Taneční hodiny s panem Táborským

30.10.2021

Dnes druhá noc na zázračném prostěradle. Zatím nic nepociťuji. Jen to, že mi není zima bez pyžama. Zvláštní. Celý život ubalená, prostěradlo nehřeje, přesto spíme v klidu až do rána.

Vykukuji z okna do zahrady. Linda už hrabe listí. Hrabání rozhání útrobní tuky. Ona mi to všechno vyhrabe a na mě nic nezbyde. :-)

Sbírá ořechy za plotem. Péťa se vrátil. Mám vyměněná kola. Nebo gumy? Nebo pneumatiky? Nebo je to jedno. Jsem zkrátka připravena na zimu. Jsme? Furt rudý říjen, rudý říjen a nic. Tak co - v listopadu? Takhle nadějně hledím do každého roku, měsíce, dne. Očekávám, ale jde to tak pomalu, tak moc pomalu, ty zprávy na CNN - ty červené pilulky, že to skoro není ani cítit. V tomhle týdnu ta o podvodníku Faucim. Dnes zničili profil TV Šalingrad. Nevinný. Vadí jim. Vlastenci nebepeční. Dřív disidenti - pro mě divná usmolená společnost. Plastik people... Placeni západním parazitem. Dnešní vlastenci -  mám jiný názor. Neplaceni. Nehájeni. 

Prosím, prosím, hlásili to ve svaté bedně, pokud by nějaké roztomilé stvoření zas chtělo trapně donášet. Ne a ne a nejde to, no. 

Milé děti, vyprávím pohádku života. Za pohádku nelze trestat. :-) Rádoby se, ale fakt to nejde. Nemohu nenapsat, že by snad státní orgán nebyl debil. Může se stát, že v jeho čele může stát jedineček, nové košťátko, neznalé zákonů. Tak by se chtělo mstít. :-) :-) :-)  Ó, tak kdo se dneska ozve, že se "známí ptali". :-) :-) Potrefená husička zabučí. 

Anketní otázka:

Dodržují se v našem království zákony? ANO?

                                                               NE?

Nápověda: Např. když moc soudní zruší nezákonné nařízení moci výkonné. Moc výkonná nedbá a své poddané nutí k dodržování nezdravých nesmyslů. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-10-30_Podzim_z_Petrouskova_okna/

Raduji se. Svítí slunce. Padá listí. Rodina je základ. Kočky se neperou. Mám z čeho vařit. Jsme zdraví. Máme doma teplo. Každý svou postel... Komfortní zóna. Občas z ní vystupuji. Není to příjemné, ale když vystoupíš poprvé, podruhé, už ti to nepřijde. Nejsem ovce. Má přímost je smrtelná. Dráždí hloupé.

Jdu minutku hrabat. Mám žehlit, ale zaměstnávají mě jiné činnosti. Budiž. Saturne, velký učiteli, dík za zkoušky. :-) Vždycky jsem je dala, dám je i nyní. V životě neexistuje nesložit zkoušku. Maminka - můj vzor. Všechny životní zkoušky dala na výbornou. Mami, jsi jednička. Než hupsneme do těl, dohodneme si, co se tu naše duše naučí. Pak se zlobíme, brečíme, proč se to a to děje právě nám. Nekuhrat. Furtsede. :-) Furt se de. Vařím.

Jdu zkontrolovat, co zahradní parta dělá s lískou. Mají štěstí. Prořezali suché větve. To líska potřebuje. Omladit. Tatínek zasadil do každého rohu jednu sortu. Narozen 1914. Lísky do dnes rodí.

Chodím bosa. Pod chodidly příjemné šustí listí. Nasávám zemskou pránu. Je teplo. Zahrado, děkujeme ti za tvé dary!!

Válek - budoucí rádoby ministr zdravotnictví by nám nad šedesát neočkovaným rád udělil lock down. Už jen to označení. Hanebné. Jakmile jdou mříže dolů v americkém vězení, volá se lock down... Do klecí. Do cel! Ponižující. Protizákonné. Kolikrát to soudy zrušily! Ještě nejmenovaná garnitura nevládne, ještě  nenastupuje do fcí, už je cítit nástup v ještě horším gardu, než odcházející Babišova vláda. A vůbec, proč nesestavuje Babiš? Koalice jsou podvod. Samostatně by se nikam nevtlačily! Podvod na národu. Fiala kamarádíček s Berndtem Posseltem

Hrozné zjištění, bezúhonnost je bita - zas mi přichází na mysl verše Shakespearova Sonetu Šestašedesát... Kdepak mám své oblíbené překlady? Je jich tolik...

Martin Hilský

https://www.youtube.com/watch?v=SJw5BQba7zQ

Martin Hilský, 1992Znaven tím vším, já chci jen smrt a klid,
jen nevidět, jak žebrá poctivec,
jak pýchou dme se pouhý parazit,
jak pokřiví se každá čistá věc,jak trapně září pozlátko všech poct,
jak dívčí cudnost brutálně rve chtíč,
jak sprostota se sápe na slušnost,
jak blbost na schopné si bere bič,jak umění je pořád služkou mocných,
jak hloupost zpupně chytrým poroučí,
jak prostá pravda je všem prostě pro smích,
jak zlo se dobru chechtá do očí.Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,
jen nemuset tu tebe zanechat.

https://konopijelek.blogspot.com/2012/09/willam-shakespeare-sonet-c-66.html

Můj neoblíbenější Saudkův překlad

E. A. Saudek, 1975

Jsem unaven a za smrt prosím Boha -

jen nevidět už, jak je bita ctnost,

a vynášena nicka přeubohá,

a křivdou rozšlapána nevinnost,

a odívána zlatem nemohoucnost,

a v trhu prodávána dívčí čest,

a pokálena bezúhonná vroucnost,

a utloukáno to, co silné jest,

a umění jak panáčkuje vládě,

a doktor Blbec káže geniům,

a lumpové se posmívají pravdě,

a Dobro babě Zlu jak smejčí dům -

tím světem unaven, tak rád bych zhas!

Leč tebe zůstavit mu napospas?

A doktor Blbec káže géniům... Mami, teď tě potřebuji. Mamko!

Obědváme. Mám ráda sejít se u stolu. Dát si skleničku vína. Povídat si. Líčí mi, jak to dnes bylo dopoledne v zahradě.

- Linda přišla - Péťo, je třeba prořezat lísku. To ona mi drží žebřík, to jo; vždycky na začátku, než tam vylezu. Pak klidně odejde.

Děláme si legraci z Péťových výkonů na žebříku. Některá z nás jistí... Mně se přihodilo na vrbě. Držela jsem ho. Vrbka povolila. Petroušek raketovou rychkostí podrnkal všechny schůdky žebříku. Pustila jsem ho. Smála se. Zlobil se. Dnes měla záchrannou jisticí službu Linda.

- Dnes jsem se bála. Péťo, ale já jsem tě držela.

Fučel silný vítr. Nebezpečný v koruně.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-10-30_Kitty/

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-10-30_Zrzecka_s_Mourkem/

Mourek i Zrzka se proháněli v zahradě. Zvláštní - Zrzka ho přijala do svého revíru. On jí ho hlídá. Pražská návštěva Kitty se hezky aklimatizovala. Už si přijde do holportu. Jen prská a dští síru na Zrzku. Ta si jí nevšímá. Otočí se a jde pryč. Žádný boj. Prve Kitty za sklem zpozorovala Mourka. Taky jen koukal. Žádné útoky. Zato Kitty jak ohnivá čára proběhla stylem a la krokodýl s hlasitým syčením, prskáním, hníkáním.

- Co mi dáš pro V.?

Jdu nachystat něco vnučce. Potkají se na florbale. Petroušek se jde podívat na Honzíka. Dnes dal dva góly.

Jedu do divadla.

- Lindo, udržuj oheň. :-)

Taneční hodiny. Divadlo Ungelt. Zvláštní hra o vzájemné pomoci dvou samotářů... Dnes náhradní představení někde z podzimu 20 nebo jara 21. Za mnou sedí orouškovaní moji známí z naší čtvrti. Jsou jiní. Už se neusmívají. Chjo, vyprchalo kouzlo našich řečí. Vyvedena z míry. Vedle mě sedí cizí milá hezká mladá paní. Povídáme si. Dozvukujeme. Pracuje ve školce.

- Narostli vám autisti?

Herec Táborský hraje autistu. Odnož Aspergerův syndrom.

- Ne, spíš nevychovaní z rodiny. To je strašné. Rodiče je nevedou.

Špitáme. Souzníme. Měla jsem milou společnost. Loučím se. Zaparkovala jsem jinak než obvykle. Jedu domů oklikou městem. Petroušek tu ještě není.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-10-30_Chlebicek_na_zitra/

Jdu péct chlebíček na zítra. Chleba - mír. Kamna žhnou - teplo domova. Rodinný krb. To miluji. Dívám se do uhlíků při psaní. Těší mě, že leckterého opičáka, který asi fakt tak tak čte, chrání mocní. Příznak jeho bezmoci. Co dělat, kdy doktor Blbec káže géniům... Pomáhá se nepotřebným. :-) Kitty se rozvalila v Péťově pracovně. Zrzečka v obýváku. Mourek si poprosil do zahrady.

Ještě čtu dokument. Dostala jsem. Velmi mi pomohl. Děkuji! :-)

Já jdu padnout za vlast na nové prostěradlo. Už na něm kmitá Petroušek. Když nic jiného, aspoň nám oddělí slepené červené krvinky od sebe. Uvidíme po měsíci.

Dobrou noc!