Vracím se

29.06.2023

Bude šest. Převaluji se. Nemám klidné probuzení. Nic nebolí. Ale divný tlak. I do očí. Sahám si na tvář. Určitě ji mám menší. Pohled do zrcadla mě ubezpečil. Ne. Tvář je vydojená do prostoru. Otok se zvětšil. Oční víčka oteklá.. Frajerka.

- Dobré ráno!

Z domu se ozvala odpověď.

- Dobré ráno! Jak ti je?

- Dobře.

Petroušek pozoruje kocoura na křesílku.

Na půl osmou na zubařské křeslo. Ještě se dívám na Karol Stonjekovou.

https://www.youtube.com/watch?v=IRGOnJ6MSo0

Karol s lehkostí, erudicí a lety studií lehce komentuje politickou situaci.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-06-29_Demokracie/

Amerika by si měla udělat s demokracií pořádek doma. A ne píchat šest billboardů na Slovensko. :-) Pravda, pravda. Kdyby na billboardech nebyla podepsaná americká ambasáda, ale nějaká jiná, to by byla mela!

Včera Karol začínala obrázkem růžového pokojíčku pro pana Lipavského na Krymu.

- Co předvádí na virtuální úrovni – neuvěřitelná záležitost! Po tom, jak se ministři vlády předbíhají na sítích, by jim měl premiér Fiala rázně zatrhnout – prý rázně značí eufemismus. Souhlasím se zákazem ministerského používání sociálních sítí. To je jedno faux paix za druhým. Teď tady ministr Lipavský – to je…

- Legendární důchodkyně Věra Pólová by zakázala ty internety. Zakázat ministrům FB, Twitter a další projevy na sítích; jestliže ministři vlády, která neumí komunikovat, komunikují na soc. sítích a komunikují víc, než by museli, vždy to zavání průšvihem. Navíc ministr Lipavský je šéf diplomacie. Diplomacie není o tom, dělat si z někoho na Twitteru legrácky, tropit si z někoho posměšky. Dokonce diplomacie není ani o tom, což současná vláda nechápe, že se s někým kamarádíte a snažíte se mu zavrtat ještě hlouběji do pozadí. Diplomacie má naopak ten největší smysl se státy, se kterými si nerozumíte. Se kterými máte konflikty. Tam je prostor pro diplomacii. A ne, že se s někým utvrzujete, jak se máte rádi. A ty, které nemáte rádi, děláte si legrácky na Twitteru.

Donátor Martin Fasanek 

1 000,00 Kč

- Pirati maji nakolik znamenitych vlastnosti, fanatismus TOPky, bezpaternost Lidovcu, a prospecharstvi ODS...

Karol dodává:

- Myslím, že je u pirátů i notná dávka politického diletantismu a nezkušenosti. Piráti si z transparentnosti udělali bič, kterým se flagelantsky rádi občas proplesknou. Ale volič nemusí vědět za každou cenu co se děje uvnitř strany. Prát s gustem na veřejnosti špinavé prádlo je nejhorší způsob politického jednání. V druhé řadě se diletantství projevuje projevy pana Lipavského na sociálních sítích svazáckým nadšením. Svazácké nadšení pana Lipánka není diplomacie. Mezi svazáckým nadšením a diplomacií je sakra rozdíl. V okamžiku, kdy jste ministr zahraničních věcí, musíte dvakrát tak pečlivě řešit, co vypustíte do veřejného prostoru. Ministr není leckdo!! Pan Nekula si to neuvědomil dostatečně. Skončil.

Petroušek odjíždí:

- Tak ať ti to dobře dopadne. Jedu. Okolo desáté se vrátím.

Ireno, jeď. Zas přijedeš pozdě. 

Dnes jen o šest minut déle. Tolerují mě. Vítají mě usměvavé tváře lékařky a sestřičky.

- Berete už ATB?

- Dnes ráno třetí.

- Vybrala jsem taková, aby to vstoupilo i do kostní tkáně. Totiž penicilín se do kosti nedostane.

- Zkoušela jsem včera tobolku vysypat. Pod papír jsem dala magnet. Grafen tam asi není.

- Tak to vydržíte pět dnů?

- Jasně. Budete mi dávat injekci?

- Ne. Jen zub otevřu.

Doktorka mi vysvětluje, jak hezky a kvalitně hermeticky uzavřela přístup do kanálků. Zub otevře. Budu chvíli kousat opatrně. Zas jsem zaslechla něco znepokojivého. Baví se o nedělní pohotovosti. Kam bych mohla… Ježiši! Zítra ráno se mám ozvat.

- Víte co, já vám zavolám.

- Ne, ozvu se.

- Já už jsem vám chtěla volat včera, jak je vám.

Baví mě tahle péče. Osobní vztahy. Odbornost. Profesionalita. Tak hlavně – Ireno!! Vydrž! Zoubku! Důvěřuji ti!

- Tak zítra mezi půl osmou a devátou zavolejte. Otok bude odcházet směrem dolů. Maličko ledujte. Jen trošku. Občas.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-06-29_Cela_nakrivo/

Jedu domů. Z dálky vidím běžet černobílého pejska. Určitě nezastaví. Nerozhlédne se. Ne. Nezastavil. Nerozhlédl se. Jedu pomaloučku. Zastavuji. Dávám mu přednost. Ví to? Přeběhl na chodník a maže, kam má namířeno. Ani nepoděkoval.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-06-29_Sladke/

Jedu se podívat, jestli prodávají jahody. Parkuji u Kauflandu. Stánek s jahodami a pár košíky. 99,- korun za kilo – síla. Jenže: Ceny smluvní. Dnes příznivá cena. Minulý týden v Polsku za 50,- U cesty u nás za 130,- Dnes 99,- Kč. Než bych jela do Polska. Beru dvě kila překrásných přezrálých plodů. Určitě je to slušnější než u toho zlatokopa minulý týden s cenou 130,- Kč.

Slyším sirénu. Sanita? Ne. Policejní džíp. Další policejní auto. A ještě. A jeden, druhý, třetí… Co to je? Tanky. OT? A kolik jich bylo? Pět? Za dřívějších dob tu jezdila vojenská vozidla normálně. Bez sirén. Byli jsme zvyklí. Vojenské město. Pořád jezdily kolony. Časy se mění. Kolonku ukončuje další blikající vozidlo.

Odjíždím domů z parkoviště. Zas siréna. Tentokrát zase sanita. To taky nebylo. Sirény se neozývaly každý den. Dnes několikrát za den…

Letos 300 000 lidí se selháním srdce! Loni za celý rok 250 000! 

Časy se mění. Směřujeme k peklu.

Poslouchám Dvojku. Pouštějí hudbu z řady filmů o Indiana Jonesovi. Charakteristická trubka. Na tu sérii jsem chodívala se svou ředitelkou Jarčou. Po filmu jsme šly na večeři. Střídaly jsme se v placení. Jednou ona, příště já. Hovoří o novém filmu série Indiana Jones. Indiana Jones a nástroj osudu. Nacisti prý táhnou. Zas tam budou. Moc se mi líbí kritika. Profesionální. Pro i proti. Harrison Ford je po čtyřiceti letech už starý na honičky. Čtyřicetiletý v roce 1981; dnes je mu osmdesát. Neudýchal by. Konají se dopravními prostředky. Ťuk ťuk, na koni v metru a tak. Slovní špičkování v nevhodných situacích. Z jeho zahořklosti životem ho vytáhne kmotřenka. Sobecká, panovačná – proč by jí měl divák přát? Postavy spíš odpudivé. Film přeplácaný efekty. Z kritiky vyčuhuje, že se nemusím trápit tím, že pětku neuvidím.

https://www.csfd.cz/film/264558-indiana-jones-a-nastroj-osudu/prehled/

Ještě jdu nakouknout do recenzí. Ano. Shodují se. Spíš víc kritiky, než chvály. Á, koukám na fotku kmotřenky. No jo. Tak už je mi to jasné.

Ranní vysílání představením Indyho pětky končí. Dalibor Gondík vtipný. Celý kolektiv srší inteligentním humorem.

- Co máš ještě na srdci?

- Šelest.

- Tak my se loučíme, za zvukovým zřízením nespala tentokrát Dáša.

- Dáša nikdy nespí!

- A čert nikdy nespí.

Usmívám se. Jazykem najíždím na svůj uvolněný zub. Cítím díru. Musím ji na čtrnáct dnů strpět. 

Tak Ireno, máš si dva dny dávat pytlíček aulinu dopo a jeden odpo. A musím? No on není jen proti bolesti, on i léčí. OK. Sypu si obsah do vody. Má příjemnou chuť. Nemohu žít jen zdravě. Taky do sebe občas naperu to, co konzumují lidé normálně.

Volám k obvodnímu. Sestra volá zpět. Mám ji ráda. Ochotná. Prosím o recept na pytlíčky jedu. Za chvilku ho mám v mobilu. Neuvěřitelná doba. Včera ATB. Dnes další recept. Přeposílám ho Petrouškovi.

Projíždím FB. Oj, u Vlastíka Mádla fotky Pavla Žura – propaguje 2. dávku v červenci 2021. V komentech další obrázky zemřelých s dg. "náhle". To je síla. Co lidí odchází. Epidemie smrti.

Denča Čalovka

- To "NÁHLE" musí být hrozná choroba, když na to teď umírá tolik lidí. Já nevím jestli to nezpůsobuje ten bacil ONOSETO. Ne nechci si dělat legraci z úmrtí, ale z novinářů, kteří mlži.

https://www.40plus.sk/katarina-pavelekova-podstupila-eutanaziu-stav-sa-jej-zhorsil-po-ockovani-uviedla-na-instagrame/?fbclid=IwAR2N3E4XVYBtuhLa5_LUYpo3aiS9TYg9Uu-oW5T9sIWjDHZZyO5pfVV-0Xw

Čtvrtníček v té reklamě má pravdu. Ono to funguje! Zaprodanec!

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-aspartam-potencialne-karcinogenni-40436336

Večer na TV Šalingrad zpráva o zákazu aspartamu. Tak to brzy. Od 50. let. Tehdy ho používaly modelky jako sladidlo, aby si zachovaly tajli. Dnes si zkuste v obchodní korporaci u pásu vzít žvýkačky. Hledejte cukr. Ne. Ani jedno balení žvýkaček nenajdete s cukrem. Všechno slazeno rakovinotvorným ASPARTMAMEM. My jsme žvýkačku měli jako svátost. Žvýkali jsme ji do rozpadu. Dnes berou žvýkačky z kelímku jednu za druhou! S jedem na krysy. Aspartamem.

Petroušek přijíždí na svačinku. Má volno.

- Petroušku, vem si jahůdky a okurku. Vlákninku.

- Půjdeš do rybízu? Vykašli se na to. Na slunce ne.

- Peťuš, dva keře mám. A pak už budu schovaná ve stínku.

Užívám dne. Češu si v klidu rybíz. Poslouchám si to svoje. Kocour okolo mě. Co chci víc! Svobodná lidská bytost. MÍR!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-06-29_Hojnost/

Víc času trávíme venku. V zahradě. Petroušek přijel na oběd. Přivezl z lékárny aulin. Sobě mixuji koktejl. Dostala jsem sterilní vatičku. Mám si ji dávat do zubu na jídlo. Co nejvíc budu pít Herbalife. 

Včera Petroušek pokropil ve skleníku. Pokropil. Rostlinky mají splihlé listy. Chjo. Jeho kropení je jako mytí podlahy na vojně. Co je mokré, to je čisté. Rozuměj - co je mokré, to je zalité. Ale není. Hadicí je třeba lít a lít a lít. Ne kropit. Běžím pro konev. Přidávám jíchu. 

- Napijte se! Pijte! 

Naše višeň nabízí plody Cestou z Phy se stavuje Linda. Lezu na žebřík. Drží mi ho oba. Řehrám, že jsem zvyklá na dřevěný. Ne na nějaký skládací. Řehtáme se. Trhám, trhám. Potřebuji já kilo. Ona kilo. Péťa nám stěhuje žebřík sem a tam. Nakonec leze i on. Hotovo. Máme.

Linda pokračuje do jejich divočiny. Pé´ta na trénink. Poslední. Jdu kropit zahradu. ATB. Sklenice aulinu. Zoubek se uvolnil. Otok klesá. Oči přestaly slzet. Kanálky jsou zas v pořádku. Tělo v kondici. Dávám napít i trávníku. Češu naše jahůdky. Hotovo. Večer. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-06-29_Visnovy/

Vařím višňový džem. Poslouchám vysílání Libora Malého. Přetahuje. Od 21 jede šalina. Liju do napařených skleniček džemík z višní.

https://www.facebook.com/groups/1266657553711187/?multi_permalinks=1914749398901996&ref=share

Nevěřím svým uším. Jak nazvat ukrajinskou mámu. Prodala svého jedenáctiměsíčního syna.

Na hraničním přechodu Malé Selmence byl zadržen muž, který zorganizoval prodej jedenáctiměsíčního chlapce na Slovensko za 25 000 $.

Muž doprovázel ukrajinskou občanku, která prodávala svého syna.

Co to je za zemi? Kde máma prodá dítě!! Ale horší: Na orgány!!!

Další zpráva. Prodávají tříleté děti na rozebírání na orgány. To není přece z tohohle světa! Peklo rozevírá náruč! Děti jsem měla jako své diamanty, svou radost, své milované. Děti jsou požehnání. Děti! Pro děti nechávám lesní jahůdky. Děti - pokračovatelé rodu. Jak se najde někdo, kdo své dítě přenechá na rozebrání. Nebo na prodej! Nechce se věřit. 

ONo se nechce ani věřit, že si odjedeš a necháš se zbavit života. Herečka modelka Katarína Paveleková po očkování únavový syndrom. Švýcarsko eutanazie. Vypadá to jako reklama na eutanazii. Lehce zneužitelné. Obzvlášť v dnešní době…

Užila jsem dne. Vrátila se do kondice. Miluji svět. Ke štěstí mi stačí zahrada. Se zájmem jsem si přečetla u Denisky o jejím solárním panelu na cestu. Aby při cestování s pejskem měla pohodlí. To je pro mě štěstí. Mít zdravé a šťastné děti. Tečka. 

Douška z internetu. Pamatuji na ty doby... Na ty ztracené zašlé krásné časy. Lidi k sobě měli blízko. Věděli o sobě. O zlu světa jsme nic nevěděli.

Jiřinka Lea Dolejšová

Dříve na našich vesnicích byla taková tradice: ,,jít pomáhat". Kdokoliv něco dělal, například stavěl, nebo opravoval dům, mohl se spolehnout, že mu sousedi pomůžou. Chlapi šli, někdy jen za pivo, ale ne protože by to pivo vyžadovali, ale protože při tom pivu se ještě více upevňovaly dobré sousedské vztahy. Ženy také pomáhaly, byly rády, že vypadly z denního stereotypu a mohly si vzájemně popovídat. Jak se říkalo: ,,Nikdy nevíš, kdy budeš sám potřebovat, aby ti někdo pomohl." Rodiče to učili i své děti. Když přišel do domu řemeslník, neexistovalo, aby nedostal oběd. To by byla ostuda celé rodiny. Mnozí z nás pamatují na usměvavé babičky, které nám v dětství podávaly přes plot košíky jablek, nebo jiné ovoce, protože to samy nesnědí.

Jen by mě zajímalo, kdy jsme přišli na to, že bude lepší, když bude každý sám za sebe ?

Dobrou noc!