Zpomaluji se

09.11.2023

Zeptali se jí:

"Co je skutečná moc?"

Ona odpověděla:

"Opravdová síla znamená žít s vědomím, že jste svým vlastním léčitelem, hrdinou a vůdcem. Znamená to, že sdílíte svou pravdu se soucitem a mírem. Vaše síla roste s každým rozšířením vaší vlastní svobody a moudrosti. Skutečně mocní neubližují sobě ani druhým. Místo toho svou energii využívají k tomu, aby láskou obohatili každého, koho znají. 


Ráno. Kočky, kamna. Ranní rituálky.

Předevčírem u pana Macinky někdo vzpomenul deseti let, co jistý světový lídr, profesor Honimír Žvatlalovič Prolhanovič vstoupil do ODS.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-09-horst-fuchs-a-lebka-bez-naplne

Lidová tvořivost nezná mezí. Pana Macinky se kdosi ptá, co říká na Fialův nákup v Německu. Myslí si, že vyrazí do Biedroňky pro cigára?

Už chci jít do dne. Nedá mi to, kopíruji obrázky obrazovek. Legrační a smutné. Protimluv. Nechápu, co znamená počínání politiků. Jsou to lidé? Co mají v hlavě. Mají tam náplň?

Poslouchám, co plánuje blouznivá poslední generace Německa k odvrácení termofyzikálního ohrožení lidstva. Environmentální filosofie. Bóže! Utekli z léčebny? Požadují svět s atmosférou hrůzy.

65 bodů návrhů poslední generace:

Namátkově:

Musí dojít k snížení skleníkových plynů v celé EU na čistou nulu do roku 2035

Zákaz kácení lesů – už ani strom

Zákaz rozdělávání ohňů, zákaz grilování, zákaz spalování plodin a bio odpadu

Masivní redukce armády.

Doprava:

Příděl spotřeby benzínu a nafty na 500 l/rok/os. Snížení na nulu do pěti let

Absolutní priorita pro cyklisty a pro železniční dopravu

Navrhují demontáž silnic a dálnic. Abychom po nich nejezdili a neničili planetu

Zákaz výletních lodí a zákaz všech letů do 1000 km a nad 3000 km.

Zákaz obchodní třídy a 1. třídy v letecké dopravě

Uzavírky většiny letišť

Snížení počtu letů na jednu zpáteční cestu ročně /osobu. Do pěti let pouze na jednu zpáteční cestu na tři roky /osobu.

Zákaz veškerých nových stavebních činností. A když, tak jen nutné stavby s nulovými emisemi.

Zákaz zastavování otevřených prostranství.

Omezení množství odpadu z domácností na 10%!! Desetina odpadků prosazuje poslední generace z Německa - asi se po...

Max teplota v budovách 20°C. V létě chlazení ne na nižší teplotu než 26°C.

Z velké části omezení automobilového průmyslu, chemického průmyslu, fosilních paliv, těžby dřeva, výroby hnojiv, výroby kovů a finančního sektoru

Pracovní dobu omezit na 25 hodin týdně

Zavedení 25% daně ze všech nákupů přes internet

Zákaz všech výrobků na jedno použití 

Zákaz všech nepotřebných strojů. Výtahy, eskalátory, kráječe chleba a neonové nápisy. Výjimka pro výtahy: Měly by existovat pouze výtahy pro postižené, ale jen pokud elektřina pochází z obnovitelných zdrojů. Jinak i zdravotně postižení po schodech

Zákaz konzumace masa a uzenářských výrobků

Zákaz hromadného chovu

Zákaz velkokapacitního rybolovu

Zavedení daní z finančních transakcí

Tak toto jsou fantasmagorie poslední generace v Německu. :-) Asi dva tři body dobré.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-09-profesor-nutella-jede-nakupovat

Pan Holec taky nenechal diváka na pochybách. Profesor Nutella se v době, kdy mu národ osciluje na hranici chudoby a bídy, vypravil na nákup do Německa. Přišel na obdivuhodnou skutečnost. V Německu mají zboží levnější a zdá se, že ve větším balení.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-09-zivotni-uroven-pada-tretina-cechu-na-hrane-chudoby

Životní úroveň padá, třetina Čechů chudá.

Chaos. I já jsem chaotická. Svůj papírek s úkoly plním, jak se mi to hodí. :-) Jak stíhám. Dnes jsem si uvědomila, jak jsem se zpomalila. Maminka nám v nějakém svém věku řekla:

- Už sem nebudu chodit pracovat, jen se občas na vás přijdu kouknout.

Cítila úbytek sil. Mě to vystrašilo. Její oznámení. Kdyby přestala chodit nenápadně. To tu ještě nestál dům. Mami, začínám rozumět. Jako bych si to v současnosti připomínala. Jsem rychlá, ale dnes jsem dvě jednoduchá okna myla půl dne. Vždycky je mám hotová šup šup za deset minut. Zapomněla jsem něco veledůležitého. Už mi to Linda prozradila. Kytky mají občas nebo denně chuť napít se. Některé svrchu, jiné z misky, některé vydrží dlouho bez vody, některé mají rády světlo, jiné spíš stínek. Citronovníky, které jsem si v srpnu zasázela už jako vzrostlé rostlinky jsem povytahovala suché. Vysypala hlínu, na dno nasypala hnojivové granulky, zasadila poslední, které mi v truhlíku z léta zbyly. Ireno! A teď už na ně prosím tě dávej pozor! Občas odkryj záclonu. Hlavně mrkni do květináčů! Nečuč pořád na smrk naproti a na ptáky na krmítku. Moc se kocháš!

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-09-siesta-mezi-hranim

Celý den se motám okolo kytek, umývám kuchyň. Stírám pavučinky. Fotím kočku. Péťa se během dne ozývá. Zapojuje u Lindy krbová kamna.

Já finalizuji své a jeho oživení. Mám zkontrolované verze anglické, české.

- A teď si kup korunové známky.

- Kolik čtyři?

- Já mám koupených dva tisíce.

- Cože?

- Na každý papír budeš používat jednokorunovou známku. Uděláš z papíru ceninu. To pak nesmějí hodit do koše. Co psali na bankovkách?

- Padělání se trestá. Slovensky tam bylo tresce.

- Výborně. Jak pošta znehodnotí známku?

- Razítkem.

- A ty ji znehodnotíš svým podpisem. Odzdola úhlopříčně nahoru.

Ten podpis živého člověka je oznámení, věta. Má u sebe diakritická znaménka. Volám na poštu, kolik mají jednokorunových. Počítám třeba dvacet, třicet. Zbytek mi doobjednají z centrálního skladu.

- Kolik jich potřebujete?

- Kolik jich máte?

- Já mám asi sto dvacet sedm.

- Tolik?

- A ještě pokladní něco má.

- Tak já se odpoledne stavím. A zbytek doobjednáme prý z centrálního skladu pošty.

Už kolik let využívám známky s písmeny. Ale to je vlastně podvod. Protože písmeno ti neříká nominální hodnotu. Mně vyhovují. Mám-li koupené bločky a mezitím se zdraží porto, já posílám stále za menší cenu, než kterou bych musela vylepit v nominální hodnotě.

Poučena. Lezu zas na okno. A přesazuji. A kontroluji, jestli mám všechno správně. Dnes nenamalovaná, nikam nejdu. Ani do zahrady. Ačkoli - asi třikrát jsem přicucla přísavky s malým krmítkem  na sklo. Spadlo mi do květináče. Ty bláho! vyběhnout ven. posbírat. Utřít parapet. Přilepit krmítko. oběhnout domů. Žuch. Vyběhnout ven. To ono to dalo... Nešikovný se naběhá! 

Žofii nechávám celý den otevřené dveře do zahrady. Volá Péťa. Ptám se, kde asi tak je. Prý tak za čtvrt hodiny bude doma.

- A ty by ses mi nestavil pro korunové známky na poště? Za deset minut zavírají.

Neví, jestli to stihne. OK. Volám na poštu. Přijdu si zítra. Kolik jich mají? 569 kusů. Podiv. Asi se využívají k dolepení nových a nových hodnot po zdražení.

- Peťuš?

- Jsem u pokladny na poště.

- Jé, a já tam teď volala.

- Vím. Teď mi to tady říkají. 

Jdu mu připravit talíř horkých brambor, vepřovou panenku na cibuličce, salátové srdíčko. Horký čaj s naším thermojeticsem. Zalévám černý bezík, lipový květ, kurkumu na jeho chrchlot. Je tu.

- To jsem rád, že jsem doma.

- Jsem ráda, že jsi doma.

Po jídle:

- Peťuš, běž si odpočinout.

- Jedu na kotelnu.

Loajální. Zodpovědný. V duchu se směju. Nespravedlivě. Takhle jsem stále jezdila do školy. O víkendu. Všechno připravit. Nachystat. Nemám se co smát jeho vášni. Tak šup, šup, jeď.

- Petroušku, já si jdu na chvilenku lehnout. Pak uvařím lektvar z citronů a česneku.

Na jarním koncertu Pražákova kvarteta v pevnostním kostele jsem byla tak, ale tak dojatá, až mi tekly slzy z jedné Haydnovy skladby. Nechápala jsem. Srdce v nebesích. Vážnou hudbu neznám, neposlouchám. V posledních letech občas jdu na koncert vážné hudby. Ale není to moje priorita. Mám ráda staré šedesátky, max sedmdesátky. Výjimečně a náhodně velikonoční zážitek. Mezi skladbami publikum dostalo poučení. Kdo, za jakých podmínek, za jak dlouho skladbu složil. To na mě moc působilo. Co se odehrávalo v jeho životě.

Zpěvačka zapomněla CD pro návštěvníky koncertu. Vyzvedla jsem si ho v nějakém termínu na úřadě. Po půl roce rozdělávám celofán z CD s Haydnovou hudbou. Na to nás první houslista upozornil, že Haydnovy skladby, tedy i tu, která mě dojala, najdeme na CD. Uléhám. Než usnu, pročítám si FB. Velmi chytré články Saši Lechovské. Probouzím se. Buď mi skladba unikla ve spánku, nebo na mě fidlárna účinkovala jen v kolektivu v kostele. Trošku zklamaná. Kde je to kouzlo? Zítra zaexperimentuji znovu. Hudbu pustím nahlas. Třeba to potichu nepůsobí.

Zatápím. Jdu vařit lektvar.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-09-vecer

Žofka by ráda do tmy. Křičí na mě. Mraucá. Tluče packami do skla. Vyhuduje. Ne. Nikam. Celý den jsi na to měla.

Spí vedle mě. Občas seskočí na koberec. Mourek chrupčí v koši. V kamnech žhavé uhlíky. Teplo. Jdu spát.

Dobrou noc!

P. S. Z FB

Bydlím u své kočky

24. listopad 2022 · Při jaké teplotě kočka mrzne: Teplota -15°C je kritická pro kočky žijící venku. U domácích koček je tento práh ještě nižší. V první řadě jsou uši a ocas vystaveny mrazu, potom nohy a potom celé tělo. Při teplotě -20°C umírá hladová kočka za 40 minut. Jen 40 minut. 70 % toulavých koček (opuštěných bez majitele) se dožívá méně než 2 měsíců. 50 % zbývajících se nedožije ani 2 let. Většina z nich umírá v zimě. Kočce můžete pomoci kvalitním jídlem s vysokým obsahem bílkovin a rybích tuků. Zateplený kočičí domeček by měl být relativně velký, aby se kočka otočila a aby byla v teple (malé dveře). Důležité je pozvednout domeček nad zemí, protože většinu tepla odebírá země, nikoliv vítr. A nevyhánějte zvířata ze vchodů, obchodů, kanceláří... Často se nemají kam schovat před větrem a sněžením, tak umrznou pár metrů od našich domovů.

--Sdílela: Marie Darja Parth-Rychtaříkova Převzato ze stránky Betynčin kočičí sen. Bydlím u své kočky