Sřípky dne

23.08.2021

- Víš, žes´tu zakódovala Zrzku?

- To nevím.

Než odpoledne někam odjížděl, telefonovala jsem s klientkou. Dělala si objednávku. Placení kartou... Plná soustředěnost. Ukazovala jsem mu - klídek. Aby na mě nemluvil.

Osudová chyba. Prý mi chtěl sdělit, že Zrzka leží u něj na gauči. :-)

- Kdyby se vzbudila, pěkně by se vyděsila.

Blbnu. Roztomile. Asi před dvěma třemi lety jsem rychle odjížděla za mamkou. Myslela jsem si bláhově, že Petroušek někam taky vyletěl. Zašpérovala jsem dům. Odjela. Petroušek dadynal na gauči. Maličko se pootočil. Pokračoval chvilenku ve sladkém spánku. Povídal, že když se rozezněla siréna, že myslel, že prorazí strop. Asi dynamické probuzení.

Jsem ráda, že ho mám. Že se mnou všechno vydržel. Málokterá může potvrdit:

- Jsem s ním šťastná. Obletuje mě. Pečuje o mě.

Někdy dědkózní. Bručí. Hned mu vysvětluji, že jsem jeho přítel, jeho žena, milenka, hospodyně, podporovatelka jeho nápadů, jeho múza a životní partner. Aby věděl, že se z něj nenápadně stává dědek. Udělá výhybku a zase se stane Petrouškem. Čas od času se sama kontroluji. Protože sama babkózním. To ne. To se u nás nemůže stát. Jsou tu přísné kontroly. To by totiž na nás mohla Issová s Mádlem - před volbami. Probuď bábu s dědkem. Tfujtajxl! Už kvůli tomu zůstáváme mladí v mysli.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-08-23Kocky_cely_den_-/

Ráno odemykám na terasu. Mourek opouští křesílko směrem dolů. Přeci jenom nemá k dispoici celý den rautové stoly. Je stále při chuti. A ráno je třeba doplnit bříško Na jeho křesílku lehávala Micicinda. Měla v merku celý prostor od branky. Hlídala. Kolik let tak může ten krásný kocour chodit po planetě? Kde a kdy spatřil světlo světa? Kdo byl jeho pánem? Kde bydlel? Měl svůj pelíšek? Směl domů? Proč se to změnilo? V lednu se plížil krokodýlím krokem okolo oken. Asi hledal potravu. Nebo kočku? Dnes si vykračuje vztyčeně, hrdě a beze strachu. Ochočil si nás. Obyčejně se sem vtlačil. Co se všechno za ten rok schrulo. Loni tu kralovala ještě naše krasavice. Mladá deset let. Zdravá. Zoubky ošetřené. Výměna stráží. Jedna odešla, dvě přišly. Včera jsem se dívala náhodně na video z loňskéo srpna. To sem taky chodil morovatý. Možná o něco krásnější. Dorážel na Micicindu na schůdkách boudy. Utkali se. Z boudy vyletěla její bílá tlapa. Box, box. Kocourka shodila ze schodů. Jen mu šly hvězdičky okolo hlavy. Takhle dostal dnes Mour od Zrzky. Chtěla ochutnat jeho granule. Přisypala jsem na noc ježkovi. Jen se sklonila nad misku, už byl na ni. setřásla ho. Zboxovala ho, jen to dunělo. Na chvíli poslušně čekal, až se dosytí. 

Mourečkovi vtlačím do oka mastičku. Drží jak bécan. Důvěřuje mi. Nebojí se. Je to malý kluk. Tří až šestiletý. Takže čtyřletý. Už je z něj zase krasavecs očima jak démanty. Celý den se tu drží. Nikam neuteče. Ať vyjdu kterýmkoli vchodem do zahrady, vždycky ho mám v patách. Drží se mě. Kocour, a netoulá se. Pejsíček věrný.

Kočky nakrmeny. Já taky. Dnes jsem si dala svou oblíbenou lesní směs. Celé dopoledne jsem zkoumala Instagram. Prý - dej tam i sebeblbější video. Ale začni! Splnila jsem. Jak se jen propojuji s jiným účtem? Odhlásím se z FB. Přihlásím k paralelnímu účtu. Jak poznám, že jsem tam, kde chci být? Proč čtu příspěvky z odhlášeného. Ireno, jsi na to tvrdá. ÚB. (Blanka rozumí. Blanka se už ptala. Úplně blbá.) Mladí si hlavu nelámou. Frc, prc. Hotovo. Asi před dvěma lety mě navedla Kamila. Mladá pečovatelka z DD. (Ta škodičkou určitě nebyla.) Otevřená duše.

Poslouchám něco z netu. Duchovní člověk. Hodně prokládá projev slovy úžasný, úžasný, úžasný. Ne. A dost ÚŽASU!! Vkládám rámeček:

Prosím Vás, myslíte, že byste mohli zapojit mozek a vymyslet si deset synonym k inverznímu slovu ÚŽASNÝ? Pište do komentáře. Dík!

Připojuji do komentáře vysvětlení:

Irena Hrobská

Ve staroslověnštině, kterou máme všichni v genetické paměti, tedy v buňkách, znamená slovo UŽAS - hnus, běs, děs, strach. Toto slovo je inverzní. Nadužívané. Plevelí jazyk český. Máme asi 28 synonym k tomuto významu. Já bych dala unikátní, výborný, vynikající, skvělý, bezvadný, luxusní a dál mě nenapadají další. Toto nám zpomaluje myšlení. Blbneme. Zjednodušení jazyka na úroveň angličtiny przní naši mysl. Omlouvám se moc za jazykové sdělení. Jste báječní!

Lidé se snaží. Tolik hezkých odpovědí. Někdo se diví. A to není ovce. Přemýšlí. :-) 

Anna Maier

A k čemu vám to bude???

Irena Hrobská

Anna Maier Abyste se zamyslela, kontrolovala myšlenky a neprznila mateřský jazyk. Nedošlo Vám to? Vždyť to píšu, zastavení myšlení

Dobrý výsledek:

báječný

bezchybný

bezvadný

čarokrásný

dobrý

famózní

geniální

jedinečný

kouzelný

luxusní

obdivuhodný

podivuhodný

senzační

skvělý

skvostný

unikátní

úchvatný

výborný

vynikající

Včetně skvělé odpovědi Lukáše Faltýnka. Ten dal odkaz na Levanet z roku 2013!! To mám ráda. Pohotovost. Věděl, kam sáhnout.

Lukáš Faltýnek

https://m.leva-net.webnode.cz/products/jazykova-diverze-aneb-pozor-na-uzasne-veci/discussioncbm_509580/420/?fbclid=IwAR0HzVPVyp8dNJRXMiD5FZQQFCVmjRU_VA9ptuKQbG4JXi65k36ErHXOFzg

Děkuji.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-08-23_Obeeed%2C_vykurovani/

Co k obědu? Vykouřím dům. Pak se najím. Pořád se mě lidé ptají, co jím. Prý Herbalife. No jo, to jím ráno a večer. Ale během dne... Dnes lečo. A mohla bych si ho natočit. Blbé video. Ale aspoň nějaké. Na Instagram. A točím i reels. 

Pořád mi v hlavě vrtá, jak to mám propojeno a jestli správně. I teď. Jak to tam mám...

Jedu na nákup. Pilos. Lidl. Odjakživa k němu nemám přívětivý vztah. V době, kdy jsem ještě kupovala pribináčky, měl jeden pod alobalem hromádku plísně. Pilos se nepostavil čelem. V nerozdělaném kelímku plíseň. Vyhýbám se mu. Pilos ne. Před odjezdem do Špindlu mi čert nakukal:

- Hele, oštěpky, polooštěpky, sýrové nudle... Kup to. Kup to! Krásná cena! Dlouhá záruční doba. 

Nechala jsem se zviklat. Expirace u korbáčů 3.9. Nejprve zplesnivěly sýrové nudle. V obchodě přijali, ani jsem nic nepodepisovala. Vrátili peníze i účtenku. Tečka. Dnes polooštiepok - celý puntíkovaný. Neštovice dostal.

- Běžte si vzít jiný.

Ani už ho nechci. Ale dobrá. Jdu prodejnou. Prohlížím hadry. Okukuji. Hledám oštipok. Nenacházím. Tentokrát mi u pokladny ochotně vrátí peníze. Ale dnes podepisuji papír vrácení peněz. V pátek nechtěli nic. Nic neškrtli... 

- Potřebujete ještě účtenku?

- Potřebuji. Mám doma ještě jeden exemplář. Nerozdělaný uzený... Ještě si ji raději vezmu.

Pokladník hodný. Pokud to ostatní lidské kobylky doma nespráskaly, zkazilo se jim...

Před obchodem osvětuji. Ne. lidem to přirostlo na nos. Tak kratičkou dobu. Prý si zvykli. Stádo. Ať bečí! Jen někdo na osvětu slyší. Co my jsme zač?! Stádo lidské tupé! Potkávám mladé, - tak šestnáct let. Tři kluci. Holka.

- Nosíte rádi roušku?

Jsou zvědaví. Čekají, co bude.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-08-23_Beee/

Všichni ne, ale jeden řekl, že už si zvykl. Neštěstí. Hotové neštěstí. Rok stačil na naučení stáda, aby bečelo do hadrů. Loučím se s dětmi. Ještě druhý obchod. Jsem tu opět jediná. Bere mi to úsměv. Nikdo nebojuje. Otupělé státo. Bééé, béé. Zvonce bimbají - bim, bam, bima, bam.

Koloběh dne stále stejný. Stále stejné kulisy. Ale něco se změnilo. Z lidí jsou ještě větší ovce. Vlci si mnou pařáty. Rčení Petrouškova tatínka: Samochtějícímu se křivda neděje. Ano. Pravda. 

Dobrou noc!