Slunečný! Jak nahoře, tak dole. Jak vně, tak vevnitř

26.02.2021

Páteček. Před víkendový den. Mám se na co těšit. Odpoledne jdeme blahopřát.

Vstávám před budíkem. Jedu ke klientce. :-) Máme se rády. Ona račice. Já račice. Každá jiná. Ona na kraji. Já na konci. Jdu do lva. Souhlasí. :-) I já. Ano - jsem stříknutá lvem. Umím vystrčit drápy.

Slunce. Dobrá nálada. Kontrola myšlenek. Před třemi lety jsem si pro sebe plnila výzvu nestěžování. No jo, ale to byla jiná doba! :-) Jak dlouho bych ji plnila dnes?

Zrzečka se mi motá pod nohama. Pomuzlat. Nakrmit. Vypravit se. Musím se vrátit do jedenácti hodin. Běží mi minuty. Klíče. Nejsou na svém místě. Kde by jen... Utíkám se mrknout do zahrady. Ne. Nejsou. Zamykal včera večer přece Petroušek.

- Peťuš! Nemám klíče. Nevíš, kde je mám?

- Tak vyběhni bez zamčení.

Najednou mi blesklo hlavou. Nosila jsem je včera v kapse po zahradě. Jdu do kožíškové vesty. Trefa. Uháním. Užij si jízdu. Užij si zbytek svobody pohybu. Dnes se na národ chystají nejvyšší zastupitelé.  Zvolili jsme je. Dostali se ke korýtkům. Dnes nám dají sekyrou.

Cesta hezky ubíhá. Auta nejezdí. 

Vyřízeno. Vracím se. Mám dostatek času.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-26_S_maminkou/

Jedenáct. Zkouším skyp přes ntb. Ne. kamerka se jen mihne. Tak tablet.

- Maminka má vpravo horký čaj. Ale opravdu horký. Dejte pozor!

I já popíjím. Jdu na sluníčko na  naši zasklenou terasu. Ukazuji mamince jarní truhlíky. Vysvětluji, jak tu máme bednu s dřevem. Díky pečovatelce Irence jsme našli pána, který instaluje roletky. Provádím maminku terasou. Ukazuji Zrzečku i roletky. 

- Maminko, tady jsme sedávali, když třeba přijel strejčínek.

- To bývaly časy!

- Maminko, to bývaly. Ale neboj, dočkáme se.

Chjo, věřím sama sobě? Nejsou to těšínská jablíčka?

Beru si naši zdravou svačinku se 140 kcal a 10 g proteinu. Všichni, co teď mlsají, přibývají.

- Mamko, máš tam něco u ruky? Třeba banán?

- Nemám.

- Svačinku už jste měli?

- Měli.

- Mamko, vzpomeneš si, cos měla ke svačině?

- Mamka nedoslýchá. Nerozumí.

- Jo, vím. Měla jsem... Ale teď to nedovedu říct.

- Mami, vidíš mě se Zrzečkou? Máváme ti!

- Kočka.

- Jakou vy jste měli doma kočičku.

- Jé! My jsme měli koček. Nejdřív jsme měli tři kočky! Jedna byla rezatá. Jedna byla strakatá. A jedna byla moratá.

- A která byla největší myšařka?

- Všechny chytaly.

- A kde bylo nejvíc myší? Asi v kravíně, ne?

- Ve stodole.

- Mami, zkus se napít čaje. Je dobrý?

- Je výborný.

- Viď? Když je horký!

- Ano.

Povídáme. Vedu hovor do vzpomínek. Najednou jsme se rozpojily. Volám pečovatelkám. Přiběhla Simonečka. Cvak. A nejde to.

Telefon. Volá paní Hudáková. Omlouvá se. Tablet chcípnul. Už rok ho používají. Nevadí. V jednu sfrnknu k mamince. Jdu vařit kompot. Jablíčka. Koření. Jahody. Ohřívám si rýžové nudle s houbami a parmazánem ze včera. Dala bych si víno. Nemohu.

Volá paní z Innogy. A j e! Zapomněla jsem na ni. Omlouvám se, že se chystám mimo domov. Vždycky si vyslechnu nabídky. I v letu chápu. Jdu si rychle rozdělat na počítači fakturu. Chce řešit náš dům od příštího roku. Ale já chci řešit náš byt v paneláku. Chci, aby naši nájemníci měli výhodný tarif. Řešíme, řešíme. Ukazuje mi řádky ve faktuře. V dvouletém období platili za giga mega asi devět stovek a po roce asi osmnáct stovek. Nenažraný E on. Připojuji Péťu. Ten zná slova, ceny, tarify. Až se vrátím, dokončíme hovor.

Jedu k mamce pro přebytek na účtu. Není dobré nechávat v cizích rukou hodně peněz. Právě začíná Šťastná cesta s Rosákem. Ten pořad miluji. Poučný. Inteligentní Rosák. Soutěž. Dnes má výročí Fernandel. Dva citáty. Ty si musím zapamatovat. Byl vtipný aforista.

"Kdo má peníze, koupí si auto. Kdo je nemá, zemře jinak." - Fernandel
Ještě jeden: 

"Zůstane vždy záhadou, jak to přijde, že každá žena dostane svou normální nohu i do těch nejmenších střevíčků, ale málokdy své malé auto do velké garáže." - Fernandel

Už čekají. Parkuji u kaštanu. Smutně hledím na lavičku. Na naši letní a podzimní lavičku. Chceš-li pobavit pána Boha, svěř se mu se svými plány. Bála jsem se, jak přežijeme zimu. :-) Maminka vzadu v chodbě. Jen na ni volám.

- Mami, posílám ti v ubrousku třu sušené švestky, jsou pávě vyndané ze sáčku a jednu datli. Snad nebudeš remcat.

- Nebudu.

- A máš tam tři čokoládky mentolových plátků. A vařící kompot. A krabičku kapesníčků. A vitamíny! A xtra cal na kosti! Mami, co teď dělám?

- Nevím.

Paní pokladní napovídá:

- Posílá vám pusu.

Srdce mi plesá. Vidím maminku na živo. Od poloviny prosince. Po dvou měsících.

- A dejte ji prosím na sluníčko!!

- Už je vysazujeme na terasu.

- Zaplaťbůh!! To je vitamín D!!!

Jedu domů. Stavím se rychle v KIKu pro baterie. Blíží se zavření. Okouknu něco velikonočního. Nemám roušku. Oni nemají co prodávat. Všechno zapáskované. Ale všechno. VŠECHNO! Jsem zděšená.

- Vy čekáte na zavření! Nemáte co prodávat!

Beru baterie. Dvoje dívčí šatečky pro vnučku. A manšestráčky. Dnes jdeme blahopřát. Sjednávám si vrácení nevyhovujícího. Zcela bez problému.

Tohle chtějí. Rozvrat. Květinářství mají neobjednáno. Dovozci už raději nedovážejí. Nebudou ani kytky k MDŽ. Jakápak úcta k ženám, že jo? Dlouho jsem se tomu svátku - blbaňa - vyhýbala. Ne, ne. MDŽ - hold, poděkování ženám.

Doma. Volá paní z Innogy. Už jsem stihla výpovědní hovor s E onem. Lámal ze mě, kolik mi budou počítat u konkurence. Oni mi mohou snížit na 1700,- Usmívám se.

- Ne. Odcházím.

- Tak řekněte částku.

- Neřeknu. Níž vy už nemůžete jít. A já našim nájemníkům smluvím daleko vhodnější tarif.

Volám jim. Jsou mimo město.

- Sjednala jsem vám levnější tarif na elektřinu. Plyn neřeším. Ten byste měli o třicet korun levnější. Ale jen vaříte. A ještě dostanu jako bonus třikrát pětistovku ve faktuře. Ta bude moje. Za práci. :-)

Potřebuji číslo jejich elektroměru. Musím ho dojet ofotit. Petroušek po obědě. Vyslán do zásilkovny. Směruji ho ještě do paneláku vyfotit elektroměr. Ještě si potřebuje odjet se svým autem na malou opravičku. 

Ty vorle! Vyfotil rozmazaně. Prý neměl brýle. Navíc neví, který ze dvou elektorměrů je náš. Si to zkontroluji. Jsem zticha. Nějak se nám ty energie chrují. Pomalu! Výpověď. Volám na E on linku. Ne, nepotřebují číslo elektroměru. Ještě mi pomohli s vyplněním. Výborně.

Oskenovat. Odeslat. Akceptaci poslat na Innogy. Nastala doba, kdy  je dobré vyslechnout si nabídky volajících. Neodhánět. Vyplatí se.  Získat výhodu nájemníkům i sobě.

Koupila jsem růžový papír na dárečky. Balím. Petroušek už je tu.

- Máš to krásné.

Vybírám hezké kvítkované pentličky. Co ještě? Dášeňku - čili žiovt štěněte. Pískací lízátka. Jedlou trávu. Herbalife svačinky. Jablíčka. Džem meruňkový. Jahodový. Jedeme.

Oáza krásné čisté klidné energie. Bez rušivých negativních zpráv. Super. Jen my, mladí, děti.

Malý se má k světu. Umí si sám hrát. Nekonečná řada dinosouarů.                                                                                                                                                                                                                          https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-26_Na_navsteve/                                                                          Holčenka asi v pondělí nepůjde do školy. Ale základy násobilky - děkujemééé - stihli. Přeříkali jsme si násobky dvou.

- Stop! Šestnáct. Řekni čtyři spoje. Nevíš? To jsou dva příklady na násobení a dva na dělení.

Snacha si pochvaluje:

- Aha, to je dobré! Takhle se naučí i jiné příklady.

Kočička se přišla pomazlit. Jejich starý pes s kulhavou noženkou se stále drží u nás. Krásná rodina. Aktivní. Je čas. Děti půjdou do pelíšků.

- Peťuš, to bylo hezké. Cítil jsi ten klid?

Hezký obyčejný den. Zákazy? To nevadí. V tom chaosu je stejně nikdo nebude dodržovat. Mám svou bublinu. Veselou. Radostnou. Podporuji svou energií ty, kteří nemají zrovna šťastné období. Fašismus uhodil. Povinné testování ve firmách. No. Uvidíme, jak povinné.

Dobrou noc!