Už jste někdy běželi za troubou?

11.07.2022

Jé, pondělní maraton za mnou. Nestihla jsem všechno, ale to nejdůležitější ano.

Dnes jsem kočenky ráno nechala venku. Mourkovi to prospěje. Vnucovat se Zrzečce novou a novou kapsičkou - to nemá cenu.

Nechtěla bych stavět dům. Určitě ne. Dostatečně mi stačí zkušenost, která mě nepálí. Baterie- fotovoltaika. Vše hotovo. Termín už dávno prošel. Jen maličkost chybí -  docvaknout baterie. :-) Babo raď! Jedny baterie mají, ale naše z projektu ještě nikoli. Prý jsou úplně stejné. Jo? A proč je tedy mají na skladě? Co je divného? Zapisuji si značky. Večer je porovnáme. Jenže! Jak dva staří lidé budou asi hledat rozdíly. Prý výkonnost stejná. Ale nejde mi do hlavy, že jedny zkrátka mají. Proč ne ty nasmlouvané?

- A co kdybyste nám zapojili ty, co máte a až přijdou ty naše ze smlouvy, vyměníte je.

- To není tak jednoduché. Tam jde o kolaudaci a o záruční listy.

- Pane Rybo, zavolám zítra po vaší poradě.

Divné. Já už vím, že Tenaur - sekce ČEZ má v úterý dopoledne poradu. Loni jsem netušila, že si na dům vymyslím pro dnešní divnou dobu tak potřebnou věc. Prý mají závoz někdy jednou a jindy třikrát za měsíc. Spíš bych to viděla - dřív měli závoz třikrát a v poslední době jednou za měsíc. Závozy budou řídnout. Tak zítra! Počkat nebo uspěchat? Uvidíme.

Rychle na poštu se svým somavedikem. Vyčistí mi ho, mrknou na krystaly, dají ho do pucu. Ať chlapec slouží a chrání náš příbytek.

- Počítáš s opravářem?

- Peťuš, už jedu domů; ještě se stavím v elektře.

- Ne, už nikde nelítej...

Nedá mi to, zastavuji. Rozmýšlím si to - musím mít klid a čas probrat s odborníky, co potřebuji. Má - naše - oblíbená elektra. Ráda tam jdu. Teď pro jistotu jedu domů. Bude poledne. Mezi dvanáctou a třináctou servisní technik. U domu už černé auto. Telefon. To vím, dostanu sprďunk.

- Prosím tě, pán už mi volal.

- Já už jsem tadyyy! Už ho vidííím!

:-) 😊😉😉☺️☺️

Prohlížím si opraváře. Před dvanácti lety u naší skvělé služebnice opravoval těsnění. Byla nová. Asi se jí zkroutilo strachy, že tu bude sloužit tolik let. Pána nepoznávám. Strohý. Připomíná mi doktora J. Nijo Hrušovského. Jenže tenhle je náladový, nafoukaný seladon. Někdo mu volá. Do telefonu se může rozmazat. OK, chlapče. Já hrát vážně nebudu. Usmívám se. Ať hraje.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-11_Trouba/1546826931

Vysvětluje mi, co měří. Součástky za dvě stě, tři sta padesát korun. To by byla výhra, kdyby něco z těch levných kleklo.

- Tak tenhle obvod je bohužel v pořádku. Bohužel proto, že je to levná součástka. Ta trouba stála čtyřicet dva tisíc, musím všechno pečlivě zkontrolovat, aby kvůli levné součástce nebyla vyřazena. Horší by bylo, kdyby nešla tahle deska. No, ještě vzadu je jeden větrák. Zkusím ho změřit. Vidíte, a tedy je mechanický zámek dvířek. A tady je čidlo; když to po pyrolýze vychladne, dvířka se pustí. 

Pokyvuji hlavou. Už ať řekne cifru. Konečně. Ano. Je to ten mozek. Pět a půl tisíce. Tak to ne. Pá pá! Klaním se své milované a propouštím ji ze svých služeb. Trouba je funkční, zachovalá. Jenže dvanáctiletá. Stačí do ní vrazit pět a půl a bude sloužit dál. 

- Já jsem si zajel pro troubu De Dietrich. Ale zklamala mě.

Hm, takového chytrého, jo?

- Představte si, že oni už ty trouby tak izolují, že vy necítíte vůni. My jsme šli do toho našeho sezení ven, jak jsem vám říkal, že jsem si sestrojil fotovoltaický panel. Tak tam sedíme, popíjíme; dali jsme do té nové trouby kuřátko a zapomněli. A víte, co jsme našli v troubě? Kuře mělo kremaci! Jen se rozpadalo na popel. A my jsme to vůbec necítili!

- Ale pyrolýza prohřeje byt.

- Protože tam máte pět set stupňů Celsia.

Najednou se panáček rozpovídal. Náladový jak žena ve svých dnech. Platím. Děkuji. Teď je čas jet vybrat náhradu.

V obchodě přednáším své přání. Aktuální trouba. Pak přijde na řadu lednice... Uvidíme, co dál. Nechci jinou značku. Jakmile jsem nevěrná Siemens, nejsem spokojená. Nový vedoucí se mi snaží vnutit francouzskou a já nevím jakou. Jo, krásné. Ano, umí vařit za mě. Ale já vím, že chci Siemens. Maximálně Bosch. S vedoucím prodeje vybíráme vlastnosti.

Dozvídám se, že výrobci šli v energetické třídě tak daleko, že už jsou štítky A, B, C, D, E, F.

- Jo?

- A++++++ je A. Čím míň plus, tím se písmenka snižují. Tedy A+ je F. To neznamená, že je to špatně. Ale je to F. Trouby ještě mají postaru A, A+...

- Našla jsem si troubu třetí v řadě, až ta je A+. Ty před ní jsou jen A a dražší. Ta A je relativně levná. Podezřelé. Nelogické. Nechci mikrovlny, chci hydro, samočištění klidně pyrolýzou, párou nemusí být...

Zaškrtává vlastnosti, vyjdou mu z toho trouby od čtyřiačtyřiceti výše. Ano. Tohle jsem neuměla najít. Vybíráme jednu. Extra třída ideál. Óóó, tu chci. Nahoře se odklopí deska, a do pekáčku můžeš vlít vodu. U staré jsem měla hydropečení, ale vkladný pekáček, ten neměla. 

- Víte, že jsem za dvanáct let nevyužila program sabat? My nepotřebujeme troubu za sto tisíc. Na ty mé chleby, buchty, kuřecí, rybí, krůtí masa nechci ani tři sondy propečenosti. My nejsme gurmáni.

Vybráno, dohodnuto, dodat co nejdříve. Už včera bylo pozdě. 

- Davide, tak mi dáte vědět, kdy bude? Ještě dnes, nezapomeňte.

Jo, ještě dnes. Ono se řekne semenec, ale jak ho zobat?!

Stavím se v Tesco. Máme eko stavbu. Nechodím se často. Bývalo drahé. Procházím obchodem. Kupuji, co nepotřebuji. Dělám si radost. U samoobslužné pokladny mi pomáhá pracovnice. Ochotně. Trpělivě. Učí mě, jak si namarkuji vícero stejného zboží. Umím to vždycky jen na jeden nákup. :-) Odcházím. 

- To se mi dnes u vás hezky nakupovalo. 

- To mě moc těší!

Lidi si mají pomáhat. 

- Vybralas´?

- David mi pomohl. Vybral to, co jsem chtěla. To já nedovedu. Nevolá.

- Tak já tam jedu.

Mezitím volám sousedce. Dnes pochovala maminku. Pozítří si u ní budu moci upéct chlebíček.

Rychlý posel je tu.

- Tak co?

- No, tak mi poslal info na mail. Tu, co jsi vybrala, ta bude koncem října. Jinak Bosch - ale ta stojí skoro sedmdesát.

Uši se mi srolovaly do kornoutků, oči jsem hledala po čtyřech, jak mi vypadly z důlků.

- To nemyslíš vážně?

V těchhle případech prý přicházely světové objevy. Pominu-li mužskou lenost - to byl druhý důvod objevů. Rozuměj - měl-li chlap dělat činnost, která se mu nezamlouvala, začal horečně přemýšlet, až vymyslel zlepšovák.

Hledám v mailu typ trouby. Jdu na stránky Siemense. Píšou:

Výroba se obnoví v říjnu 2022.

Aha. A co ta cena? Sedmdesát dva tisíc? To se po...

A tady začíná nepoznaná dovednost mého Petrouška. Netušila jsem, jak ovládá na svém mobilu internet. To mi vypadly oči podruhé. Páne, jo! Prý na Oukej.

Sedám si k ntb, na telefonu bych to vskutku tak rychle nevyhledala. Jedu na Datart. Zadávám typ. Ne. Jedu na Alza. Ten zelený šmejd tam chrápe na výrobcích. Neječí. Kopíruji typ. Najednou mě to vyhodilo v Oukej.

- Péťo, to je ta trouba!

- A mají jediný kus!!! Kup ji! Dělej!

- Péťo, já mám za chvíli školit. Vůbec nevím, kolik mám na kartách.

Rychle se registruji. Nevadí mi, že nemám slevový kód. Vůbec mě nevzrušuje, že mi nedají tři čtyři tisíce slevu. Vybírám prodejnu v našem městě. Odtud si troubu Petroušek odveze. Já budu mít troubu ze 43 700 a už v tomhle týdnu!

Zaplaceno. Hotovo. Vesmírná inteligence děkuji za vstřícnost! Mohu jít školit. 

Obdivuji SVĚTLO MÉHO ŽITÍ! Je neuvěřitelně šikovný. 😍😍😍🤗😃😀☺️

- Tak na Oukej už nemají ani jeden kousek. Asi jsi to koupila dobře.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-11_Z_Ozivleho_Josefova_-_skvele/

Rozdělávám pastu z ghí s medvědím česnekem. Chystám s láskou Petrouškovi svačinku na zítra do krabičky. Spokojenost. 

Odmyslím-li, co všechno jsem za den stihla, nejdůležitější byl můj běh za troubou. V tom maratonu jsem zvítězila. Ačkoli - nechval dne před večerem! Hlavně, aby trouba opravdu dorazila. A druhá věc - abych do ní měla co vkládat. Abychom měli v Československé federativní republice co jíst. Dnes jsem viděla vrtulník nad ukrajinským polem. Házel do něj zápaly. Takhle zapalovali tajgu, lesy v Kanadě, Americe... Po celé světě, pamatujete? Asi dva roky... Medvídci v Austrálii uhořeli...

Ať nás netrestá za ty, kteří nás zavedli do - kam? Do slepé uličky.

Dobrou noc!

P. S.

Ty kočky komunikují kouzelně! Takhle kvíká Kitty, když ji přes okno dráždí opeřenec.

https://www.facebook.com/stellarossa28/videos/3249780388634301

P. S. 2

Oni naše peníze potřebují. Makají jak šrouby! Zaslouží si!! Co se panu Alešovi nezdá? :-) 

Aleš Svoboda

17 hod ·

Aktuálně PS - Pětikoalice si navrhla další zvýšení platů. Tentokráte o 13%. V době kdy se více jak polovina národa topí v existenčních problémech je to další výsměch. Poslanci s platem 90.800, ministři s 173.000 a Fiala, Pekarová se čtvrt milionem měsíčně si to zvýšení o další desetitisíce jistě zaslouží. Jediná SPD je proti, takže to projde. Takže stát je na dně, to málo co máme se posílá na Ukrajinu, vše se skokově zdražuje, ČEZ a PRE hlásili zdražení o dalších až 50%, lidi si trhají od huby a pětikoalice si odhlasuje navýšení platů. Jako lidi, kde je ten strop? Vždyť je to normální výsměch do ksichtu.