Start

29.05.2021

Ráno. Budík na desátou. Stejně jsem v půl deváté na nohou. Prší. Sobota. Jsem tu sama. Beze spěchu snídám. Fotím Kittyninu odvahu. Chce jít do zahrady. Vycházím za ní. Mourek nás ještě neslyší. A to on má uši jako rys!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-05-29_Kitty_si_vybehla/

Ne a ne se rozjet. V hlavě počítám, kdy jsem viděla mamku, jak se co schrulo. Na telefonu fotky od Lindy. Vypravila se za svítání do Adršpachu. Jela bych taky. Ale to bych si nemohla jít lehnout. Rovnou bychom vyjely. Jeden její známý si vyzkoušel dron. Krásné fotky.

Peču chlebík. Zakládám polévku. Venku zima jak v psírně. Padají kroupy. Mám tu už týden žehlicí prkno. Včera před odjezdem do kostela ještě jednu pračku vymáchánu v octové vodě. Zas mi to tu narůstá.

K práci poslouchám pořad paní Rychtaříkové 2021-05-29 Fakta nebo fikce? Rituální vraždy dětí. Další masový hrob v Kanadě +video, které zmizelo.

https://www.youtube.com/watch?v=9IOxjlzKULw

Koukám, že česká bruselská se pochlapila:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/221411000100529/obsah/843606-objev-masoveho-hrobu-v-kanade

Poslouchám povídání o obětování dětí, o jejich vraždách. O Reizingerovi - jako první papež v historii odstoupil. Právě za znásilňování, zabíjení a satanské nelidské rituály. A já myslela, že ho dostihlo jenom členství v Hitlerjugend... Ne, něco strašnějšího. Poprvé jsem se seznámila s dnes už dospělou paní, kterou vypustili jako malou holčičku asi před pěti lety. Povedlo se jí utéct. Jezdili na koních a stříleli děti... Ona unikla. Měla vyběhnout vysoký kopec. Vezme-li s sebou další děti, zachrání jim život. Neměla sílu je vléct. Vyběhla sama. Dnes si oživuji detail - les hlídala policie ... Devátý kruh - to není organizace z dvacátého století. Tu si jezuité založili už asi 1776... Propojuji si s rozhovorem s kanadským knězem Kevinem Annettem. Poprvé jsem v roce 2017 slyšela jeho svědectví o genocidě dětí původních obyvatel Kanady. Indiánské děti nutili do internátních škol. Poskytovali jim deky s neštovicemi. Mnoho jich na nemoc pomřelo. A tady ta reportáž na české lžiTV o tom hovoří. Mají zpoždění jen čtyři roky. 

Kevin Annett - Bývalý Kněz, který odhalil masovou genocidu ze strany Církve - 15. 10. 2017

Vyprávěl o cílené likvidaci dětí původních kanadských indiánů na Příznacích transformace. 

 https://www.youtube.com/watch?v=kpa1NHTtD2w&t=3365s

Poslouchám. Vařím. Povedl se krásný kvásek. Mezitím mi FB hodil upozornění. Vlastenci se snaží dát otevřený dopis do médií. TV Raptor vysílá. Ne, to se nepovede. Berou všechny televize, rádia... Všude zašpérováno, prý dnes nevysílají... Dobrý fór. Zkrátka všechna média koupena. Nikdo si nedovolí otevřený dopis přijmout, natož zveřejnit. N. b. v sobotu. 

Volá Linda. Jede domů. Prosím, aby přivezla kvasnice.

Koupila nám meruňky. Okurky - jen za desetikorunu kus. Ty moravské. Hugo. Uvařila jsem skvělou polévku. Péťa je tu z Kolbenky.

- To je z těch knedlíčků, jak jsem koupil, viď?

Mozek zas spíná. Ano, dvakrát polévka za života maminky. Třetí dávka dnes...Mám asi obscedantně kompulsivní poruchu. Stále porovnávám - před a po mamce.

Švagr poslal flešku překrásných fotek z včerejšího pohřbu. Kochám se, nepláču. Až večer, úplně večer. Na zahradě. Chytil mě takový štkavý pláč, až Mourek přiběhl a vyděšeně se ptal, co se mi stalo.

- Moure, jsem sama!

Po obědě usínám na židli. Tak dlouho jsem zírala do telefonu, až jsem zvadla. Ne, ne. Tohle už nejde. Jdu pracovat. Dávám si úkol:

Vymýt terasu a krásně ji zútulnit. Myju velké tabule oken zvenku. Vynáším kbelíčky s rajčaty. Křehounké rostlinky už kvetou. Dokonce už máme malé zelené plody. Než je vyvážu, vyštípu, přivážu opěry... Blíží se večer. Pod rynglátkem ředkvičky. Ne v řádcích. Rozprostraněné. Tak to nikdo nedělá. U mě se nebude jednotit. Motyčkou prohrábnu volnou část...O, kozle! Klíčící hrášky.

Mami, mami, jsem já to trkvoň. Kam se na tebe hrabu. - Dnes bys svůj slamáček nepotřebovala. A v plátěné zástěře bys zmrzla. Mami, ale určitě bys mě pochválila. Totiž - za snahu. Ta se cení.

Vnitřek terasy až zítra. Ireno, stárneš. Dříve jsi to zvládla v jednom dni. 

No jo, ale to nebyla tak zanedbaná. 

Jdu se mrknout na sadbu. Papriky, rajčátka. Zítra! Ale saláty ještě dnes. Pár kousků - šup pod strom. A zítra dostrkat do země pár brambor. Pod jabloní už rostou tři - a ty jsem asi nesázela. Vyrostly z loni zapomenutých brambůrek.

Topinambury okupují ryngle. Těch se nezbavím. Obcházím květináče. Fotím macešky. Překrásné barvy. To mě naučila ze skalice paní Hrabíková.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-05-29_V_zahrade/

- Nemáte ráda macešky? My vás naučíme je milovat.

To jí vyšlo. To už nejsou jen ty modré z mého dětství. Dnes je tu přehršel barev, velikostí, odstínů.

Mourek bezedný. Nesu mu mističku teplého mléka a kapsičku. Hádejte, do čeho se pustil dřív? Ano, do mlíčka. Teplé mléko na noc do bříška.

- Komu asi patří? Co kdybych mu koupil obojek.

- Kup.

- Snad ho snese.

Petroušek osekal trávu.                               

- A kde jsou ta klíšťata?

- Ve vacích s trávou.

Mourek je věrný kamarád.

- To hovado jsi dala na houpačku ty?

- Ne, vyskočil si.

Jdu si k němu sednout. Uvelebil se na mém klíně.

- Moure, taky jsi sám, viď? Ale máš mě.

- Vr, vr, vrrr.

Kitty by se celý den děsně ráda vypravila proběhnout do zahrady. Jenže na ni ze zahrady vždycky přátelsky civí Mour. Předvádí mu, jaké ksichty a zastrašovací zvuky umí. On sedí, mhouří oči. Nechává ji strašit. 

- Večer to zkoušíme znovu. Přes terasu. Mourek se naštval. Vystartoval:

Ty mi budeš celý den nadávat? Když já jsem tvůj kamarád? Ty černá potvoro!

Kitty zaplula do domu. Vběhl za ní až do obýváku. To bylo řevu, prskání, kníkání... Vběhla jsem za ním. Popadla ho do náruče. Ještě že nám to tu neoznačkoval. 

- Co blbneš, vždyť víš, že je to území pro tebe tabu. Tam je její bezpečí. Moure! Jsem tě chválila páníčkovi, jak ležíš u odsunuté sítě a nedovolíš si. Moure!

Copak asi dělá ta můra v bílém plášti. Předepisuje léky, jejichž značku má na ponožkách, propisce a bločku? To se v DD toleruje. Jak těm indiánským dětem...  Hřeje mi u srdce. Nepovedlo se jí to. Jsem vlastně šťastný člověk. Maminka se rozloučila. Odešla jako svéprávná... Však Mengelku si spravedlnost najde. Jj, mami. Jsem mstivka.

Už mě zebou noženky.

- Podejte mi kýblík na zátop.

Sbírám šišky, smrkové větývky. S tím se bude podpalovat! Pod smrkem si sedám na bobek. Támhle spávávala Micicinda. Její místečko u kmene smrku. Ještě jsem sem chtěla přivézt mamku. A nestihla jsem to.

FB mi vyhodil rozhovor z 26.3.2021, dávala jsem ho v noci. Tak z 25.3. Právě ten! Aktuální.

https://www.facebook.com/100010275607900/videos/1426232271062613

Lepší odkaz na rajčeti:

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-03-25_S_maminkou/

To byl futuristický hovor. Pouštím si dvakrát... Má duše už lkala... Vědomí netušilo... Film byl natočen. Vyzývala jsem maminku, aby mi řekla něco optimistického do budoucnosti. Kterou budoucnost jsem měla na mysli? 

Jo, jsme si myslela, jak mám mamku dobře schovanou. Pamatuji, jak dvě sestry nechtěly dát maminku do DD. Potkala jsem je smutné na chodbě...

- Dejte si maminku sem. Uvidíte, budete spokojené.

To je tak čtyři pět let. Svěřila jsem jim důvěřivě mamku. Jako dítě do školky. To se prý stane!! Jo, ještěr nevolal. Proč taky? Vždyť se to přece stává, že jo? A parte jsme podle Ivina rozhodnutí nedali. Nikdo za DD nepřijel vzdát hold člověku, kterého zabili. Neměli čas. Byl pátek dopoledne.

Poslouchám se:

- Mami, ty seš pořád krásná. On ti táhne 95. rok a jsi pořád krásná. Víš to?

- To je strašný.

- Včera jsem přemýšlela, jestli když se nedám očkovat, jestli já tě ještě někdy uvidím...

Hm, zajímavé. Nepláču. Jen pozoruji. No jo. Nedala jsem se oblbnout. A mamku jsem už neuviděla. Jen v tu neděli ve FN, jak mi řekli, že se svezla z vozíku. Ne, že si rozbila totálně hlavu. Jen se svezla... Dovedete si představit svezla a spadla? Poslouchám. Ano, jsem naivka. Věřím na dobré konce.

- Mami, aspoň takhle se uvidíme. A budu ti posílat dárky a různý věci, jo mami?

- Mami, a kdybys to ještě vydržela, až ta doba pomine, tak se zase setkáme...

A už tu zas byla paní Hudáková.

- Já bych tě chtěla ještě přivézt k nám. Ukázat ti zahradu. A chaloupku taťkovu. A odvézt tě ke kadeřníkovi.

- Tak to teda skutečně.

- Protože k vám chodí kadeřnice, která říká, že na barvě nezáleží...

Marnost světa!! Totiž v kómatu mi maminku natočili nenápadně na bok. Ale vskutku jen malilinko. Potlučená strana hlavy byla k polštáři. Ta zdravá - to byla tvář nevěsty. Byla krásná. Vím, že jsem jí říkala, že vypadá jak ze svatební fotky. Jo, viděla jsem maminku mladičkou ani ne v osmnácti. Mé oči viděly něco, co není možné. A bylo.mamin

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-03-26_S_maminkou/

Naskočil ještě hovor... 16.3.2021 - Album se jmenuje S maminkou, kočkou a tatínkem... Jako by to bylo včera...

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-03-16_S_maminkou,_kockou_a_tatinkem/1481264856

V něm si povídáme o Petře Borovičkové; je tady někde z nedaleka. Dělá rodokmeny. A zase jsem mamce připomínala Bátorovy... Ráda jsem vzpomínala. Vždycky se rozjasnila. Zasmála se - jo, vyprávěla jsem jí, jak jsem "vyplela" i astřičky. Jen růže zůstaly...

Už tam zas po třiceti minutách je paní Hudáková. Třicet minut. Ani o vteřinu víc.

Naše hovory jsou tak specifické... Aktuální. My jsme si všechno řekly. Mám klid.

- Mami, nebreč, vždyť babička byla vězněm. Ta hodina denně...

- Půl hodina přísně střežená. Já jsem prý skypovala sama, jediná. Ale asi by se jim ochodil tablet.

- No, babičce je líp...

Zatápím. Rozsvěcím mamčinu lampičku. Škodička z DD povolila žárovku. Když jsem si nesla lampičku do auta, vypadla drahá žárovka do kufru. Zvláštní, že? A to s lampičkou stoprocentně nikdo rok nesvítil. Mamce jsem vždycky rozsvěcela tohle světlo. V DD nemají lampičky. Tam se večer svítí do očí staříčků velkými nepříjemnými stropními svítidly. Bezohledně. Tahle lampička rozlévá příjemné světlo. No jo, jenže mamka je ve světle, které si vůbec nedokážu představit.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-05-29_Mourek_veceri%2C_jezek_se_prizivil/

- Pojď se podívat. Ježek našel Mourkovu mističku s granulkami. Vylezl si na schod čumáčkem.

Je mi líno jít nalít mlíčko. Je čerstvě svařené. Má misku granulek. Pítko jsem dnes naplnila vodou. Fotím ho.

- Neoslňuj ho!

Jo, ježka nemám oslnit. A starým lidem se do očí může svítit.

Převrhl mističku. Granulky sbíral pod schodem.

Snad jsem nastartovala. Začala jsem zas pracovat. Chleba. Polévka. Vytřít. Zahrada. Nestihla sem žehlení.

To zvládneme.

Dobrou noc!