V slunce se mrak obrátil

23.05.2019

Pracuji v noční košili. Mám stále dost času. Pět deset minut před polednem mi bleskne hlavou:

- Obleč se. Bude poledne. Má přijít paní!

To jsou fofry. Netušila jsem, že umím být tak rychlá. Nejvíc práce mi dá obočí. Ještě legíny - zvonek.

- Už běžím, pojď dál.

Klíče, kde mám klíče? Kde jsem je zapomněla?Tady jsou. Petroušek by řekl:

- Máš je mít na věšáčku.

Mám, ale přijedu-li autem, zůstávají v kabelce. L. je ode mě o dva roky starší. Ještě pracuje. Mám ji ráda. Cizinka. Vzdělaná. Chodí do fabriky na tři směny. Překvapila mě větou:

- Mně se zdá, že svět blbne. Blbců přibývá.

- L., ten pocit jsem měla včera! Zavalil mě svět. Systém. Plniči, slouhové systému. Potřební pitomci. Bezmozci. Plniči úkolů s vymydlenými hlavami. 

Povídáme, dokreslujeme příhodami. Dozvukujeme. Vymknutá z kloubů, doba šílí. (Shakespeare.) Vyprávím svou zkušenost ze setkání s plynárenským molochem. Sají z lidí nemilosrdně. 

- Včera jsem reagovala na SMS bez diakrtiky z Innogy:

Vazeny zakazniku,dovolujeme si pripomenout,ze doba splatnosti Vasi platby za zemni plyn prave uplynula.Nezapomneli jste? Misto spotreby#Ra 234, 551 xx J...Castku 1.420,00 Kc zaplatte na c.uctu 66443322/0100 pod VS 9932015124.Vase innogy.Omlouvame se,pokud se Vas tato zprava netyka...

Autor šetřil místem nebo nezná ČSN. Neexistuje svázat text bez mezer... První známka nevzdělanosti. Nebo neúcta k zákazníkovi? K platiči?! Styk s veřejností má zachovávat společenská i gramatická pravidla. Styl prostě sdělovací. Učivo ZŠ, učilišť i středních škol. (Napadá mě další blbost - vystudoval jsem základní školu... Základní škola se nestuduje; jen se vychodí. Dovedeno ad absurdum - vystudoval jsem jesle, mateřskou školu... Na učiliště se chodí, učí se tam. Tedy vyučila jsem se v oboru tam a tam. Střední a vysoká škola se studuje... I tyto formulace svědčí o vzrůstající blbosti.)

Zavolala jsem na zákaznickou linku. Myslela jsem si - naiva - hovor na minutu, no na dvě tři minutky. Zkrácená verze:

- Dobrý den. Poslali jste mi SMS, že mám poslat zálohu. Nepošlu. Dostali jste minimální částku. Dohodli jsme se tak. V domě nikdo nebydlí, tedy se plynoměr netočí.

- Ale to my nemůžeme vědět, že tam nikdo nebydlí.

- Ale tady nejde o to, jestli to víte, to není relevantní. Vy jste mi svévolně zvýšili měsíční platbu.

- No, ale to musíte zaplatit. 

- Nemusím nic. Ještě mě chvíli rozčilujte a jdu od Vás pryč pro neserioznost, pro porušení pravidel, pro nedodržení smlouvy, pro neúctu k zákazníkovi.

- Ale my jsme vám zálohu zvýšili ze zákona.

(Obrací se mi rybka v kapse. Ze zákona si usmyslili, že budu platit víc.)

- Nezkoušejte na mě zákon. Tady žádný zákon nebudeme řešit. Vy stornujete tyhle vaše plány a končíme.

- To nejde...

- Nevyslovujte přede mnou NÉÉÉÉJDE.

- Asi chlapec nečetl Napoleona Hilla.

- Nevykládejte hlouposti. "Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout."

- Nekřičte na mě!

- Vy mě neslyšíte. Budu muset zakřičet víc, abyste slyšel. Neslyšíte!!! Nikdo tam nebydlí.

- Ale máte tam natočeno tisíc metrů krychlových.

- Ano, v zimě jsme rekonstruovali a malovali. Týden se topilo pro uschnutí malby. Nebudu platit zálohy, aby pak přeplatek shrábnul nájemník.

Už nevím jak, ale vyslovil větu:

- No v květnu se netopí.

- To se mýlíte. Letos v květnu se topilo u nás doma aspoň pětkrát.

Chlapec se snažil, ale když v mozkovně chybí obsah, nemá šanci. Hovor se točil, šmodrchal, on si vedl svou - ze zákona, já si vedla svou - ze spravedlnosti. Úúúúú. Kdo tohle má vydržet. Teror. Hloupost.

- A máte stav plynoměru?

- Nemám, ale odpoledne vám ho dodám.

Večer jsem volala na zákaznickou linku znovu. Na druhém konci seděl opět mladý, tentokrát inteligentní hoch.

- Paní Hrobská, dostala jste dopoledne špatnou informaci. Posílali jsme vám vyúčtování a předpis plateb.

Hledám v šanonu.

- Ne, je tu jen Eon, Eon, Eon, ale Innogy nikde. Nic jsem neobdržela.

- Paní Hrobská, rád bych Vám vyhověl, ale musíte to zaplatit za květen. My jsme vám to avizovali čtyřicet dní, ČTYŘICET DNÍ! dopředu.

- Vy jste mi nic neavizovali. To bych to měla v šanonu. 

- Já vám nyní pošlu výzvu mailem.

- To si pošlete, já vám pošlu mailem reklamaci.

- A vy za tři měsíce se zas ozvěte, abychom věděli.

- Já se ozvu, pokud vyberu nájemníky třeba i dřív. Píšu si do diáře...

Načmárla jsem rychlou reklamaci. Dnes přišla úslužná odpověď. Zařídí mi storno, ale bude jim to tři týdny trvat. Napoleon Hill má pravdu. Jen ti dva hoši na zákaznické lince ho neznají.

Paní L. Mi vypráví, jak nějaká dělnička má za manžela opilce. Vydělává pro něj jak bláznivá. Boří normy. Paní L. ji upozornila, ať se ohlíží na druhé. Dělnička je prý hloupá - ubližuje svou hamižností druhým...

Vzala jsem obrázek tří válců z pořadu Všechno je jinak. Na prvním obrázku - jasně patrné tři válce. Ale na dalších obrázcích je vidět z jiného úhlu pohledu místo válců obdélník, kruh a elipsa. Pravda neexistuje. Lidé se jen pro svou pravdu - tedy pohled na válce - hádají. Já vidím kruh, někdo obdélník - dle pohledu.

Paní L. si hezky zlepšila výsledky. Před šesti týdny jsme rozebraly její stravovací návyky... Mezery mezi jídly, pití... Skladba jídelníčku... Dostavily se úspěchy. Pochvaluje si, jak se cítí dobře... Na víkend oslava narozenin. Radím, jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Objednávka, termín. Jdu s ní k brance. Bosa. Dlažba ještě ledová z minulých dnů. Slunce se ostýchavě dívá po krajině. Deště prospěly trávě, stromům - smrky se určitě radovaly. Napité jehličnany umějí zalít smůlou kůrovce. Vyschlé, ovzduším zdevastované stromy - neobstojí... V zahradě se cítím jak v dětství... To ta tráva... Micicinda Keliška pod brankou pozoruje cvrkot. Drbna.

Pokračuji v práci. Nákup. Stavuji se u řezníka. Paní prodavačka se usmívá. Ví, kdo jsem. Zná mého muže. Už jsem u nich nakupovala víckrát. Nepoužívají glutamáty. Na ceduli nabídka - špekáčky s rychlosolemi, bez nich. Kupují šest deka šunky - okorala by. Dnes jsem vylila polévku se špaldovými nudlemi a játrovou zavářkou. Před týdnem pro Petrouška. V lednici jsem na ni zapomněla. Zkysla. Chutná, výborná! Nabídnul vnučce, synovi. Znovu kupuji kousíček játrové krásné zavářky... A čtyři buřtíky bez rychlosolí k ohýnku... Telefon. Mladá paní s tatínkem už stojí před domem. Rychle platím. Závory dole prve. Závory dole i teď. Objíždím půl města. Tunýlek. Ano. Auto tu stojí... Rychle mixnout Petrouškovi sportovní výživu. Pár krajíčků žitného chlebíčka ke svačině...

Odcházejí. Klientka u branky. Přivezla mi balzamínky ze semínek. Ó, srdečně děkuji. Vypěstovala pro mě. Už loni jsem dostala malé rostlinky - zcela jiná kvalita balzamínek ze semínek než z obchodů. Vydržely dlouho k zimě. 

Den končí. Chladno. Ještě do zahrady nasadit pár kytek. Balzamíny na západní terasu. Tam se jim loni dařilo.

Jsem tak ráda, že nevidím svět hlouposti sama. Vidí ho i ti ostatní. Není to tak deprimující. Nejsem v tom pozorování sama. Zítra vezměme rozum do hrsti. Zítra volby do zbytečného parlamentu. Jakpak to tam namísí? Nedělám si iluze o poctivosti.

Dobrou noc!