Zima se nevzdává... Zítra nám prý ukáže :-)

28.02.2019

Odcházejí jeden za druhým... Lidé. Umělci. Luděk Munzar, Pomeje, Pecha... A lidi se starají... Jak to měli za života; někdy mi připomínají neukojené hyeny...Ať žili, jak žili, jejich památce patří čest. Jako každému člověku. Nechejme jejich život životem. Darujme jim klid a pokoj.

Dopoledne pracuji. Volá Linda.

- Mami, tys tak hezky vylíčila Sněžku. Tak krásné vyprávění jsem ještě nečetla.

Potěšila mě.

V poledne se paní pro nemoc dítěte už včera omluvila. Vsunula jsem tam operativně jinou.

V jejích deskách mám poznámku: Dluh 885,-

- Jé, já tu mám dluh, jo? Tak na to jsem zapomněla.

- Já taky. Ale to víš, ty barevné lepky. :-)

- Tak mi tam přičti to dnešní. Stavím se tu zítra, nebo o víkendu.

- Jj.

Dnes klientky úspěšné. Hnuly s tuky, s metabolickou vodou...

Po obědě spěchám k mamince. Osprchovat ji ve slunečné lázni. Vzala jsem z dárkového balíčku od města domů mandarinkový kompot. Vařím puding. Šlehačku. Liju mamince do skleničky. Puding z hořké čokolády. Málo cukru. Ó jé, to zas bude... Je zvyklá přeslazovat. Jedu. Petroušek se tu ukázal. Rozplývám se nad krásným dnem. Škoda, že jsem dnes nevyužila slunečnou lyžovačku. Obloha je sice stříbrná, ale slunce se snaží... Myslím na českou bílou krásku. Leží na Obřím hřbetu a hlídá kotlinku s lyžaři. Sněženka naše. Chemtrailsový koktejl dává zdání jemného oparu. Péťa mi klade sugestivní otázku.

- Víš jak má být zítra?

(No, copak sis na mě zas vymyslel. Nechce se ti, co?)

- No? Jakpak má být zítra?

- Představ si, má pršet!

- Takže jedeme a budou padat... trakaře :-) Peťuš,  klasika.

Možná, že mu došlo, že den D je tu už zítra. On umí zhmotňovat. Lyžuje jen na oko a kvůli mně. Abychom byli spolu. Dala bych poslední minci za to, že si celou noc přeje, aby bylo nejhorší počasí ze všech v naivní snaze, že teda: NEPOJEDEME. Jenže: Sliby se mají slibovat :-) Teda - plnit :-)

Parkuji. Beru košík s proviantem. Jů, napadlo mě, co jsem zapomněla. Nechala jsem doma hrušku. A slíbené dárky do tomboly plesu DD. Zapomněla jsem v úterý i dnes. Paní, která má na starosti organizaci plesu, potřebuje mít dnes uzavřeno. Volám Petrouškovi.

- Peťuš, já jsem teď přijela do DD. Zapomněla jsem doma...

- Ty mi děláš radost! Nehodí se mi to. Jedu.

Za chvilenku volá z domů. Naviguji. A ve chvilce slyším hlasy na chodbě:

- Támhle jsou...

Maminka svačí. Koláč (hnusný, koupený) s kafíčkem. Aha, tak moje caro se sojovým mlékem dnes odvezu zpět. To nic. Přivezla jsem nakrájenou svou večku ze žita a jiných pilin. Předávám paní Marušce pro maminku k večeři - s máslem a medem. To mělo být ke svačině... Tak k večeři :-)

Jedeme na konec chodby. Povídáme si.

- Mamko, vyprávěj něco o dětství, o tanečních, o babičce... Kudy jste chodily do tanečních do Dvorany? Támhle po lukách - a kde jste si myly nohy?

- My jsme měly plátěnky. Teprve ve Dvoraně jsme si navlékly boty...

Myslela jsem, že chodily bosy. Dnes slyším poprvé o Baťových cvičkách... V lukách - dnes tam stroje hrnou hlínu na budoucí dálnici - bylo mnoho studánek, potůčků... Dnes zničeno, zabetonováno - pod dálnici.

- V Neznášově, tam to bylo hezké. Všechno! Měli mě tam rádi... Znalas paní Krušinovou?

- Jj, ještě jsem ji zažila. Asi v osmičce jsi mi u ní nechala ušít krásný modrý kostýmek. A červený... Já vím, u ní ses přiučovala šití.

Přišla Kamilka.

- Relax poctivě ředím :-) Večku má maminka dostat k večeři?

- No, ať budete mít cokoliv, dejte ji večku s máslem a medem.

- Bude niva s máslem.

- Už je to zas ta moje stará mladá milá Kamilka.

- Mami, dojez ten puding. Podívej, jak ses popatlala.

- Je tam něco hořkého.

- Jo. Hořká čokoláda. Zavoláme Lindu.

- Ahoj, maminko.

- Ahoj, Lindi!

Mamka zdraví:

- Ahoj, Linduško!

- Babi, tys mě poznala? Jste na sluníčku?

- Jsme.

- To máš prý ráda.

- Jj, jsem ráda na slunci... Jak to víš?

-Umím číst :-) 

Balím. Loučím se. Cítím únavu. To neznám. Co to je? Ještě chvíli pracuji na dálku. Chci si chvíli dáchnout. Petroušek je tu:

- Představ si. Jede okolo červené auto. Přibrzdí a...

- Péťa položí bankovky na stůl :-)

- Jé, já vím od koho to je... Peťuš, na půl hodinky si usnu. Vzbuď mě v sedm.

 Okamžitě usínám. Hovor na devatenáctou. Volám, omlouvám se. Ozvu se zítra. Paní souhlasí.

Zprávy.

Nejteplejší den letos. Hýkám radostí nad reportáží z hor. Lidi se spouštějí z kopce dolů. Peťa, "milovník" sněhu, se přišel mrknout, nad čím se raduji:

- Jéžiš, podívej se, jak to mají dole nahrnuté.

- Peťuš, krásné lyžování!

- Dyť je to měkký.

To tak bývá na jaře. Firn. Už jsem si zvykla na jeho pravidelné poznámky a reakce k počasí, pokud nás čeká společné lyžování. Vždy starostlivě krčí čelo, že - lavinové nebezpečí, že déšť, že budou padat h. s háčky.  :-)

- Zítra bude studená fronta, na horách srážky sněhové... Ochladí se nám. Teplota osm až dvanáct, na horách okolo pěti.

To tak v zimě bývá. ZIMA drží ještě žezlo :-) 

- Rekordně teplý konec února v celé Evropě. 21,2 °C v Londýně. Ejhle, vysušená rašelina - velké požáry... Zvláštní...

Oblbují s očkováním na spalničky. Za nás se děti vodily do rodiny, kde právě spalničky vypukly. Dítě získalo imunitu na vždycky. Dnes po očkování imunita vyvane. Lidé jsou ve velkém ohrožení spalničkami v dospělosti. Demagogie se line z mainstreamu.

Jejka! Pozor:

- Nejvyšší soud se zabývá poznámkami na netu. Negativní hodnocení na veřejných sítích - první tresty. Prý je to masová výzva k násilí... No, hlavně je to úsilí zavřít lidem hubu. Zastrašit je.

- Rusové vynesou na oběžnou dráhu raketu. Bude vypouštět satelity pro nové technologie. Nerozumím, proč ředitel společnosti ONEWEB tvrdí, že chtějí podpořit touhu mladé generace po objevování... ONEWEB chce od září vysílat raketu Sojuz na orbitu pravidelně a vysílat do vesmíru nové a nové satelity. Už je tam harampádí dost. Hrozí srážky... A nedají si pokoj a nedají...

- Naše Felda . Jak elegantní tvar měla. Zepředu vypadá jako dáma se širokými boky. Světový unikát v Americe, v Německu... Takoví jsme byli... Dnes nám EU pošle prachy s určením, kam mají jít... Ne, kam bychom chtěli a potřebovali.

- Zlatan Ibrahimovič. Divoká tvář. Hvězda Los Angeles Galaxy. Sponzoruje ho nutričně Herbalife Nutrition. Ronaldo - taky naše hvězda...

- Situace u Českých drah. 4500 strojvedoucích. Nějak moc havárií, ohrožení... Denně se odehrálo v minulém týdnu něco ohrožujícího cestující. Mám řešení. Zaplaťte strojvedoucí. Mají velkou zodpovědnost. Strojvedoucí místo odpočinku jezdí pro konkurenční společnosti... Proč asi?

- Jdu se na zítra vyspat :-)

Dobrou noc!!


P. S. Dnes mi udělaly radost obrázky na dětském zboží v Lidlu: