Ta byla! Zpívá o ní Pavlína Filipovská

24.07.2022

Deset. Rozkošný den. Totiž volný. Vstávám. Už zase jsem sklouzla k ponocování do rána. Ve tři se pod oknem ozvalo Mourkovo tichoučké nenápadné mňau. Tak rychle jsem lampičku ještě nevypla. S napětím jsem čekala, jestli ho napadne to, co napadalo naši Micicindu každou noc několikrát celých deset let. Jestli se neprobojuje houštím okurek a rajčat a neudělá buch na parapet. Micka dělala hop. Náš přeborník v sumo by udělal buch. A pak by sklouzl dolů mezi kbelíky s úrodou. No, asi jsem rychleji usnula. Doufám, že nevyskočil. On se nezdá, ale tlusťoch je mrštný. Když mu nesu misku, jak on vedle mě ladně atleticky běží! Jak poník.

- Dobré ráno!

- Dobré ráno! Kočky jsou po snídani.

Pomyslela jsem si - a určitě už několikrát. Mlčím. Jestli dostaly v šest, pak v osm - přece nesmí být mezi jídly delší pauza než tři dvě tři hodiny; no a pak v deset, než vyleze panička.

Mourek se tváří, že dnes ještě nesnídal. Ale neskočím mu na to. Prý vydoloval z mističky i zaschlý smetanový škraloup, když ji ráno vybílil. Nabízela jsem mu včera po příchodu domů teplé mlíčenko. Jó, když opovrhoval, dojel ho dnes studené.

- Peťuš, prosím tě, mají prý nějaké vepřové ve slevě, že bych ho uvařila po částech kočkám. A ještě jednu věc. Nemohu si vzpomenout.

- Já ti jdu připravit rýč a krumpáč na ty brambory. Stejně bych je vykopal špatně. A ty najdi, co chceš za tu druhou věc. Dojedu tam.

Pravda, vykopal by to tak, že malé brambůrky by neměly šanci dostat se do hrnce. :-) Ráda se zabořím rýčem do země. Nazdvihnu ji. Potěším oko žlutou úrodou. Krumpáčem po mamince ještě kopnu, jestli se nějaká brambůrka nezakutálela za hroudu.

Rychle volám Lindě. Co že mi to včera říkala, že koupila. Jo šlehačku. Aha, a kakao. Jo, tady mám leták. No výborně. Koukám zelíčko červené a bílé. A a a... Už je tu Petroušek. Podávám mu vytrhané obrázky. Diví se. Dvě věci se rozmnožily o svazek mrkve, krůtí prsa...

- Tak to mám na celé dopoledne.

- No vidíš, aspoň se nebudeš nudit.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-24_Chlebanek/

Mám zaděláno na chlebíček. Trouba chce naplnit nádobku na vodu. Plním vodou. Ne max. Zapínám. Trouba se brání: 

- Ne, dokud mě nenaplníš, nehnu se.  

Nějaká chytrá trouba! Mně babička vždycky řekla, když jsem něco zmršila, že jsem trouba. To netušila, že v jednadvacátém století budou trouby chytré. No, vždyť je všechno postaveno na hlavu. - Dobrá, přilévám trošku vody. Spokojena? Už neodmlouvá. Peč! Jdu kopat brambůrky. Radost. Drobné, neb nepršelo, ale nám stačí. Vybrala jsem čtyři sazenice. A pod jabloní ještě jednu, z loňska. Rychle vyvazuji okurek, plazí se trávou. Slyším zajíždět auto. Péťa to vzal hákem. 

- Peťuš, ti jsi šikulka. Už jsi tu.

- A ještě jsem koupil svazek mrkve o tři koruny levněji.

- No to si jdu rozdělat Muchu!

- Ale krůtí prsa už neměli.

- To přežiju.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-24_Tesi_me,_ze_si_musim_nakopat_obed_v_zahrade_-/

Obědváme venku. Sluníčko se může přetrhnout. Petroušek navlékl polstry na židle. Měla jsem v plánu lehátko. Jenže když přijde Honzík s vnučinkou, neužiju ho. To ale vůbec není na závadu.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-24_Mourek/

Jsou tady. Mourek společenský tvor. Vděčný za každý kontakt. Hlavně očekávající, jestli náhodou něco nekápne. Má permanentní chuť. 

- Mám tam mražený ananas nebo jahody. Jakou si dáme zmrzlinu?

- Jahodovou.

Vyrábím domácí jahodovou zmrzku. Smetanovou. Povedla se. Beru prošlé oplatkové mističky. Kladu do nich zmrzlinu. To je dobrota. Někdy se musíme zprasit. Ten den je právě dnes. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-24_Dve_v_bazenku/

- Jdu se koupat.

Na heslo se zdviháme. Koupeme se na Evu. Povídáme u toho. Blbneme. Plánujeme, co bychom mohly podniknout. A to se stane. Těšíme se. :-)

Beru vyhřátou hadici. Smývám z nás chlór. Halíme se do osušek. Honzík s Petrouškem mají klid na řeči o sportu. Dědeček se Zrzkou je tu.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-24_Vecere_-/

- Holky, máme hlad!

- My taky.

Dnes místo Herbalife krájím senza chlebíček, mažu ghí s medvědím česnekem, sýr, šunku. Okrajuji tučné lemy. Mourek i Zrzka tlamičky připravené. Náš okurek, rajčata. O co nám jde. Zatím máme na stole. A je teplo.

Loučíme se. Pac a pusu zase příště!

Poslouchám Pavla Zítka. Imituje vzor starého seznamovacího inzerátu. A nová varianta:

Dnes by to vypadalo asi takhle:

Mladý neúspěšný, po uši zadlužený, očkovaný otrok korporátu s holou prdelí, skrytou v pěkném autě na operativní leasing, hledá podobně situovaného očkovaného holoprdelníka za účelem registrovaného partnerství, spočívajícího ve vzájemném hlídání srdečního rytmu.

Značka: Zavoláme si rychlou!

Vkládám fotky. Hřeju se na posledním sluníčku.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-24_Ceske_Svycarsko_nici/

Koukám na příspěvek Marienky z FB. Natočila hustý dým. Už to je i na meinstreamu.

Poblíž Pravčické brány v Národním parku České Švýcarsko hoří les. V plamenech jsou asi 2 hektary porostu v nepřístupném terénu. Do hašení se zapojil i policejní vrtulník s bambi vakem a na místo míří letadlo letecké hasičské služby. Příčinou požáru by podle ředitele národního parku mohlo být lidské zavinění.

Ma Řas

Jeste jeden prispevek...pro predstavu. Kdyz jsem vylezl na rozhlednu,tak v prave casti nebyl zadny viditelny ohen. Behem 3 minut bylo razem vsechno jinak, ten ohen je dlouhej cca 150m a viditelna sirka je mnoho metru. Ihned zacali horet stromy i na stojato a zacali se tvorit klasicke ohnive vzdusne viry. Zhruba za hodinu se musi skoncit s hasebnimi pracemi z duvody tmy a muze se pokracovat zase az rano. Takze si z te fotky muzete odhadnout,kde az ten ohen bude zitra touto rychlosti,pokud se jim to jeste v mezicase nedopari ohranicit. Jde to fakt silene rychle! Posledni fotka je pokus to vyfotit skrz dalekohled,ale i tak to neni ono.

Proč mi to v hlavě asociuje dron nad obilným polem? Letěl a zapaloval obilí. Prý lidské zavinění. No, to určitě. Ať tak nebo tak, lidské zavinění to je na sto procent. Stejně nebude zjištěno...

Vkládám na FB. Čtu pod svým videem:   https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-24_-/        

Lenka:

- Irenko, máš nově vytvarované obočí ( hurá,hurá, hurá). Moc Ti sluší a je hezky udělané .

Já:

- Jé, to si maluju každý den nějak - tak se musím mrknout, jak to mám

Lenka: 😍😍😂😂😂

- Jo, to se dívni, trochu mne to Tvoje obočí nervuje a je to škoda, kazí výsledný dojem . Ale neber to ve zlém, to je stejné, jako když Tebe rozčilují tlouštíci . Pa

Řehtám se. Už je druhá, možná třetí, kdo si všímá mého obóča - tedy obočí, ať neprzním mateřštinu. Třetí. První byl Míra, nedávno má kosmetička s jásotem, jak krásné obočí konečně mám a teď Lenka:

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-24_Vecer/

Začíná být chladno. Beru si mikinu. Jdu napojit stromy, keře, růže... U napájení se šeří. :-)  Květy vypadají v šeru jinak než na slunci. Fotím je. Mourek se mi tře o nohy. Prve jsem hadicí vyplašila Zrzku Odpočívala pod lískou v pivoňkách. Taky potřebovaly napít. Jen obří skok jsem zaregistrovala. Ani to nemňouklo.

Ireno, zítra tě čeká náročný den. Tak hajdy hajdy!

Dobrou noc!

P. S. Jestli někde najdete řetízek písmen, už zas mi klimbala hlava.

P. S. 2 - Dnes jsem zničila jen jednu věc. Včera jsem mezi jiným podpořila v Domově sv. Josefa koupí zahradních rozlišovačů obyvatele Domova.  A dnes? Vesmír mi dal najevo pomíjivost nějakých pozemských nicotností.