Velkopáteční tlachání

07.04.2023

Tak jsem proplula zdárně Velkým pátkem. A řehtala jsem se a řehtala. Petroušek odjel do Phy pomoci vykopat stromy, keře v Lindině pražské zahrádce. Pidi prostor, co se tam naskládalo rostlin. Rododendrony tam měly příjemné pražské mikroklima. Zahrádečka chráněná ze všech stran tújemi. Dnes už nocují pod horami.

Na desátou klientka. Potěšila mě deseti vajíčky od jejích slepiček. Milé. Překvapila mě:

- Nesmíš uklízet, zametat, nic vynášet z domu, ani smetí.

- Počkej, dnes se nesmí prát! Ó! To děkuji za připomenutí. Ale chtěla jsem dočistit okna.

- Zítra.

- A nesmí se obracet půda, že? Tak to Péťa dnes s Lindou obracejí o sto šest.

- A myslím, že dárky se nesmějí. 

- To jsem neslyšela. 

Paní jde se mnou už asi šest let. Drží se díky naší stravě. Dnes úbytky tuků, nárůst svaloviny, klidového metabolismu. Krupon břicha se u nás starých těžko udržuje. Ale s naší stravou to jde. Útrobní tuky je třeba jako zdroj všech kardiovaskulárních chorob, cukrovky II. typu a rakoviny hlídat. Zmenšovat. Jak? Stravou. Dovýživou. Nutričně vyváženým jídlem. 

Nakupuje. Odchází. Co budu dělat? Potřebuji pracovat. Tak co? Tak nic. Tak slez. Jdu zadělat na mazanec. Ve vorwerku podobný recept jako od maminky. Přidávám jen mleté ořechy nebo mandle, koření, rozinky. Dávám si pozor na těsto z mleté mouky. Hnědá, jemná, s otrubami. Učím se zacházet s vodou. Přidávám maličko kvásku.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-04-07_Velky_patek/

Dozvídám se, že už mají vykopáno, túje ostříhané a frčí domů.

- Připrav jídlo!

Péťovo první a jediné – jídlo. Nejpřednější zájem. Co mu dám? Vyndávám křídlo z krůty. Polévka. Ne. Ohřeju mu svůj oběd. Brambory s krůtími prsy ze včera. Křen s jablky. Mně bude stačit pohanková kaše.

Uklízet nemohu, tak aspoň okýnko u kamen, to se snad nepočítá. Zadělám na mazanec. To taky nepočítám za práci. Je radost mlít zrní na kamenech. Do misky padá nahnědlá jemňoulinká mouka. Těsto se povedlo. Hutnost tak akorát, ač jsem do něj přidala ořechy. Pamatuji radu od maminky. Když dáváš do těsta mleté ořechy, uber mouky. Mouky jsem neubrala. Těsto se povedlo. Zdárně vykynulo. 

Mourek neví, že je Velký pátek. Ale drží ho. Neuklízí, nevymetá, snad jen kolem mističek.

Včera dr. Rajchl na besedě v Olomouci. Opozdil se jen o dvě hodiny. Ráda chodím pozdě. Mám ráda opozdilce. Ale čeho je moc, toho je příliš. Dvě hodiny! V jeho případě bych spíš řekla: Přesnost vlastnost králů. Vede se tu spor o právní rozdělení ČSFR. Na právnické fakultě existuje rigorózní práce, v níž je přesně den po dni dokázáno, kdy kdo dal demisi, kdo nebyl zvolen, Stráský neměl mandát podepsat Klausovo a Mečiarovi rozdělení republiky. Bylo to a je neústavní rozbití našeho státu. Havel v té době nebyl prezidentem. Tak dva tři roky se znalci práva dohadují, zda rozdělení bylo nebylo právní. Nebylo.  Proč musel umřít Dubček. Asi nějak tak jako Štefánik. Měli odlišnou koncepci státu. Rajchl neumí argumentovat. Umí mluvit. A to já taky. O České poště a jejích majetcích. O inflaci a důchodcích. O stravě s červy a brouky. Jak mu někdo položí nepříjemnou otázku, šup, už ho umlčuje. Radí mu, aby byl zticha. Dehonestuje, že není právník, že tomu nerozumí. Právník nemá ještě patent na právní znalosti. Včera umlčoval p. Libora Malého svými známými větami, že tomu nerozumí, protože není právník.

V roce 2017 se ještě debatovalo o rozdělení Československa i na ČT24! Dnes se o tom mluvit nesmí!

Proč??? Protože, podle ústavních právníků z r. 1989 všechny vlády v republikách jsou nelegitimní! A pokud by OSN vydalo anulaci, tak rázem nejsme ani v EU, ani v NATO. Všechny podniky by se měly vrátit republice a majetky "politiků" by se měly znárodnit!

Pak by Čechoslováci sami rozhodli, jestli chtějí federaci nebo dva samostatné státy! Ale už bez vměšování cizích státních mocnosti, ale na základě referenda!

Ale na to je potřeba odvahy a bombardovat tím OSN, aby se toho všiml celý svět!

Zavírám okénko nezákonného rozdělení Československa. Péťa je tu.

- Peťuš, mazanec se bude péct ještě asi dvacet minut. Ale já mám třináct minut na přesun na kosmetiku a masáž.

S Péťou je to jednoduché. Poprosím. Zázraky dělá ihned. Nemožné do tři dnů. Takže mazanec dopeče. Potře vajíčkem. Dá pozor, aby mi nevybombardoval mandle.  Oběd má ohřátý. Sní ho sám. A já jedu. Venku zas zima jak v psírně. Ještě jdu Tamarce natrhat fialky.

Jsem tu. Nechávám své tělo hýčkat jejími tlapkami. Masáž. Kosmetika. Miluji dotyky na obličeji, víčkách. Laská moje vrásky. Ošetřuje dekolt. Usínám. Probouzím se. Bere mi ruce, mastí nějakým italským přírodním zázrakem. Hotovo. Ještě chvíli si povídáme. Dnes u ní kupuji výjimečně deset bonbónů. Ruských. Úhledně zabalených. A pohanku. Taky od nich. Obsluhuje mě její snacha. Mírná, tichá, hodná, vlídná vdova. Vybírám s veveruškou, s vlaštovičkami, s velbloudy na Kara Kum.

- Ještě bych chtěla Karkulku. Vy ji máte jen v kornoutu?

- Da, Čápočku.

Jen v kornoutu. Nabízí mi čokoládku s holčičkou. Beru bonbon s obrázkem krásné dětské tvářičky. Bonbony mají popsané. Želé. Maršmeloun – Marshmallow. Čokoládové. Beru čokoládové. Mám v plánu na zítra vyrobit malá dárková jarní přáníčka. Bude nás moc. Pro radost. 

- Peťuš, sice prasknul, ale je boží. Krásně jsi ho dopekl. No to je nebe v hubě!

- Ještě to nemohu posoudit. Nemám kafe.

Melu zrnka kávy. Hodujeme. Máme jaro. Velký pátek. Mír. Klid. Lásku. Pohodu. Dobré nastrojení.

Pouštím si Xavera. Házím mu tam za padesátku hold, jak jsem si dnes xkrát opakovala Wilsonovu 10 s panem Holcem. Řachám se i u Xavera. Není to blb. Je vtipný. Pohotový. Trošku se bojí. Vlastně všichni říkají něco v tom slova smyslu: Jé, abychom nemuseli na Libavu. A líbat prsten paní válečnici. Xaver umí koulet očima. Připojila jsem se maličko opožděně. Asi rozbil nějakou darovanou slepici. Mně to stačí ke štěstí. Někdo tam psal – že jak strnul a zakoulel očima, už věděl, že je po slepici. Ano, stačí - usmívám se při představě, jak Xaver čučí na střepy. Včera s p. Holcem se špičkovali. Xaver – že by pan Holec-  mohl udělat světu a městu.

-  Ne, Xavere, vy byste měl. 

Xaver se rozpovídal, jak by otevřeli okno ze studia na nástupiště. Jejich studio je totiž na Hlavním nádraží. A na první koleji by byla kamera. A knihu by mu držel asistent. A on by předčítal…

- Xavere, vy to máte nějak promyšlené. Že vy už jste na to myslel.

Sranda byla, když jim někdo poslal pět tisíc. Na Urbi et orbi. A polovina pro pana Holce. Xaverovi málem vypadly oči na zem. Pan Holec hned špičkoval, že donátor ví, že je Xaver skrblík. Nejprve totiž spolu smlouvali, že mu pošle pět tisíc, ale tři si vezme zpátky. A teď je tu dar. Dnes večer Xaver slíbil, že o víkendu promluvu napíše. 

- V kolik jazycích to říká?

Pavel Bartoň​: Ve Wilzonce se Xaver chlubil že pozdrav bude ve 150 nebo snad ve 120 jazycích!!!

Jistil se, že umělec musí přijmou i trapnost. Psala jsem mu:

- Irena Hrobská ​Prožívejte krásné jaro, vesele, s legrací, humorem, s vtipem, těším se na urbi et orbi. Veselé Velikonoce Trapné to nebude!

- No, kéž byste měla pravdu. A nebo jenom částečně.

 Málem mi vypadly nůžky z rukou. Totiž MPA byla prodavačka mobilů. Xaveer pouští ukázku s Karol z pořadu Za stranu a za lidi:

- A jak se dostala nahoru?

- Nekomentuji to. 

- Aha, tak to vy asi víte, jak se tam dostala.

- Ne, já raději nic nevím. Vy mě ještě dostanete na Libavou!

U poslechu jsem si hrála s přáníčky pro naše děti, pro jejich děti. Pro vnuka. Hotovo. Točit. Teda – hotovo. Spát.

Ještě si poslouchám pana Holce. https://www.youtube.com/watch?v=dvkpEapxLog

Linda se svým Petrem sázeli do dvaadvaceti hodin stromky, keře. Stejně mnoho zbylo na zítra. Pracují na zvelebování.

- Mami, chtěla jsem, aby Kitty byla s námi venku. Lítala okolo domu jak praštěná.

- Bála se, viď? Asi tam cítí toho kocoura.

- A hádej, kde je teď. Je tma…

- Tak to si šla občíhnout revír.

- Jo. Je venku.

Statečná černá Kitty. Třetí místo, kde bydlí. Pha. Jař. Už měsíc se sžívá s novým prostředím. Jestlipak by si v Pze vylezla do krmítka a vyhřívala si šťastně a spokojeně kožíšek na sluníčku. Kittynko, svět se mění. Mele se v otáčivém bubnu. Co je ráno hloupost, v poledne vybubnují, že je to zákon. Kitty, v Pze bys zešílela. Buď ráda, že ses konečně dostala do divoké přírody.

Bylo to tu dnes víc než pohodové, krásné.

Dobrou noc!

P. S. 

Věděli jste, že... v medu jsou živé enzymy?

- Věděli jste, že... v úlu je 10 až 80 000 včel?

- Věděli jste, že... Med obsahuje látku,

která pomáhá lidskému mozku lépe fungovat?

- Věděli jste, že... med je JEDINÁ potrava na světě, která sama dokáže udržet lidský život?

- Věděli jste, že... Včely zachránily lidi v Africe před hladem?

- Věděli jste, že... Stačí jedna čajová lžička medu k udržení života člověka 24 hodin?

- Věděli jste, že... Propolis vyrobený včelami je nejsilnějším přírodním ANTIBIOTIKEM?

- Věděli jste, že... pro získání 1gr včelího jedu, potřebujete žihadla přes 10 000 včel?

- Věděli jste, že... med NEMÁ datum expirace?

- Věděli jste, že... med bylo první zboží na světě... jako platidlo?

- Věděli jste, že... k získání 1 kg medu potřebujete nektar z více než 1 000 000 květin?

- Věděli jste, že... První mince na světě měla na sobě nakreslená včela ?

- Věděli jste, že... med se konzumuje s pláství medu?

- Věděli jste, že... včelí med je nejzdravější potrava na světě?

- Věděli jste, že... Pyl může mít více než 1500 barev a odstínů?

- Věděli jste, že... včela může létat rychlostí více než 60 km/h?

- Věděli jste, že... Královský dům ve Velké Británii konzumuje rumunský med?

- Věděli jste, že... těla velkých císařů světa byla pohřbena ve zlatých truhlách a pak natřena medem, aby neshnila?

- Věděli jste, že... včely jsou JEDINÝ hmyz, který vyrábí potravu pro lidi?

- Věděli jste, že... Název "MEDOVNÍK" vychází z toho, že mladí manželé po svatbě konzumovali med a hydromel na plodnost?

- Věděli jste, že... matka (královna) uloží za jediný den dvojnásobnou váhu jejích vajec?

- Věděli jste, že samička matuje jen jednou, s více než 10 trubci?

- Věděli jste, že... matka má "Lov" zvaný spermatik?

Věděli jste, že včely mávají křídly více než 11 000 krát/minutu?

- Věděli jste, že... jediný med,

který si mohou vychutnat alergici na včelí produkty je manna med?

- Věděli jste, že... nejlepší med pro ženy je malinový med?

Včela žije méně než 40 dní,

navštíví minimálně 1000 květin a vyprodukuje méně než lžičku medu,

ale pro ni je to celý její život.

Děkujeme, VČELY !!!!!!