Vybírala jsem úskalí. Odpoledne už to bralo jen a jen dobrý směr.

30.11.2018

Ráno, raníčko. Micka nespí v bedně. Rozjezd. Plán - vánočka, vánoční adventní řádění - přípravy.  Zákaznický servis. Klientka z Phy. Po čtrnácti dnech dvě kila dole, po obvodech mínus 29 cm. Nejvíc na břiše. Cítí víc energie. Od prvního dne přestala chuť na sladké. Jí malé porce. Kontroluji jídelníček. Vše OK. Jsem spokojená. Ona také. Do messingeru poslala objednávku. Večer bych chtěla zavolat snaškám, jestli se na chvíli chtějí vzdát holčiček do loutkového.

Petroušek je tu. Už má hodně práce zvládnuté, zatímco já jsem ještě lenošila. Asi i ten drzoun neurvalý ze včera od šesti pracuje. Tak ať. Zas jde dřív spát. Pometlo jedno. Zadělávám na vánočku. Dvakrát. Stejné těsto, jen ingredience do půl kila měním baj oko. Taky mouky mísím jak to vyjde. Jedna bude třeba nadýchanější, druhá bude maličko jiná. Chci vzít mamince. Rozbalila jsem malý svítící stromeček někde z Kiku, Pepco - kde píšou jen Sveet home a nenajdu tam český nápis. Nesmím si to nechat vrtat v hlavě, ale štve mě to. Na zboží denní spotřeby v samoobsluze jen cizí řečí. Anglicky. Neumíš? Nejsi světový. A co takhle dát tam azbuku. To je taky svět! Jenže to ti mladí světáci neumějí. Vymydlené mozky z multikulti.

Vybíhám do zahrady. Šediváček sedí na trávě. Zasypávám ptákům krmítka. Teď už potřebují. Mají zemi ztvrdlou. Zajímalo by mě, kde jsou. Kde nocují? Kam zalezou? Kde najdou úkryt? Kde se schovají? Asociace - asi ve třetí třídě jsme si zapisovali písničku:

Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš?
Schovám se já pod hrudu, tam já zimu přebudu.

Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš?
Schovám se do javora, tam bude má komora.

Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš?
Schovám se já do lesa, tam je moja potěcha.

Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš?
Schovám se já do mezu, až přestane vylezu.

Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš?
Schovám se do křoviny, to budou mé peřiny.

Až přestane, vyletím, širý svět rozveselím,
půjde dívka na trávu, zazpívám jí nad hlavú.

Hledám. Bezva odkaz. Pro maminky, pro babičky. Naučme tyhle ČESKÉ drahokamy naše děti, vnuky! Veďme je k lásce k ČESKÉ řeči. K řeči mateřské, k rodné mluvě!!

https://www.promaminky.cz/pisnicky/lidove-36/bude-zima-bude-mraz-141

U kynutí vánoček poslouchám Rosáka Na šťastnou cestu. Jé, zpívá Harpo - Horoskop. Měla jsem od Jéžiška asi v šestce, sedmičce malý tranzistoráček. Pouzdro vonělo kůží. Kvalita. Asi koupený od "Rusáků". Ach, jakou radost jsem měla. Tu vůni bych poznala i dnes. Pamatuji si, že jsem česala u nás v sádku jablka z jabloně, která jsme nazvali "dobrá". Pod stromem vyřvával tranzistorák Horoskop... Něžná, klidná, melodická hudba... Harmonie k práci. Lezla jsem po větvích, košíček zavěšený na háčku...

https://www.youtube.com/watch?v=waGiWbK4oAc

Rosák. Sbíráte-li body, váží si Vás. Dostanete dárek, odměnu. Pokud ale sbíráte body v bodovém systému za volantem, tam to neplatí.

U nás se načítají. Do deseti - možnost záchrany. Ještě dva body zbývají... Platí to jen pro dvoubodové přestupky. Ne žádné šestky. Možnost udělat si výpis - evidence bodového hodnocení; tam jsou jednotlivé termíny, za co, místo, datum, čas. Podle toho řidič může absolvovat školení... Pokud má řidič vícerobodový trest - tedy víc jak dva body - má smolíka. Odečítá se čtyři body i jen ze šestibodového naráz jednou do roka. Ty worle - doufám, že jsem si to zapamatovala dobře. To je věda... Maže se to od data k datu, tedy např. od února do února dalšího roku. Ročně odepíšou čtyři body. Tedy šestibodový je vlastně dvouletý.

Náhodná zpráva na stanici Plus - pořad Zaostřeno. Neznám. Neposlouchám. Česko se bude muset zlepšit v recyklaci hliníku. Vyžaduje to letos schválená evropská směrnice. Pomohlo by zálohování plechovek od nápojů a je něco takového vůbec v plánu? To by mě taky zajímalo. Psala jsem - co kahánků spálím. V tomto období to je klidně stovka měsíčně... A jak je sbírám. A jak vyďubuji středy. A voskové kolečko ze dna. A tři čtyřikrát ročně odnesu do sběrny. :-)

Volá manžel:

- Volalas holkám ohledně toho loutkového?

- Peťuš, nevolala, protože nevím, jak mi to vyjde. Nechci se nervovat.

Vánočky upečeny. Na to, že jsou z pilin, vyšly chuťově výborně; rozuměj namletá špalda, ovesné vločky, pohanka a trošku lepkové. Piliny musí něco lepit dohromady. Není nad agresivní lepek. Beru horkou šišku s sebou.

Nastala chvilenka zavolat snaše o loutkovém. Neví, jak časově zvládne. Ozve se.

Minulý týden jsem dala sletovat řetízek do Klenotů.

- Dejte mi mobil.

- Ne, já Vám pošlu SMS ve čtvrtek, když mi dáte telefon.

Včera žádná SMS.

Hledám na netu kontakt. Pevná linka. Nefunguje. Do prčic. Jsem v časové tísni. Už bych měla na to být zvyklá za ta léta. Dnes otevřeli konečně most do náměstí. Raději jedu ke škole. Přeběhnu most. Šup do zlatnictví. Podávám zakázkový papírek. 

- Prosím, je moje zakázka hotova? Včera žádná SMS nepřišla. Říkal jste, že ve čtvrtek... Nemohla jsem se sem dovolat. Vaše linka nefunguje! Zdržuji se, jela jsem přes celé město...

- Ne, máte tu napsáno 3. 12. (Pozor, dnes nejsem pozadu, dnes jsem se předešla.) 

- No, pamatuji si tu SMS. Ale mlátíme prázdnou slámu. Spěchám. Kdy to bude?

Zpoza závěsu vykoukne hezká tvář zlatnice.

- Máte kontakt na lístečku. 

Znejistila mě. Jako když jsem ze čtyřiceti sešitů třicetkrát opravila kobilu s měkkým i. Pro jistotu jsem se šla podívat, že máme kobylu ve vyjmenovaných slovech. Přeci jen ta většina umí znejistět... A  nejen mě. :-) Lísteček bez razítka, tedy bezcenný cár za zlatý řetízek.

Zlatnice probírá lístečky. Zjišťuje, že ten hezoun neorazil ani jeden zakázkový list. Hledá, které z razítek mi tam doplní. 

- Do kdy tu dnes jste?

- Do pěti. Za chvilenku to tu budete mít. Už jede zboží.

- Nemám opravdu čas. Uvidím.

Potkávají mě situace, kdy si říkám, že jsem asi spadla z nebe. Právě dnes jsem se ubezpečila, že jsem opravdu asi z jiné planety. Ano, nejsem blázen. Jsem odjinud.

Uháním do DD. Maminka. Beru ji z jídelny. Slouží - dnes vím všechny čtyři - :-) Veronika, Simonka - všechno nejlepší k narozeninám! Paní Dana a Irenka. Simonku jsem překvapila. Dostala ode mě přání a dárek. Irenka:

- Prosím tě, já bych napsala Všechno nejlepší a kam ty na to chodíš? (Napsala jsem přání asi na stránku.)

Ukazuji na hlavu a srdce. 

- No, vymyslím to mozkem, proženu to srdcem :-) Hodím to na papír. 

Jedeme na konec chodby. Mám košík s kapučem, smetanou, krabici s vánočkou, vánoční zvoneček, koupila jsem svítící stromeček, ověšela ho kouličkami.V  košíčku mám i jahody, pomeranč, fíky... Mamince vánočka moc chutná.

- Mandli mi dej.

Hned ji vyplivla. Zásada: Nikdy nejez v DD lísková jádra, mandle. Už je někdo před tebou měl v puse. Taky jsem kdysi ochutnala skvělé lískové ořechy. Vyplivnuté z čokolády...

Volá snacha. Tak vnučinka půjde do divadla. Předá mi ji tatínek. Volám ihned druhé snašce.

- Jj, my jdeme do loutkového. S kamarádkou.

- Aha, tak se tam setkáme. V pět.

- Ne, divadlo je od půl páté!

Ó, dík za info. Časy přednášek zapíšu do diáře správně. Do hlavy automaticky o půl hodiny později. Asi moje Dg.

Mamince zdobím stoleček stromečkem, odkrajuji k večeři ještě kousek vánočky. Volám Honzíkovi, aby byl připraven s V. u cesty. Přebírám vnučinku. V autě stihneme rozvinout důležitý hovor :-)  Těšila se ona i já. Bude tam druhá vnučinka. Přicházíme o minutku dřív. Milá, klidná, příjemná atmosféra. Divadelník se jde ještě podívat před divadlo, jestli se někdo neopozdil. 

- Jdu se radši podívat, jestli někdo ještě nepřijde :-) 

A to se mi MOC líbí. Prodivácký akt. :-) :-) :-) A někteří přišli i po nás :-) :-) :-)  Radostné zjištění. Nedochvilných je víc. Snaška mi ukazuje židli. Hledám V.;

- Poslala jsem holky sednout si dopředu.

Snaška chodí pravidelně. Zná to tu. Podpořila jsem spolek koupí Pohádek od Labe.

- Děkujeme, že když my budeme hrát, tak vy budete poslouchat. Chápeme, že se tu potkají maminky a potřebují si něco důležitého sdělit. Klidně jděte do šatny a tam si to řekněte.

Milá, chytrá, diplomatická výzva. Začínají. Vtáhli mě úvodním vyprávěním do pohádky. Hela Heclová v posledním pořadu o slunečním principu:

Pohádky tu nejsou, aby uspaly děti. Jsou tu, aby probudily dospělé!

Cítím - ano, to je esence dětství. Okouzlená. Moudrý text. Vkusné, něžňounké kulisy. Loutky - moc se mi líbí. Zvuky - bouře, kouzelný hlas flétny, zvonkohra... Herci vyslovují jasně, hovoří krásnou češtinou. Vzor pro malé. Fotím. Zírám, jak mrňaví diváci umějí držet tak dlouho pozornost. Spíš - herci umějí zaujmout pozornost svých malých diváčků. Nelze popsat, co se ve mně odehrává. Naše holčičky sedí vpředu. Druhá vnučinka mi ještě před představením vtiskla do dlaně nádherného něžného andílka. Vyrobila sama. Je krásný. Prý ze stavebnice.

Konec. Vpisuji do pamětního sešitu chválu. Před divadlem ukrajuji půl vánočky pro jedny mladé, druhá půla poputuje druhým. Ještě je vlažná. Voní celým autem. Cestou k tatínkovi říkám vnučince:

- V!, od zítřka koledýýý!! Huráá!

Zpíváme si.

- Babičko, upadl mi papírek z bonbonu.

- To neva, řekneme dědečkovi, zítra ho najde.

Vystupovat.

- Babičko, papírek jsem našla.

:-) Pusinky. Dobrou noc! Děkujeme. 

Závory cestou do divadla. Závory cestou z divadla. Poslouchám zprávy. Při mínus sedmi vinaři mohli vyrazit do vinic očesat hrozny. Nepřijde-li mráz, očešou je před Vánoci. Letos měli štěstí. Ledové víno. Ó, miluji! Hledám v archivu Dvojky. Marně. Hledám na netu. Našla:

Pod minus sedm stupňů Celsia klesla v noci na čtvrtek poprvé teplota vzduchu v okolí Pálavy. Vinaři, kteří mají pro letošek naplánovanou výrobu ledového vína, tak mohli začít sklízet zmrzlé hrozny. Do vinohradu v Dolních Dunajovicích sběrači z vinařství Chateau Valtice přišli už ve čtyři hodiny ráno, řekl marketingový ředitel vinařství David Šťastný.

"Od středečního večera byly teploty okolo minus pět, definitivní rozhodnutí padlo ve tři ráno. Obvolali jsme sběrače a ve čtyři začali sklízet, teplota padla až na minus osm stupňů," uvedl David Šťastný za Vinné sklepy Valtice-Chateau Valtice.

Pro výrobu ledového vína vinaři nechali ve vinohradech hrozny odrůdy Ryzlink vlašský přibližně na dvou hektarech. "Jde o vinohrad na kopci, což je důležité, aby kolem hroznů proudil vzduch, což je pomáhá udržet dlouho zdravé," řekl Šťastný.

Sběrači posbírali přibližně čtyři tuny zmrzlých hroznů, z nich ve Valticích vyrobí přibližně 4000 lahviček ledového vína s obsahem dvou decilitrů.

Zmrzlé hrozny putovaly přímo do lisu v otevřené hale, aby ani při velmi pomalém lisování nerozmrzly. Při lisování se neustále měří cukernatost, když začne klesat, lisování se zastaví. Hlavními podmínkami pro výrobu ledového vína je ruční sklizeň při teplotě minimálně minus sedm stupňů, hrozny nesmějí při lisování rozmrznout a cukernatost moštu nesmí klesnout pod 27 stupňů.

Sklizeno má i Petr Marcinčák z Mikulova. Na jeho vinohradech sběrači posbírali přes pět tun Ryzlinku vlašského a podobné množství Frankovky. "Sbírat jsme začínali dnes (ve čtvrtek) okolo páté, čekali jsme na potvrzení teploty od inspektora. Ve vinici zůstávaly hrozny asi na osmi hektarech," řekl Marcinčák.

Ledové víno zpracovává minimum vinařů. Nechávat po vinobraní hrozny na keřích a čekat na první velký mráz je totiž riziko - může se zhoršit kvalita hroznů, ohrožuje je například plíseň. V Chateau Valtice proto na mráz každoročně čekají jen do období těsně před Vánocemi. Pokud to té doby nepřijde mráz vhodný pro sklizeň ledového vína, posbírají hrozny ještě před obvyklou vánoční oblevou a vylisují z něj výběr z cibéb, který se vyznačuje také vysokou cukernatostí.

Kvůli malé výlisnosti hroznů, která se pohybuje okolo 20 procent, patří ledové víno k těm dražším. Stáčí se jen do malých lahví o objemu 0,2 až 0,3 litru a jedna lahvička obvykle stojí okolo 300 korun. Koupit jej lze ve vinotékách nebo přes internetové obchody větších vinařství.

https://www.tyden.cz/rubriky/relax/apetit/vino/palavsti-vinari-sklidili-hrozny-na-ledove-vino_505052.html<br>

Okopírováno pro poučení - Aranko :-)

Přijíždí Linda. Dnes přiváží černou dceru naší Micky. Holky kočičí se očichávají; Kitty je submisivní, naštvaná. Micka též. Přijela jí do revíru návštěva. Kitty je agresor. V šoku. Kolik strachu, tolik agrese. Hladím ji. Hned mi jednu flákla. Za chvíli jí nesu bonbóny. Krmím z dlaně. Dojedla. Škrábla mě. Div mi ruku neukousla. Strach dělá divy. Holka, budeš tady na prázdninách, tak se podle toho chovej. 

Vyprávím Péťovi zážitky dne. Zlatnictví. O mamince. O snaškách. O vnučinkách. O mé záchraně se začátkem představení. O loutkovém. O vánočkách. Zatopila jsem. Dům se okamžitě zalil od sálajících kamen.

- Jsem neodolal, uříznul jsem si kus vánočky.

- Proto jsem upekla dvě.

Lindě chutná. Je hubená jak koza.

Usíná na gauči. Petroušek v křesle. Čučím do První republiky. Jedenáct. Končím. Překontrolovat text. Hotovo. Nahnat kočky zvenku domů.

Zítra začíná advent. Pro mě nejtajemnější, nejduchovnější a nejkrásnější období roku. 

Dobrou noc!