Tak to bylo

08.02.2024

Je len táto chvíľa

19. září 2020 ·

Pijte tam, kde pije kůň.

Kůň nikdy nepije špatnou vodu.

Postavte postel tam, kde spí kočka.

Jezte ovoce, které nakousl červ.

Klidně trhejte houby,

na kterých sedí mouchy a komáři.

Zasaďte strom do země,

kterou rozryl krtek.

Postavte dům na místě,

kde se ohřívá had.

Vykopejte studnu tam,

kde se ptáci ukrývají před horkem.

Usínejte a vstávejte se slepicemi,

získáte zlaté zrnko dne.

Jezte více zeleně,

budete mít silné nohy

a odolné srdce jako zvířata.

Častěji plavte,

budete se cítit na zemi

jako ryba ve vodě.

Častěji se dívejte na oblohu,

ne pod své nohy,

a vaše myšlenky budou jasné a lehké.

Buďte více v tichu a méně mluvte

a ticho se usadí ve vaší duši

a váš duch bude spokojený a klidný.

~ Svatý Serafín ze Sarova

preklad Tarak Matl



Otevírám oči  před budíkem; na desátou začínám. Mám hodně času. Krade mi ho jeden telefon za druhým. Volá i Evička – budoucí nájemnice, pokud se rozhodnou po deseti letech vyměnit Hradec za bydlení v domečku v našem městečku. Řešíme topení dřevem, plynem, v domě, průtokový ohřívač, zálohy… Hovoříme skoro tři čtvrti hodiny. Já skřehotám. Nejde mi to ještě mluvit. Připojuji Petrouška, na něco z energie neumím odpovědět. Pod hovorem už další hovor. Rychle uvařit zázvorový čaj. Umixovat snídani.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-02-08-verna-pruvodkyne

Přijíždějí manželé v mém věku. Bydlí ve krásném starém bývalém benediktýnském mlýně a pile. Paní v létě zdobí usedlost bohatými truhlíky muškátů. Prý jich kupují tisíc. Je to nadsázka? Nebo pravda? Nezeptala jsem se. Vysvětluji jim stavbu jejich těl. Měřím na přístroji. Paní chtěla být jen přísedící. Ne. Změřila jsem ji zdarma. A ráda. Má lepší hodnoty než manžel. Jenže ten mám hrozné výsledky. Tedy paní žádný zázrak. Asi tak nějak. Mezi hovorem povídáme o věcech mimo zdraví, tělo. Pán bere hrst léků. Vyptávám se, kdy ztloustnul. V devadesátém roce založili firmu. Tam začal nárůst hmotnosti. A stres. Pán pochází z gruntu. Povídáme si, jak jsme jedli dříve. Jak jsme byli sytí. A taky jak jsme volný čas trávili v pohybových hrách. Máme dobrý základ. Viscerály na stupnici 1-6 jsou v normě. 7-12 – to už je zvýšená. Nad 13 vysoká úroveň. Ohrožují život. Poslouchala jsem o životě na gruntu:0

- Dřív v kuchyni neexistovaly jary. Nádobí se mylo horkou vodou a drátěnkou. Říkalo se tomu pomeje. Voda se nalila prasatům. Daly se do ní zbytky. Takhle jsme to dělali u nás doma. Měli jsme koně. Měl čisťounký žlab. Nad ním měl seno. Když napadalo trošku sena nebo slámy do žlabu, kůň se nenapil. Pro koně musel být čistý žlab s čistou vodou. Když děda venku nalil vodu do  špinavého kbelíku, kůň ho kopytem převrhl

Valím oči. Tak tohle jsou pomeje.

- No, prasatům se dávalo všechno, co na statku zbylo. A co zbylo v jejich žlabu, to se vybralo a dalo slepicím. Ty sežraly úplně všechno.

Porovnávám si v hlavě stupnici od nejčistšího k… Říká se dobrý prase všechno spase. Mělo by se to říkat o slepicích

- Co já jsem se sem najezdil do dřevěné diskotéky.

- Kam že? Myslíte divadélko?

- Jo. Takové dřevěné domečky. A někdy jsme se porvali.

Sice si na žádnou rvačku nepamatuji, ale hovoří o loutkovém, z něhož se stal klub mladých. Tam jsem zpívala s kapelou Katakomby. Své Já se vznáším, já si létám…

- Museli jsme se tam potkat. Určitě už jsme se viděli.

Strávili jsme příjemné dvě hodiny.

Co k obědu? Dušenou mrkev s plátkem krůtích prsou. Vařím si jablečný kompot. Vkládám do něj zaschlý pomeranč. Vynikající. Zahřátá. Ještě skřehotám. Potřebuji svůj hlas. Na čtrnáctou na kosmetiku a masáž.

Zas přijíždím o pár minut později. Tamara už chystá lůžko. Uléhám. Vturánu spím. Probouzím se.

- Růčky. Ja chatěla dať masku na ně. Ale chrup chrup…

Maže mi ruce mandlovým olivovým olejem. Masku na ruce mi nedala, nechtěla mě budit. Prý lidi usnou při masáži obličeje, ale já upadla do spánku hned na začátku. Prý dobrá nervová soustava. No, v pátek mi ji hezky načechrala jedna madam za pokladnou.

Lije. Domů. Kočky se třou o nohy. Večeře. :-)

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-02-08-ta-se-jednou-zamicha

Vytírám okolo kamen, na chodbě. Zatápím. Mléko svařit. Večer je tu.

Na FB jsem zasdílela video s včelkou u kalužinky:

Vášnivý včelař

Z kraje tohoto týdne se moje holky opět dostaly ven k dalšímu zimnímu proletu. Při té příležitosti jsem pro vás natočil jeden zajímavý záběr. Mohli byste říct, že vidíte včelu pít, ovšem ve skutečnosti jde o donesení vody do úlu. Slovy včelaře jde o snůšku vody. Tu včely potřebují v tuto roční dobu k ředění svých zimních zásob, v létě naopak jejím odpařováním sráží úlovou teplotu. Můžete jim připravit pítka, avšak přírodní zdroj, potok nebo jako v tomto případě louži v lesní cestě, vždy upřednostní, je-li poblíž úlu.

Ve videu můžete pozorovat, jak včelka odklopí své lízavě sací ústrojí a "tankuje". Vodu nashromáždí do svého medného váčku, což je speciální komora předcházející žaludku, bezpečně oddělena česlem. Tu včela využívá i při sběru nektaru. Jakmile je váček plný, včela sosák opět sklopí do tvaru písmene Z a letí zpět do úlu, kde vodu skladují v prázdných plástových buňkách, aby ji měly při ruce.

Na videu lze pozorovat také to, jak včela dýchá. Vidíte, jak její zadeček neustále pumpuje? Včela má tzv. vzdušnicový systém, který tvoří vzdušné vaky a trubice zakončené trachelovou buňkou. Pumpováním zadečku tento systém přivádí kyslík z vnějšího prostředí přímo k jednotlivým orgánům a tkáním. Možná se tak právě nyní dozvídáte, že včela nemá plíce a ani kyslík nešíří pomocí své hemolymfy, "včelí krve", jako je tomu např. u nás, lidí.

Viděl jsem to za svou včelařskou praxi nesčetněkrát, přesto to při každé příležitosti pozoruji zas a znovu a jsem tím naprosto fascinován. Líbí se vám to také? Budu rád, pokud budete video sdílet se svými přáteli, ať se tuto zajímavost dozvědí i oni. Děkuji mnohokráte!

FB – video, jak odřezávají kmeny jabloní. Nestačí zvěrstva na kuřatech a dalších živých tvorech. Vymlátí nám jídlo. K tomu i sady. Jablka Dětkovice – snížení výměry sadů o 7,5 ha.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-02-08-vetrne-elektrarny

Koukám, že větrné elektrárny jsou stejně ekologické, jako elektrobaterie…

Nicola Di Cesare

K výsadbě větrné turbíny potřebujete až 600 tun železa a betonu hozených hluboko do téměř vždy zemědělské nebo panenské půdy; nemají absolutně nic ekologického a často ničí přirozené toky zvodných vod. Země navždy zničena kvůli nadnárodním společnostem spekulacím o energii.

To pro dnešek stačí. Dobrou noc!

P. S. Z různých zdrojů o výrobě eklovních eko baterií:

https://www.youtube.com/watch?v=TyW6X2Oirj8

Nič nie je také, ako sa zdá – je čas, aby sme sa znova rozpamätali s Janou Tomajkovou

Kobaltové doly v Kongu nemají v sobě mít ani jednoho člověka! Má tam být jen strojově řízený důl. Je tam potajmu natočeno 15 tisíc lidí. Lidí otroků – řemeslný těžař – kopalo 15 tisíc lidských bytostí s krumpáči místo bagrů. Nákladní vozy z jámy s lidmi odvážely nikl, kobalt, cín, měď, mangan a další rudy.

Zelená agenda – podvod. Masivní znečištění ovzduší a životního prostředí. Baterie elektromobilu váží asi 500 kg. Na výrobu autobaterii elektromobilu, která váží 500 kilo, je potřeba zpracovat:

- 10 tun soli na požadované lithium,

- 15 tun rudy na požadovaný kobalt,

- 2 tuny rudy na získání dostatku niklu,

- 12 tun měděné rudy.

Celkem musíte zpracovat asi 200 tun zeminy, abyste vyrobili jednu baterii. Tato výroba znečišťuje životní prostředí daleko víc, jak auto na benzín nebo naftu. Jedna baterie znečistí životní prostředí tak, jako 20 let běžné spotřeby auta na benzín.

Za 12 hodin se spálí na těžbu rud na výrobu jedné baterie asi 1000 litrů paliva na přesun (nákladní auta, bagry), 250 tun hlíny – se musí přesunout za účelem vytěžení tohoto materiálu na výrobu baterie Tesla. Tomu se říká nulové emise! 😂😀😂😀🤡🤮

Tedy shrnutí:

Na výrobu jedné elektrobaterie je potřeba zrecyklovat zhruba:

- 11 000kg solanky pro lithium

- 14 000 kg rudy na kobalt

- 2000 kg rudy na nikl

1- 1 tisíc kg na měď

- Vykopat 226 000 kg zemské kůry.

Jedna baterie má:

- 11 kg lithia

- 27 kg niklu

- 20 kg manganu

- 1 1 kg kobaltu,

- 90 kg mědi

- 181 kg hliníku, ocele a plastu

Panasonic otevřel nové hnědouhelné doly na výrobu elektrobaterií. Tak to je fakt eco! Nebo eklhaft!

Hloupost lidské bytosti!

Tady přichází Tesla baterie.

K jeho výrobě je potřeba vykopat:

12 tun. z kamene pro Lithium

5 tun. z kobaltových minerálů

3 t minerálu na nikl

12 tun. minerál na měď

Potřebuji přesunout 250 tun. pozemků k získání:

12 kg lithia

13,6 liber nikláků

22 kg manganu

6,8 kg kobaltu

100 kg beranů

200 kg hliníku, oceli a plastu.

Caterpillar 994A používaná k přesunu této země spotřebuje 1000 litrů nafty za 12 hodin.

Tady je auto "nulových emisí".

Největší podvod v historii.