Vigílie skončily, paškál sfouknut, jdeme na to

16.04.2022

Pozoruji několik let, jak nenápadně útočí na naši starou velikonoční tradici. Zrovna dnes v autě jsme poslouchali, jak se Pulénová otřásala, že když tu byla nová, jak byla zděšena, že ji mlátili. Ale prý se tradice mají dodržovat - ona ale spíš Vánoce a narozeniny. Narozeniny nejsou žádná tradice. Nepochopila, že pomlazení pomlázkou - už je to v jejím názvu obsaženo - dává ženě sílu z větvičky, ze stromu. Ona na oplátku daruje symbol života - vajíčko.

Bílá sobota. Mají se péct mazance. Jenže já zatím dospávám. Donesla jsem si do postele ntb, telefon a ještě chvilku usnula.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-04-16_Gratulace_do_postele/

- Ty spíš?

Otevírám oči. Petroušek mi přinesl ke gratulaci tři obrovské krásné růže.

- A nechej si zbytek víš na co...

Hurá. Super. Děkuji. 

Tak teda vylézám. Z kuchyně slyším::

- Už jsi vzhůru? Už jsi vzhůru?

To na nás totiž ráno zkoušejí naše chlupaté kamarádky. Jen se hneš, už vysílají signál - Už jsi vzhůru? Už jsi vzhůru? Jdeme vstávat?

Linda halasí. Vrátila se z květinky.

- Tady máš od Hany - květinářky a tady ještě k tomu rannímu náramku. Všechno nejlepší!

Zase se směju - ve tři ráno mi nikdy nikdo ještě negratuloval. :-) Jen proto, že si Kitty vyloupla z oseníčka krasličku, byly jsme vzhůru hlukem, který kraslice vydávala při pohybu po dlažbě.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-04-16_Rano/

Kočky žerou; ztratila jsem kontrolu omezování plnosti misek u Moura. Vymele, své, Zrzčino i Kittynino. Nabízím Kitty oseníčko, když se bojí chodit do zahrady. Jde si vybít stresy na antistresovou rohožku. Tancuje jak indián u ohně.

Hudba k vybíjení stresů: :-) https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-04-16_Rano/

- Peťuš? Mám nápad. Pojedeme na oběd do Štěrbovy vily.

- No. Kdy?

- Až řeknu. :-) Mám v plánu něco péct. Co kdybych měla něco rozpečeno! Tak nějak v tolik. 

Vytírám okolo kamen. Peču beránky. Těsto narůstá. To bude katastrofa. Liju do jednoho. Vylívám druhou formu. Zbylo mi. Liju ho do dvou vánočních hvězd.

Pročítám množství gratulací. Na všech médiích. Krásné. Lidé, i tohle je družení! Děkuji. Jen kdo to má všechno obíhat a  kontrolovat. Ještě že Signal není tak rozšířen. 

Gratuluje mi přes řeku principál BOĎI - Boučkovo divadlo. Nejsme v kontaktu, ale koukám, že mi přeje každý rok. A každý rok mu píšu, že přes řeku pozoruji jejich střechu... 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-04-16_Na_obed_a_s_prazdnymi_brisky_zase_zpatk

Jedeme! Krásnou jarní čistě umytou krajinou. Waze nás vede normálně na Království Les. Přece trefíme. Jen přes Dvůř bych se ztratila. U přehrady plno aut. Vypadá to slibně. U prvního občerstvení jen venkovní posezení. To v žádném případě. Fučí od hor festovně. Jdeme ještě kousek dál. Neznáme to tu. Aha, Štěrbova vila. Dočetla jsem se, že bratři Štěrbovi odsud řídili stavbu přehrady. Zas venku. Ne, oni měli stůl v teple, ale občerstvení se tu podává venku. Jdeme odsud.

- Peťuš, hodím brambory na páru, dopeču je na americké. Najíme se doma.

Jedeme jinou cestou. Magnolie, sakury, zlatý déšť - krása. Do Dvora vjíždíme ze strany u ZOO. 

- Co to je?

- To je vchod do ZOO. 

- Aha, my jsme s babičkou vždycky chodívaly tady touhle bránou. 

Časy se mění. Dřív se vešlo brankou. Dnes velikášství... Nekomentuji. Kolik zaplatí rodinka za vstup, když má české občanství? 

Ve Dvoře bydlela Irenka. Dřív se mnou hubla. Měla pěkné výsledky. Pak ji manžel nechtěl vozit. Občas jsem za ní zajela. Měla jsem ji ráda. Loni na mé narozeniny, už měla výzvu na třetí bodanec, se jí ráno neudělalo dobře. Ještě řekla, že to bude dobré. Odešla. Dozvěděla jsem se to až v adventu. Nechala tu manžela přes osmdesát let. Zase jsem si dnes na ni vzpomněla. Projíždíme cestu zadem okolo Kuksu.

- Tady když zahneme, můžeme jet do mlýna.

- Do jakého mlýna?

- Kam jezdíme na kolách.

- Jo do Šporkova? Ne. Budu si fotit posedy u cesty, keře, tady vždycky zastavuji; ne, ne,  jedeme domů. Tady u těch Božích muk se dívám do hor. Fotím Sněžku a Černou horu. Až přijedeme, hodím brambory na páru. V mezičase mě někdo odvezete na hřbitov s ledovkami.

A tak se stalo. Jedeme s Lindou. Nazdobila jsem hrob jarně. Tulipány lehly. Už z dálky jsem si říkala, že vypily vodu. Nevypily. Zima je přemohla. Na hrob stavím láhev s růží, kterou mi poslala květinářka. Nádherná. Ona i růže. :-) Pověsila jsem na stonek růže červenou krasličku. Mami, první svátek, Velikonoce bez tebe. Zrovna dnes na FB čtyři roky staré obrázky. Zahleděla jsem se. Zatlačila slzu. Zašeptala - maminko, maminko zlatá!

Vzpomínka:

Maminečko moje zlatá, vždycky jsi mi uřízla narcisky ze své zahrádky. V poslední době jsi mi přála několikrát za sebou.

Vždycky jsem Ti říkala: Mami, už jsi mi přála!

Bála ses´ - ale já nemám u sebe peníze. - Mami, máš jich hodně! Máš je na kontě. Spořím Ti... - Joó? - Oddechla sis´ spokojeně. Mami, už žádné strachy! Žádné obavy! Žádné smutky! Mami! Chybíš... Moc! Poprvé bez Tebe... Zvykám si. ´

Podpaluji ještě u maminčiny přítelkyně, tatínkova švagra, a u Matějovských. Mých přátel z dětství. Celý život jsme o sobě věděli. Tak šup, jedeme domů. Bereme to okolo kasáren, kde po tatínkově smrti maminka prodávala v kantýně a studovala SVVŠ.

-  Vidíš, tady bylo velitelství. A tady byl speciálně pro mamku zřízen vchod. Taková malá strážnice. Aby nemusela obíhat kasárna. Měla to z domu kousíček, deset minut.

Dnes vše zbořeno. Kam by se hlásili naši muži při mobilizaci?

Míjíme bastion. Hodně aut. Lidé si užívají svátky jara. Přijeli na trhy a výstavu. Drželi nás na uzdě. Vytvořili prak. O co víc zakazovali oslavy, družit se, setkávat, o to oslavy zesílily. 

Sjíždíme Šoubrák. Před námi auto. Na opěrkách hlav zezadu hnusné masky.

- Počkej, co to mají ti před námi na sedáčkách. Fuj, divné masky. Hnus. A koukám i na VW náznak čertíka.

Oběd vcukuletu natotatašup. Hlásím:

- Jdu si chvilku lehnout!!

Za chvíli zvonek. Honzík - mladší syn - přišel pogratulovat. Ať žijí naši mladší! Nezapomínají na mě. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-04-16_Na_Bilou_sobotu_se_maji_pect_mazance/

Zadělávám na mazance. První - maminčino koření. Hnětu. Přimíchávám rozinky. Nakrajuji křížek - mazaneček se v křížku trošku rozjel. Ale jen malinko. Ještě druhý. Telefonuji u toho. Dva žloutky, rozbíjím vejce, šup, bílek místo žloutku do hrnce... Do prčic, už nezvládneš nejen tři věci naráz, ale ani dvě. Neva. V druhém místo dvou žloutků bude ještě bílek. Těsto vláčné. Bílá sobota - peču mazance. Je mi hezky. 

Zrzka, Mourek vizitýrují u misek. Naučili se dovnitř - ven. Kitty na ně spouští to své nepřátelské nebo bojácné húú.

- Lindo, ta by mohla v loutkovém dělat přicházející bouři. Jen tak by vdáli bublala. A pak by zaramplovala jako hrom. To by se děti bály. Musím zavolat principálovi loutkového? Dnes mi gratuloval... J:-) 

Den proběhl jak cestička mezi poli v létě. Prý Uk za založení účtu u KB dostanou 1500 bonus. Naši taky? Někteří se napojili na náš systém a odjéchali domoj. A sosají. Dávečky chodí. Tomu nevěřím. To ne. Určitě ne! To bude výmysl. :-)

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesi-odmitaji-pomahat-ukrajinskym-uprchlikum-penize-ubytovani-stat.A220406_152140_domaci_vank#anketa-progress-A20220408_rapc_510

Pavel určitě nehovoří pravdu. :-) 

https://www.facebook.com/tv.svetlo.aliance.duo

Půlnoc. Končím. Dnes žádné úvahy.

Dobrou noc!