde by mě napadlo, že mi paní Němcová, pan Fiala, Štětina, prsatá Bára a další rozvraceči někdy polezou na nervy. Celý den bez zpráv, bez TV, bez lhaní, nervování. Jen klid s rodinou. Tiché vzpomínky na naděje před 29 lety.

Slonková s Kubíkem splnili úkol. Natáčení skrytou kamerou, prý trestné. Kde je GDPR? Seznam prý koupil Bakala. Aha. Tzv. reportáž natočena před měsícem. Účelově použito v pravou chvíli. Klause taky svrhli za jeho nepřítomnosti. Sarajevský atentát. Korytáři. 

Ať jsme vlastenci. JSME ČEŠI! Jo, Albertov, vždyť studenti neznají naše dějiny. Vědí, proč tam jsou? Nemáme dobrou situaci. V čele trestně stíhaný, štvaný člověk. Protihráči z Bruselu, podporovatelé monarchie...Pieta ustoupila protestům. Daří se rozeštvat národ. Modré vlajky s hvězdami. Kde jsou české vlajky?!! Svoboda a demokracie? Nemyslím, že je máme. S mamkou na Václaváku. Naivní nadšené... (Jejka, dere se mi slovo krávy. Nechci je urazit.) Politici kazí, co se dá. Peníze hrají prim. Obyčejní lidé vzpomínají, tiše prožívají...

Strašeníčko, strašení. EU tvrdí, že náš varovný systém první středu v měsíci je zastaralý. Nemyslím si. Systém mobilního varování - ty worle, SMS zprávy, jo? Vždyť sítě vypadávají!! Tlak. NWO.

Satirický karnevalový průvod - smíšené pocity ze strašidelných masek. Ale jo, demonstrují za nedostatek sociálních bytů. Jo.

Na balkóně Melantrich ukazují "davy". Ne, vidím tam hodně velkoplošných obrazovek, ale lidí je tam hrst.

Jé, pod Řípem vysázeli sto stromů svobody! Krásné. Důstojná oslava sta let republiky. Ministr životního prostředí přihazuje lopatou hlínu - Brabec. Všech sto stromů svobody zdobí trikolora. Jsem nadšená.

Na ZOOMu Carská říše za Romanovců. Žehlím. Nemohu se vynadívat. Aha, takhle se západizovala slovanská společnost. Zaostalé Rusko. Petr Veliký. Jak donutit muže, aby shodili vousy? Daň z vousů. Bohaté šlechtičny - šup dolů se sarafány. Natáhly se do evropské módy. A takhle se to dělá i dnes. Potlačit slovanství. Nalákat nás na novinky.

Snad dnešním dnem skončily pokusy o rozvrat státu. O barevnou revoluci. SNAD. Jsem optimista.

Dobrou noc!