Školicí

20.06.2020

Chjo, už je sobota. Dnes se to láme. Zas k novému týdnu.

NE. Znovu:

Huráá! Sobota. Celý den volna. A ještě neděle k tomu. Od devíti se školím. Dnes bych brousila patou o asfalt na zastávce, vyskakovala bych za jízdy, aby mi neujel autobus. V osm mám záměr vstát. Záměr! J J V devět chci být připravena u počítače. Začíná asi třetí on line STS v řadě. Už slyším znělku. Tina Turner svolává do sálu. Ještě oči. Přes program na dopoledne nejede vlak. V papiňáku syčí kuřecí křídlo a králicí žebro. Silný vývar s nudličkami ze špaldy. Hlavně uvolňuji místo mrazáku na novou úrodu.

Začínáme. Sbírám informace, jak nejlépe sloužit svým klientům. Ať vzkvétá zdraví našich lidí! V krátké přestávce rychle třenou. Honem, honem. Než zas uslyším Tínin hit.

Petroušek vyslán s Honzíkem do Sportissima. Budu mít klid na soustředění. Ještě že ty naše mladší děti máme. Kvalitně nám odsvědčili náš svazek. Starší nás nějak neberou. Nebo my nebereme je? Mě nebere věcí! Možná jsou na planetě dýl a myslí si. Mladší zkřížili jejich cesty. S mladšími bez problémů komunikujeme. Pomáhají nám. Hodně pomáhají. Kdykoli potřebujeme. Často se vídáme. Mohu před nimi cokoli říci. Neurážejí se. Přátelští. Vstřícní. Přes jejich vytíženost, zaneprázdněnost je oba cítíme za zády. Jistota.

Poledne. Školení končí. Zavírám sešit. Rychle zavařit polévku. Českou zeleninou. Nové brambory. Samy se svlékají. Ty klíčící ještě někde vsadím do země. Rybku přesypu zelenou česnekovou strouhankou. Salát ze žlutých rajčátek, okurky, cibulky...

Rychle majolku. Jednou se mi nepovedla Dnes podruhé. Vylévám ji. Druhý pokus. Nádherná, klepavá. Povedla se. Použila jsem jiný olej...

Našlehat šlehačku se zakysankou. Rychle na buchtu. Pokrájet jahody. Zalít želatinou. Hotovo.

Petroušek je tu. Módní přehlídka.

Honzík mně řekl: Tati, tady se postav. Já to jdu proběhnout.

Směju se. Ano, znám to, Linda...

Zkoušel jsem si M. Chtěl jsem si to vzít. Prý: Tati, v tom by ses necítil. Je ti to fest.

Řehtám se. Dobře vybrali. Splnili zadání. Jj. Jsme už dva staříci, potřebující pomoc. Děkujeme, milé děti!

Oběéd!

Mňam, to je meláska.

Zvláštní. Někdy někdo chce udělat vstřícný krok k člověku, kterému nic neudělal. Už, už se chystá. Pak mu někdo řekne:

Proč bys to dělal? Ty ses ničím neprovinil. Vždyť on zpronevěřil sto tisíc v bankovním ústavu; na hodinu ho propustili. Do týdne peníze musel sehnat, jinak by šel sedět. Vyhodili ho i z dalšího a dalšího místa... Prošustroval dětem majetek...

Njn, člověk chce někdy páchat dobré skutky. Slyším hodně příběhů, lidských osudů.

Jsme s Petrouškem dva naivové. Střídáme se, kdo víc. Někdy mě překvapí, jak umí být realistický. Vesmírný pane, jsem nesmírně vděčná, že se naše duše našly. Že ve své naivitě mám oporu, posilu, rádce.

Linda přijela. Taky měla v plánu konat dobro. J Koná pořád. Někomu. Užíváme odpoledne. Odpočíváme. Ten svetr si nesvlíkej. Jedna hláška za druhou. Až na stará kolena ho vidím od titulků do titulků.

Ceny Anděl. Nerozumím kategoriím. Nikoho neznám. Jen Mišíka. Jediný, kdo mě zaujal - hodně, moc, až mi šla husí kůže a přestala jsem psát - byl Richard Krajčo. Dojatá. K slzám. Často myslím na Mistra. Ewa jeho poslední splněný úkol vtipně uvedla: Někomu písnička připomene první rozchod, první políbení, ale pak jsou ty, které všem vybaví konkrétní situaci. Svíce ve větru Eltona Johna, Modlitba pro Martu (dnes vnímám o 180°jinak) a tu poslední... Srdce nehasnou. Právě loni ji nahrával Karel se svou Charlotte. Kvetly stromy. Kolik mu zbývalo? Nikdy jsem ho nevnímala. Až když odešel. Nechápu písničky, aranže, jazyk, proč zpívají v cizím jazyce! Nerozumím. Vyšla jsem z jiného světa. Dnes se nectí jazyk český, rodina, zvyky, tradice. Hanba je, když Rupert předává na česko - slovenských hranicích cenu za písničku se slovem DEŇ v názvu. On už nezná pravidla slovenské výslovnosti. De, te, ne čteme dě, tě, ně. Nemusí znát výjimky: Ten, teraz, jeden, vedĺa tej zelenej hrušky a cizí slova literatura, televízia. Ale slovo deň by mohl číst děň.

Byl to zas jeden z krásných dnů. Všechno jsem v něm stihla. Mé kroky byly dobře vedeny shůry. Děkuji, Vesmírná inteligence.