Zelený :-)

01.04.2021
Tuhle krásu vyrobila paní Alena Mádlová
Tuhle krásu vyrobila paní Alena Mádlová

Zelený čtvrtek. Apríl! - Ne, vážně! Dnes je apríl! 

Začínám baby špenátem s lesním ovocem. Šup, šup, jedu za maminkou. Jak se té větě rozumí v lepších časech? Jj. Ale jen jedu na dvoreček. Vezu rudého krásného velikého velikonočního veselého zajdu. 60% čokolády! Má ho mít! A kornout nezdravé skvělé ledové čokolády. To mi maminka kupovávala. Cestou ze školy jsem se zastavila. Pohostila mě čajem. Ale takovým tím granulovaným chemickým. Ach, jak mě chutnal! U maminky. S láskou.  A pak mě do pixel od té nemožnosti vylouskala vlašské ořechy. Když jsem přijela nečekaně, šla zaštrachat do špajzky. Co bych ti tak dala? Vytáhla Delisu. Tfujtajxl s palmovým tukem. A Glukózo-fruktózovým sirupem.

Odbočka - to sděluji svým klientům: Výroba z kukuřice a i z pšenice. U nás spíš z obilného škrobu. Prý když potřebujeme, aby zvíře ztloustlo, krmíme kukuřičným šrotem. Zní to tak zdravě. Zrovna jako rostlinná šlehačka - jestli se ještě vyrábí. Právě glukózo-fruktózový sirup stojí za vzestupem obezity. Jsme nejtlustší národ v Evropě. Nikoho to nevzrušuje. Jako výživový poradce poskytuj lidem kurzy správné výživy. Jedno z témat - jak číst etikety. Učím lidi rozkódovávat informace. Glukóza - hroznový cukr. Fruktóza - ovocný. Raději hledám na etiketě slovo cukr. Hlavně fruktóza není lepší než cukr, protože se v těle až příliš snadno přeměňuje na tuk. Vždy se metabolizuje pouze v játrech. Tvrdne nám játra!!! Ano - tvrdne nám jako tuk játra. A to nemusí člověk vůbec pít alkohol! Usazuje se v játrech a ukládá mezi orgány. Říkáme mu viscerální tuk. Je vždy nebezpečnější než podkožní tuk třeba na stehnech či hýždích. Dr. Marion Flechtner Mors z ulmské univerzity nás upozorňovala na to, abychom hlídali klientům břicho a boky. Jestli mají tlustá stehna, to je neohrožuje. Fruktóza může za obezitu i nemoci!! Viscerální tuky -zdroj 1. kardiovaskulárních nemocí, 2. rakoviny, 3.  cukrovky II. typu! Glukóza tak nebezpečná není; jenže je používaná skoro všude. Lidi netuší. Výrobci glukózo-fruktózový sirup používají zejména proto, že je levnější a lépe se s ním pracuje. Tedy - levné čokolády, pišingry, dortíky... Ne, ne, NE! Váha po fruktóze jde nahoru mnohem rychleji než po běžném cukru. Řepný cukr - sacharóza obsahuje jednoduché cukry fruktózu a glukózu napůl; v sirupu výrazně převažuje fruktóza. Zatímco glukóza se v těle na tuk mění z pěti procent, fruktóza ze čtyřiceti. Dr. Carel le Roux přes nás klientům vzkazoval: Ale řekněte jim, ať jedí ovoce a zeleninu. I když tam z devadesáti procent chybí vitamíny a minerály. Obsahují vlákninu! Po zelenině ještě nikdo neztloustl. Dnes už je hladová, prázdná; chybí v ní průměrně přes devadesát procent vitamínů a minerálů. Na druhou stranu, není třeba se vyhýbat fruktóze přirozeně obsažené v ovoci. Pokud nesníte tři kila plodů denně. Běžné množství fruktózy z ovoce dokáže organismus dobře zpracovat, ale celkově by měl nad příjmem sladkých plodů převažovat příjem zeleniny.

Návrat:

Ale v té době jsem byla to, co jíte. :-) O patnáct kilo těžší. Celoživotně štíhlá, najednou obézní oteklá děéésně mlsající. Každou dekádu jsem si slibovala, jak ty tři čtyři kilka dám dolů. V létě na koupalku meruňkového mrože. Ještě jednoho. Ne, budu jíst jen meloun. A meruňky. Seděly jsme s kolegyněmi a dětmi na dece a mně se ten mrož rýsoval jako další břicho. A nabrala jsem zas o něco víc. A studentská pečeť. Měla jsem ráda, když na ní bylo napsáno 25% zdarma. Ta se nedala zarovnat. Ulamovala se.  Zdolala jsem tu zvětšenou do odpoledne. A větrníček. A kaštany. A kofilku. A u maminky kornout ledové čokolády... To už dnes nemusím. Nekupuji. Kaštany jsem neměla v puse deset let. Ritter sport marcipánovou, z nouze hořkou - taky ne. Ani oplatky, pišingry, koblihy, kroasány... Novým klientům říkám, že ušetří za jídlo. Nevěří. Po měsíci mi sdělují, že v obchodě koupí jedovatou zeleninu a ovoce, mléčné výrobky, něco pro děti a jdou s poloprázdným košíkem. Jo. Tak to je. A ještě nutno poctivě číst etikety. Umět to!! Na Velikonoce a Vánoce to firmy skládají do miniaturních vějířků na dno figurky; psáno tím nejmenší petitem. I Lindt - ten zlatý zajíček s rolničkou není pro nás Čechy ideál. Nutno číst. Být ve střehu. Devastují nás všemi možnými způsoby. 

Tak teda předávám toho zajíce a kornout ledové. Rychle domů, za deset minut mám s maminkou skyp.

- Jeďte opatrně!

- V jedenáct se uslyšíme. 

 Ráda pozoruji, jak maminka ožije, když mě uvidí. Nedávám-li pozor, odpovídá, že nevidí. Musím být ve střehu:

- Mami, podívej se na počítač. Mami, na počítač. Dolů! Mami, ale před sebe.

Než já ji ty oči na ten mrňavý display nasměruji.

Paní pečovatelka přichází uklidit prádlo. Děkuje za vejdunky. Ani neví, jak jsem ráda, že se hodily. Že je nevyhodili. :-)  Prý ozdobili nějaké stromečky.

Mamce ukazuji Zrzku. A taky mouratého prince. Drzoun chtěl vstoupit do domu. On umí oběhnout v mžiku dům dle toho, kde se zrovna otevřely dveře. Tváří se přátelsky. Vr. Vr. Nevydává protivné zvuky. Chová se slušně. Už snad ani neznačkuje. Sklápím kamerku - a černo.

Luštíme. Maminka mě nevidí. Ono to asi nevadí. Jde jí to skvěle.

- Místo klidu?

- Les.

- Ano, ale jinak. Na to přijdeme. Vzít?

- Nevím.

- Jak se jmenuje ta hra v kartách? Oko?

- Bere.

- A infinitiv?

- Brát.

- Setnout?

- Sednout?

- Ne, někomu hlavu?

- Stít.

- Nátělník?

- To nevím.

- Víš. Co nosíme v létě s krátkým rukávem?

- Tričko.

Jde nám to jak po másle.

Mám z rozhovoru radost. Jen kdybych ji mohla navštívit. Dnes jsem nepodnikala. Ale měla jsem to v plánu. Jenže já nemusím. :-)

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-01_Zeleny_ctvrtek_s_maminkou/

Petroušek na mě ťuká přes okno. Naznačuje, že přivezl olej na zahradní nábytek. Chtěla jsem už včera přesazovat kytky z oken. Nedošlo k tomu ani dnes. Jdu natírat. Letadla hučela dopoledne. Sluníčko přestříkla. Jenže ono se chtělo vyloupnout. Tak ho přesprejovali ti stříbrní ptáci znovu. Musím to stihnout, kdyby začalo pršet. 

Děláme si s Péťou legraci z rachoty, brašničky, bandasky s kafem. :-) Proč já se tomu stále chechtám jak huberťák. Asi proto, abych si procvičila bránici, vyrobila hormony štěstí a prodloužila život. :-) 

Přesouvám se na druhou stranu domu. Už týdne chci zušlechtit prostor pod smrkem. Rostou a nerostou tam maliny. Na konci jsem si původně vytvořila skalku. Sluníčko tam pálí o sto šest. Jenže maliny mi vždy nečekaně udělají čáru přes skalku. Pak máta - nevyzpytatelný plevel. Už ani nemám přehled, kde který druh máty mám. A do třetice - venkovní ibišky. Mám tři. Z toho dva v prostoru skalky. Absolutně nevhodné. Ale když kvetou - nádherné. Jeden bílý s nádechem růžové. Druhý rozmíchané borůvky v mléce. Jemňoulinký odstín.

Chvíli sedím. Pozoruji Zrzku. Její pohyb. Packa už je v pořádku. Přistály tu dva holubí koráby. Takové dvě velké holubí slepice. Myslím, že mají postaveno v koruně smrku. Jezdí sem už asi třetí rok vždy pod krmítka. Poctivě sbírají... Dnes jsem si těch obrů nevšimla. Jeden seděl na švestičce u krmítka. Zrzka předvedla cirkusácký výkon. Ze země vyskočila - kolik - snad dva metry. Hrábla ve vzduchu po holubovi a spadla do trávy. Možná se ho dotkla. Ale uletěl na ořech. Šla jsem si je vyfotit. Za chvíli se její salto opakovalo. Ok. Rýč, hrábě, ženský krumpáček po mamince. Doluji nálety pod naším plotem u rapla magistra vyšinutého budoucího souseda. Zas jsem v jiné části zahrady.

- Potřebuješ pomoci?

- Peťuš, tady jsou dvě mřížky, tu jednu bych vytáhla, druhou odtamtud už nevydoluji.

- Tak to ostříhej.

- To je klematis. Vidíš? Tady na tom suchém vypučí lístečky. Potřebovala bych to nějak...

- Tak sem dáme támhle tu mříž!

Ještě že ho mám. Hlavně aby ji zas neuchytil vodovodními trubkami. Jsem ve střehu. Ne. Ani nemusím nic říkat. Kotví dřevěnými hranoly. Kdoví, kde je tak rychle vyčaroval. Jéžiš, váže to takovým tím umělohmotným zeleným provazem. Bývá i modrý. Taky hnusný. Zas vydrží i atomový výbuch. Utíkám dovnitř. Nesu nenápadný zelený hezký jutový přírodní motouzek.

- Kdes to sebrala?

- Peťuš, to jsem koupila. Víš kde? V obchodě.

Poslouchám Helu Heclovou. Pořad si občas vracím, protože se řehotám Péťovým řečem. 

- Prosím tě, tohle už jsem slyšel třikrát. 

Myslela jsem, že nevnímá, neposlouchá, nerozumí. A to je ta chvíle - kdy mě ryba převeze a překvapí. No jo, ryby - vidí přes lupu hladiny pod i nad. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-01_V_zahrade/

Kypřím půdu kolem vajgélií. Nemám ráda betonové ohrádky a zídky. Je to krásné. Je to složité. Kupuji takový plastový zelený pás. Ano, je to šeredné. Ale je to funkční. A dá se to kdykoli vyhodit. I letos vyměňujeme. Péťa ho vždy sekačkou sešrotuje. Hnojím. Hnojím. Sypu granule fermentovaného hnojíčka. Nádherně jsme vyvázali chuchvalec, ale fakt hustý chuchvalec klasického klematis. Jsem takový odborník, že jsem na tom místě měla pře, víc než překrásnou žlutou růži. Ale fakt - něha, krása stíhala nádheru. Vedle jsem zasadila takové to klematisové nic. Suchý provázek. Během tří pěti let se růže udusila; klematis má tendence plazit se na túje, do koruny višně, občas si sáhne na vrbičku v sousedství. Stále ho okřikuji, aby toho nechal. Motám ho do klubka. Za ta léta je to nerozpletitelné něco. Tak to něco dnes dostalo kvalitní oporu. Jednu ozdobnou mříž jsem získala. Druhá je zarostlá uvnitř. Hezky jsme to celé přivázali k drátěné síti. A vyndala jsem suchý kmínek a větvičky růže. Jo a vystřihla zplanělý šlahoun - poslední výkřik bývalé krásky.

Od maminky jsem si před lety dovezla žluté obrovské kosatce. Rozrostly se. I ty jsme nově obkroužili. Rozšířili jsme jejich kolo. Načechrala, pohnojila, zalila. Dostala pochvalu. Na pustoryl a prostor pod smrkem dojde příště. Pustoryl jsem si koupila jen proto, abych zjistila, jak voní. Dočetla jsem se o něm asi před víc jak třiceti lety v Seifertově memoárové překrásné knížce Všecky krásy světa. Pamatuji si, že jsem četla, že večerem se oknem vkrádala omamná vůně pustorylu. Jo. Voní nádherně. :-) 

Mám ráda pracovat živelně. Bez plánu. V hlavě mám plán, ale neplním ho. Je to jen taková osnůvka. Tak už mám předpracováno. Na vajgélie, klematis, vykopání náletů, kosatce, levandule, vrbičku a pohnojení růžových klematisků jako z pohádky by došlo někdy příště. Já se pod ten smrk dostanu.

Rychle fofrem vyčistit dvoje francouzská okna a okno ve výklenku. Sleduji u toho TV Raptor. Dnes si dopřávám sportovní výživu. Jako Ronaldo - po sportovním výkonu. :-)

Ještě běžím do zahrady posbírat prádlo. Mám vylisováno. Jsem dobrá. 

Pro dnešek HOTOVO.

Před čtrnácti dny jsme se s Péťou divili, že školáci mají jarní prázdniny. Mají jich málo. A dnes už mají velikonoční! Řehtáme se. No to je krása! 

Docela dost jsem toho podělala. A ještě se pobavila u FB.

K obrázku s dokonalým maskováním před kovidem mi Rita napsala:


Rita Štanderová: My jsme se potkaly?

Zajíkám se tu smíchy. :-) Nedovedu si sebe představit v tomhle ohozu. Dnes jsem běžela vrátit láhev na kolo. Myslela jsem, že je s dvojitým pláštěm. U vchodu mě velmi hezky haltoval takový milý dědula. Krásné oči vyčuhovaly z podvíka přes celý obličej. Bál se, aby neměl průšvih. Jenže já nechala dekl v autě. Rychle mi vrátili peníze. Pán mě měl stále na dosah. Moc jsme mu děkovala.

- Odkud jste?

- Z Hradec.

- A z které země?

(Poněkud ujeté - ptát se, v které zemi je Hradec, že?)

- Ukrajína.

Moc jsem děkovala. Moc. Aby neměl problém se bál. Kvůli němu si ten dekl nasadím. Ale zítra ne. Zítra se otvírají poklady. Horo, horo, otevři se pro člověka poctivýho...

A tady je ten... Fotky mají popisky. :-)

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-01_Vicko_branicku_ze_stavby,_nadherny_venec,_maskovaci_bubak_a_tak

V obrázcích je kouzelný originální jemný vkusný velikonoční skořápkový věnec. Ale ten je! Ten se mi líbí. Ten chtěl bych mít - říká si chlapeček a kouká přes balon. Ne, to pletu! To je jinak!

https://www.csmusic.cz/song-38568-sel-chlapecek-na-prochazku

A ještě z mnoha krásných přání vybírám jedno tak srdečné, to mě dostalo. Karlíček dává překrásné fotky. Dnes připojil i gratulaci:

Karel Peř

Vážení a milí přátelé... Přeji vám všem krásné prožití Velikonoc... Bohužel nám tato, republice a občanům nepřátelská lumpenvláda zakázala chodit po " mrskutu ", tak by patřilo vzít " čakany " a vymlátit ty hnusné svině !!!

A tady ta mě dostala:

Zdena Pšeničková

Irena Hrobská

Děkuji Irenko nápodobně, přeji také hezky prožité a požehnané Velikonoce... Vím, že jsi statečná a nesmírně pracovitá žena, která při všech nesnadných výzvách života, umí vykouzlit kolem sebe krásné prostředí a spoustu lásky pro všechny viditelné i neviditelné bytosti... Mám Tě ráda

Tak pokladové, krásný Velký pátek! :-) (Odehrál se? Nebo nám to sepsali před nedávnem...)

https://www.youtube.com/watch?v=QjvzCTqkBDQ

Dobrou noc!

P. S. Tady tu paní miluji. A dnes na závěr - bomba! 

https://www.facebook.com/watch/live/?v=852183408728684&ref=notif&notif_id=1617217331273451&notif_t=live_video_explicit

https://www.facebook.com/353992008970504/videos/852183408728684


Tímhle končila dnes TV Šalingrad - Bomba. Originální jubox!

https://www.youtube.com/watch?v=QjvzCTqkBDQ&fbclid=IwAR3tEpR2Z5KhR3K-PsuIRCfucJNcC06p0zlnhNfjCZBQCUwvMT-wKsVp4ZM