Rozlučkový, smutný... Dnes jen Pall Mall... Bohužel :-(

11.10.2019

Ráno. Linda volá.

- Klušu prosím tě k Národnímu. Tady je davů.

- Jé, Karel. Já jsem zapomněla.

Loučíme se. Brečím. A brečím celý den. Hledám stránky rozloučení s Karelm Gottem na živo. I dnes. Novinky. Nejvíc se mi líbí TV Raptor.  Malé rozhovorky s lidmi. Dojemné. Robert Žák jde s kamerou na rameni proti frontě. Vychází sluníčko nad Phou. Ptá se:

- Kde končí fronta?

- Na konci.

Zapisuji si odpovědi lidí na otázku: Čeho si vážíte na Karlu Gottovi?

- Lidskosti.

- Dobroty.

- Odvahy projevit svůj názor, i když je to nepohodlné.

- Byl gentleman, vstřícný, krásně zpíval, lidský.

- Dobrý,přívětivý člověk, hodný k lidem.

- Noblesy, elegance, prošel komunismem, novou dobou. Představitel knížecích mravů.

- Šířil radost mezi fanoušky, nevšímal si politiky, zpíval.

- Neměl hvězdné manýry. Byl pro lidi...

Zapaluji vanilkový ohýnek. U svíce poslouchám, slzím, vařím, poslouchám naživo Raptor TV; otevřené tři stránky. Raptor je nejsrdečnější, s rozhovory. (Slovenský text mi hezky napsala Anička Tužinská :- ) Děkuji.)

- Nech odpočíva v pokoji, Maestro. Nosíme vás v srdciach.

- Podal mi pred pätnástimi rokmi ruku. Som z Oravy. Bol profík, nebol namyslený, bol skromný, bol pán. Ako človek.

Čtu komentáře:

- Forever Gott.

- Kdybychom tam mohli jet všichni, tak zkolabuje všechno...

- Kdyby umřel nějaký politik, bylo by aspoň 5% lidí?

- Národ se loučí s jeho zpěvem...

- Odpočívej v pokoji!

- Politici, koukejte pozorně. Národ není líný světa kraj za skvělým člověkem. co nikdy nerozděloval společnost! Vezměte si příklad. Ještě stále se máte co učit...

Ilona France Deymier · 38:07 Dobré ráno všem, zdravím z Francie. Zároveň velký dík Raptor-TV za přenos.❣️

Loučí se Evropa. Německo, Rakousko, Itálie, Švédsko, Anglie, Austrálie... Tolik pozdravů na TV Raptor z naší vlasti, vlastně z celého světa.

Kamera zabírá Klárku Fürstovou na mostě ve frontě. :-) Včera jsem u ní na FB četla:

Klára Fűrstová Včera v 19:48 ·

Zítra budu kolem půl 8 ráno ve frontě někde u mostu Legií , abych mohla položit růži a poklonit se památce Karla Gotta. ....kdybyste mě hledali ...

Irena Hrobská Klára Fűrstová: Klárko, prosím, posílám i já myšlenku, vzkaz, poklonu, slzu... Děkuji i já. 

Raptor se ptá.

- Kde končí fronta?

- Na konci

Zas čtu. Kopíruji:

Zdeněk Šustr · 49:38 Přes vše co jste v životě dokázal jste zůstal člověkem mistře.Dnes máte svůj poslední koncert ,národ se Vám za vše přišel poklonit a naposled zatleskat..Děkujeme mistře.

Svatava Kozelská · 1:15:23 chyba, velká chyba ... když už nesměla být lafeta, mohli být krásní koně s nádherným pohřebním vozem, několik vozů za tím na kytice od fanoušků, trasa přes Prahu, šlo by to plynule a bez front, možná i nervů, zde se tam dostanou všichni, určitě by to kvitovalo spousta lidí ... Ale když byl hned z kraje kvůli tomu řev šílenců, že?

Jiřina Šimánová · 1:21:25 I to sluníčko se s Tebou Kájo loučí😪

Lidka de los Reyes · 1:26:48 Jako Bůh se narodil,jako Bůh žil,jako bůh zůstane v našich srdcích!

Z Novinek pod živým přenosem

Petr Veselský, Kolín

Dnes 12:44

* Mistr zpěvu Karel G o t t* Zanechal po sobě velikou a hlubokou hudební stopu. Každá jeho píseň je profesionální. On od samého počátku věděl co chce a kam musí jít. Ať je mu země lehká a my na něj nezapomeneme. Rodině přeji hodně sil k překonání tak velkého smutku! Přestal zpívat na koncertech pro nás, co tu pobýváme, teď bude dělat radost těm, kteří přede námi odešli. Tak pane Karle, ať i tam máte neutuchající ovace! Tu nekonečnou smyčku písní,která dnes na Žofíně u rakve Karla Gotta zní, sestavil za svého života ON sám. Ten člověk myslel skutečně nejen na všechny své posluchače, ale i na všechno po jeho smrti. Zůstalo nám po něm hodně tónů s jeho skvělým hlasem. V počátku své kariéry zpíval píseň "Jsem na světě rád",později "Jdi za štěstím",nebo Má pouť (My Way), a v únoru tohoto roku vznikla píseň "Srdce nehasnou". Čest jeho památce a moc vám mistře za všechno co jste nám rozdal, a stále rozdáváte DĚKUJEME !


V roce 2001 vyšel rozhovor s ním. V 2017 rozhovor okleštili. 3.10. vyšel znovu, kompletně.

https://www.lidovky.cz/lide/soucasne-deni-smeruje-k-totalitni-svetovlade-hlasal-gott-v-roce-2001.A171111_135648_lide_ele?

Vše se točí okolo Žofína. Ačkoli - na FB napsal pan Václav Rod:

- Tvl. tak to si Nobelův výbor dovolil dost. Gréta to nedostala!

Břetislav Wajtr Tak to je v tom!

Jana Krausová Nedostala menzes?

Nikolaj Krečev Gott udělal asi chybu, že nebyl komunista a nepodepsal spolupráci s STB. Dnes by byl vynášen do nebes.

Souzním. Koukám na pět trapných svíček u Chramostové. Čtu Kubíkův článek. Shodou okolností jsem včera poslouchala Gottovo grilování právě u člověka s tímto jménem. Očividně patří do pražské havlerky. Gott se nedal. Kubík se dnes opět vyznamenal:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/marta-kubisova-pro-seznam-kaju-gotta-jsem-mela-rada-ale-pro-vlastu-chramostovou-placu-vic-80500?dop-ab-variant=8&seq-no=1&source=hp&fbclid=IwAR0cpQUvbEZ_YxhomBX_a46gzTSn8BeG5GNepFADxkNzDwnz3vfdN8KTCJYhttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/marta-kubisova-pro-seznam-kaju-gotta-jsem-mela-rada-ale-pro-vlastu-chramostovou-placu-vic-80500?dop-ab-variant=8&seq-no=1&source=hp&fbclid=IwAR0cpQUvbEZ_YxhomBX_a46gzTSn8BeG5GNepFADxkNzDwnz3vfdN8KTCJY

Marta Kubišová vzpomíná na svoje setkávání s Karlem Gottem i v době, kdy je dělila Charta 77 a anticharta. "Nikomu nic nevyčítám," říká. Umělce, kteří na rozdíl od ní směli před rokem 1989 vystupovat, spíš litovala: "Kráčeli po minovém poli a nemohli vědět, kdy to bouchne a budou mě následovat."

Vlastně se vyznamenala Marta. Propadla u mě a na dno stoky. Zklamání! Jak může Marta, pro mě čestná žena, porovnávat smutek! Co porovnávat! Jeho peníze jí nesmrděly?

Tana Ce Tak, tak. Karel byl pouze kasička, který vydržoval jí i její dceru, co? Kdyby raději hubu držela. No, co čekat od Chátrystky :( :(

Internet - děsný zloděj. Přesto jsem stihla uvařit skvělou houbovku. Vyřídit skvělý telefonát s kompetentní dámou z Rajfky.

- Mně už ale včera volala paní Adámková.

- Ta mě právě pověřila, abych pohlídala, až Vám koncem října strhneme dalších 250 korun, aby se Vám ihned připsaly zpět na účet. Nastavím vám vedení zdarma.

Vracím se k netu: 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/skandal-na-gottove-pohrbu-ministr-kremlik-predbehl-frontu-babis-se-zlobi-40299530?fbclid=IwAR1JBbujAjqEeVwQGWdDyoOWQxL3-d4QGzzv456C5xizh3U3rNzSvF8YyJo

Barbora Doleželová Kdyby Gott věděl, jakej sajrajt bude taky na jeho pohřbu, tak snad ani neumře

Ireno, čeká tě kosmetika, masáž, mazej... Vypadl internet. Zavolám z auta. Košík mamince. Utřít slzy. Jedu. Vyřizuji nefunkčnost netu. Bylo by dobré být doma. Volám Petrouškovi do lesa. Nebere. Volám mladému milému Slováčkovi. Už o mně ví. Přijedu až večer. Domluveni. I on nám přijde večer vyměnit router. Router je asi šest neděl nový. Maminečka přijala, že jedu na skok. Kafíčko, buchtu, švestky... Jaruška dostala buchtu. Paní vedoucí ochutnala. :-)


Masáž, kosmetika. Večer. Zmeškaný hovor. Nádherné slunce. Ireno, zastav, to musíš mít. Běžím na most. Fakt - kouzlo. 

Doma. Net nejde. Net naskočil. Zvonek. Hoch je tu. Výměna routeru. Zatopit. Světlo mého žití jde počítat zápas. Mohu se plně rozbrečet.

Bruselská ČT24 překvapila. Příjemně. Nádherný rozhovor s Felixem Slováčkem, Milošem Zapletalem, Vašo Patejdlem, zpívajícím právníkem Pečeným ze Tří sester. Redaktor si nedovolí hodit ani malou jedovatou slinu na božského. 

Zapletal: 

- Na první dobrou vždy věděl, co je dobré. Devadesát procent textů vracel. I Zdeňkovi Borovcovi - a před tím se každý klepal. Pak z toho byly hity - Tenkrát já byl ještě kluk...

Pan Pečený, autor petice Gott na Hrad - nesmírně krásně hovoří. 

- Všichni bigbíťáci z jeho okolí ho milovali. Široká ikona. Nikomu neublížil. O všem přemýšlel. Otevřený lidem. Křtil album Tří sester v hospodě Na Kovárně. Líbil se mu zpěvák Záviš. Koupil si pět jeho desek. S Fanánkem - obrovská chemie. Gott Tři sestry miloval. Pečený volal Ivaně:

- No vy jste nám dali. My sedíme na zahradě na Bertramce a celý víkend posloucháme desky Závišovy desky...

Zapletal, nebo Vašo Patejdl?

- Každý, kdo s Gottem dělal, pomohlo mu to. Gott vstřícný, ale než s někým něco začal, vždy o všem přemýšlel. My jsme byli hrr.

- Překračoval hranice žánrů, generací...

Měl společnou šatnu vždy se Štefanem Margitou. Karel vešel do šatny:

- Mám pro tebe špatnou zprávu:

- Jakou?

- Jsem ve výtečné formě.

Absolonová: 

- Respekt. Úcta. Nesmírně vtipný glosátor.

Dočítám se: U rakve sloužilo 16 vojáků AČR; střídali se po dvou u rakve Mistra.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/louceni-s-karlem-gottem-zofinsky-palac-zlaty-hlas-z-prahy-karel-gott-pohreb.A191010_135459_domaci_kuce

Petroušek je tu. Beru rozum do hrsti. Jsme zdraví, máme krásné děti, rodinu, žijeme. Přestaň už.

- Viděla koš hub?

Tečka dne. Řehotám se u Všechnopárty. Po loučení s Karlem Gottem uvolnění se Šípem. Docent Karel Oliva. Často ho poslouchám na Dvojce. (Karel Oliva je český jazykovědec a vysokoškolský pedagog. Odborně se zabývá matematickou lingvistikou a formální syntaxí. V letech 2003-2016 působil jako ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Externě vyučuje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.)  Karel vtipně začíná otřepanými příklady vět. Interpunkce v nich mění význam:

- Co? Zase chcete, pane řediteli?    - Co zase chcete, pane řediteli?

- Moje stará pila leží ve sklepě.       - Moje stará pila; leží ve sklepě.

Hovoří se o přechylování jmen v češtině. Karel si nedá pokoj:

- Serena Williams.                       - Sere na - něco jiného.

Že čeština obohatila svět píšťalami- pistolemi, robotem, houfnicí, koláčem a množstvím dalších slov, to jsem učila. Ale že české tunelování dalo angličtině v 90. letech slovo Tunneling, to mi nebylo známo.

Dnes je to teda hodně rozsypané. Pall mall. Polepším se. Příště. Omlouvám se.


Dobrou noc!

P. S. 

Toto mě dostalo - krásná stará doba. Ušlechtilí lidé. Nádherně mluví. Golos bez granic.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=326&v=CnTjk8VZF2Y&fbclid=IwAR3p8o8EveWkzOqmoIClm6iF-JzufOGEMP3KVuN5U4mEud36EmX7Kgfc2mQhttps://www.youtube.com/watch?time_continue=326&v=CnTjk8VZF2Y&fbclid=IwAR3p8o8EveWkzOqmoIClm6iF-JzufOGEMP3KVuN5U4mEud36EmX7Kgfc2mQ