Zádumčivost, melancholie, příroda už už spííí

17.10.2020

Živitelka usíná. Zahrada spí... Samovolně pouští listí... Nebudit, prosím!

 

- Jdu spinkat. Deset hodin. V půl páté mě zas vzbudí kočka.

- Ješššišši! A ty už neusneš viď? Jak vidno, bohatě ti to stačí!

- Jako prd. (To řekl. ) A ty mě moc nezlob!

Řehtám se.

Rozmýšlela jsem se, jestli dnes zatopit. Zdá se tu teplo. Dnes jsme dost větrali. Hodně tepla vyvanulo... Do zahrady, ze zahrady... Zatápím až okolo osmé večer. Nádherné teploučko se rozlilo domem. Myčka vydává své zvuky. Slyším plameny v okýnku kamen. Lednička si taky občas pobroukne. Mobil někde pípá. Vidím zprávy tady na ntb. Teče mi z nosu. Celý den. Ireno, už nesmíš chodit venku bosa. Co si dokazuješ? Zas si koleduješ. Vypila jsem dva kotle spařené cibule. Chutnalo mi to. Popíjela jsem ten zázrak na radu Josefa Jandy bez cukru, bez medu. S láskou a chutí. A kýchala jsem u toho jak Kýchal. Vždycky dvakrát.

Ráno. Budík až na devátou. V půl desáté mi umožní skyp s maminkou.

Jj, socani, kteří mají v názvu sociální, tedy týkající se společnosti, péče o společensky nebo ekonomicky slabší vrstvy. Ale vůbec netuší, co mají ve svém názvu. Na lidech jim totiž NEZÁLEŽÍ! A na starých??! Už vůbec ne. To by se snažili v jarním spektáklu o dennodenní kontakt s rodinami...  

Hledám ve slovníku: Z lat. socialis, společenský, od socius, společník, znamená. obecně společenský, také "celospolečenský", týkající se lidské společnosti;

Slovo: sociální

Význam:

• týkající se lidské společnosti, společenský• týkající se snahy o zlepšení společenských problémů• týkající se životních podmínek jednotlivce ve vztahu ke společnosti• týkající se živočichů žijících celý život pohromadě

Tak konečně, když odtáhli z čela kraje, máme možnost spojit se i o víkendu. Minulý týden v sobotu, tento týden oba dny. Dík za to. Velký dík.

Na jaře maminka ztratila slovní zásobu. Sociální odloučení - vražda na staré duši, organismu. A to má na svědomí ředitel DD. O Velikonocích - tolik dnů - nic. Žádný kontakt! Vyfasoval tablet. Právě pro používání. Nechal v prodloužených dubnových a květnových víkendech chovance čumět do zdi. Ano, pracovali tam s nimi. Určitě. Ale půl hodinky denně - ne, to nestačí. Nemluvili. O víkendu aktivity SE NEPROVOZUJÍ! Odloučení. Samota. SAMOTKA - šílenství. Smutek.  Mnoho jich pomřelo. Na samotu. Jj, jasně - na stáří! Vlastně na stáří, nemoci a s kovidem. :-) V květnových dnech - nic. Tak dlouhé víkendy!! Já se zabavím. Ale ti lidé chtějí být baveni. Nic. Ireno, nejitři svou duši. Stále čteš něco o připravované vroucí vodě... :-)

- Ahoj, maminko!

Pro mě velmi náročné nahazovat témata, otázky, dolovat vzpomínky. Jednoslovné odpovědi - nevím. Když už chce utvořit větu, ztroskotá na tom, že si nemůže vzpomenout na slova. Čerti mě berou, když si uvědomuji: Tolik svého času, své energie, kterou den co den tolik let, TOLIK LET!!! dávám na rozvoj maminky. Vniveč! Jo, asi před pěti lety mi pan ředitel vysvětlil, jak se maminka bude propadat. To je ale u lidí, za nimiž jezdí blízcí jednou týdně. Neaktivizují je. Ale já maminku cvičím každý den, střídá mě sestra, neodjíždím na dovolené, nemohu si to dovolit, když tak jen na prodloužený víkend; zastupuje mě Linda.

Děkuji za tři čtvrtě hodinku. Loučím se. Ťukáme hrnečky přes monitor. Maminka má - děkujeme - horký čaj. Květuška uvařila. 

Volám homeopatce. 

- Cítím svou ztracenou sílu, radost ze života. Bylinný king kong dělá zázraky.

- Slyším to na hlase. Už to jste zase vy. Těším se na vás.

- I já. Moje srdce je už zase rozbalené. :-)

Petroušek pracuje v zahradě. Jdu za ním. Bosá. Zapomněla jsme na dva truhlíky muškátů. Nemám pro ně místo. Uchystala jsem dvě místa pro asparágusy. Cibulky ze štěstíčka - zabalit; uložit na jaro. Očesat misku rajčátek. 

Do tepla. Jablíčka na kompot. Očistit žampiony. Vymyslela jsem si šunkovou pěnu. Rozmixovávám sýr, kousek šunky, nožičky hub, vajíčko, přidávám svůj zeleninový masox. Zbytek skleničky jde do polévky. Plním kloboučky žampionků. Rozpaluji sádlo v ohnivzdorné misce. Kladu. Chybí mi ruce. Narůstají chapadla. Spěchám, spěchám. Venku mží. Dnes ne oběd venku. Dnes nesbalíme slunečník, stříšky houpaček. Vše vlhké. Už nestíhám do oběda vyrobit majolku a křen s jablky. Obědváme.

- Peťuš, mám chuť na míšu.

Hodujeme.

- Peťuš, udělám pribiňák, majolku, křen, mám žehlit, čistit okna. A víš, co udělám nejdřív?

- Vím.

Šipka na gauč. Stará paní v dnešních energeticky náročných dnech odpočívá. :-) Jak to jde. Intenzivně. Kdo si to může dovolit. JÁÁÁ!

Vturánu se propadám do spánku. Stále ho doháním. Snažím se spát minimálně šest hodin. 

Dvě objednávky. Hovor s klientem. Komunikace přes SMS. S druhou přes Messenger. Nepracuji v pátek a o víkendu. Výjimka potvrzuje pravidlo. Pracovala jsem včera i dnes. :-) Jsem tu pro lidi v zájmu veřejného zdraví. 

A pořád mi teče z nosu. Jak staré babě.

- Peťůůš! Pojď se podívat, jak klepavou majolku jsem vyrobila!

Vyrábím pribiňák. Čokoládový. Rozpouštím čokoládu bez palmového tuku, bez glukózy. Šup s ní do šlehačky. Šup s hmotou do tvarohu. To si dáme do nosu. Péťa ochutnává ještě neztuhlou hmotu. 

- To nemá chybu!

Mám už zase radost z žití. Ono to tady všechno dobře skončí. Lidi se domluví. Odhalí temno. DS. Zavibrují výš; zavládne tu čest, ohleduplnost, PRAVDOMLUVNOST, hojnost, láska a MÍR! Těším se. Dožili jsme se. :-) 

Dobrou noc!