Zrušme češtinu. Stejně je tu všechno v cizí primitivní řeči

02.01.2019


                                                                                                                           Ty, jenž vždy se rodíš

                                                                                                                           z bezedného času toku,

                                                                                                                           naděje vždy oděn svitem

                                                                                                                           buď nám vítán, nový roku!


Marnost nad marnost...

V prosinci jsem koupila čokoládové mince. Klasické. Jsou od mého dětství v alobalu. V současnosti v síťce. Psala jsem, jak na Mikuláše vnučka vyplivla obsah pozlátka. Taky o tom, jak na síťce visel nápis (foneticky) - čoko old mincen. Toto vše člověku asociuje to, co zná. Tedy čokoládové zlaté mince - ano, kvalita nekvalita, ale tzv. čokoláda. V KIKu mi před Vánocemi dala mé kritice nakonec mladá prodavačka za pravdu - ano, klame to. Ano, tfujtajxl, nechutná to jako čokoláda. Ano - z druhé strany síťky napsáno v dlouhé řadě drobných cizojazyčných nápisů - žvýkací bonbony. Ale fakt neviditelným písmem. Mají alibi. Je to tam. 

Dnes jsem se konečně dovolala regionální pracovnici KIKu. To jsem si dala. Obhajovala naše Německo!!! Musí být přeci loajální k firmě. Kvůli mně nikdo nebude psát na zboží (ve smyslu dekorace i visačky na zboží) české nápisy. Přeci zboží se veze do deseti zemí EU a je potřeba, aby nápisům všichni rozuměli. - Slyšíte tu faleš? Tu hloupost? Tu zrůdnost?! Po Bíle hoře se likvidovala naše česká řeč. Germanizace. Zaplaťbůh jsme nedopadli jako slovanská menšina v Bautzen a Cottbus (Budyšín a Kotbus). Řeč se v minulém století obohatila rusismy. Každý jim rozuměl. Stojanka. Co se děje dnes - to je poprava. Germanismy a anglikanismy.

Ona madam argumentovala naprosto hanebně. Nechtěla pochopit, že po ní nechci 42 korun, že prosím o přímluvu na poradě, nebo aby sdělila výš, že lidem vadí anglické Sladké domovy, Klíče a Vánoce na dekorativních předmětech. Rozčílila se, že ji zdržuji. Když tu KIK začínal, nebrali zboží zpět. Po krátké době ho začali bez problémů vyměňovat s paragonem. Popadla jsem na zadním sedadle ten žvýkací hnus a když to chtěli, donesla jsem do prodejny k vrácení. Vyplatili mi 42 korun. A bez paragonu. A necelá síťka. Bylo mi hanba. Paní vedoucí jsem vysvětlila, jak se pět neděl snažím upozornit na klamavou reklamu - nápis zlaté čokoládové mince. Upozornila mě, že je tam opravdu čokoládová - příchuť. :-) Úsměvné. Čokoláda vs. čokoládová příchuť. Taky by stačilo jen čoko vůně, že jo? Poprosila jsem, jestli by mohla předat výš, že lidem vadí anglické nápisy na dekoracích i na popisu zboží.

- Ale vy nejste ráda, když se děti učí cizí jazyk? 

- Nemluvím o tomto. Nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekla. Jsem ráda, když se děti učí cizí jazyk. První jazyk je jazyk mateřský! Je hloupé, když slyším nějakou hvězdičku: Já mluvím jen anglicky, já už ani neumím vyjmenovaná slova. - To se má čím chlubit! Jsme v Čechách, tak se tu přeci bude psát česky. Cedule u vesnic a měst jsou ještě v češtině.

- Když přijedete do ciziny, taky se tam neobejdete bez znalosti cizího jazyka. Musíte znát řeč. 

- No, to je pravda a musím se jejich haťmatilkou prokousat; nikde mi tam česky nepíšou. A vy to tu všechno máte počmáráno anglicky! Navíc tu prodáváte šity. Kolik zapalovačů jsem Vám už vrátila.

- No, vidíte, tak když jsou špatné, proč si je kupujete! (Opravdu obchodní řeč!! Ještě mi mohla říci, že tam nemám chodit.)

- Protože jsem naivní a věřím, že aspoň některý bude zapalovat dýl než týden,  a že se dá naplnit.

- A proč si je nekoupíte jinde! (Ke konkurenci bych svého zákazníka NIKDY NEPOSLALA! Kdyby ke mně přišel pro jitrničku a já už neměla, vzala bych nohy na ramena a utíkala naproti k řezníkovi koupit jitrničku u něj, jen abych vyšla vstříc.)  

- Milá paní, před Vánoci jsem koupila takový skládací zapalovač v Kauflandu. Víte, jak dlouho vydržel? Na Štědrý den dva hřbitovy. U posledního kahánku mi manžel řekl: Tak jsi doškrtala. - A to byl ze spřáteleného německého Kauflandu. Jinak zrovna včera - předevčírem jsem si četla svůj příspěvek na FB z loňska. Loni jsem šla vrátit nádherný stříbrný dlouhý zapalovač. Už když jsem toho krasavce přinesla domů, manžel mi řekl: Zase´s vyhodila peníze. - Věříte, že jo? Rozložil se a fungoval asi měsíc. Prve jsem na něj koukala v Lidlu. Už jsem měla cukání. Ale když jsem si představila, jak mu nejprve upadne koncovka... Ne, nekoupila jsem ho. Mohla byste mi říci, kam bych si asi tak měla jít ty zapalovače kupovat? Všechny nestojí za nic, jsou stejně nekvalitní. Nikdo Vám ho sem nejde vrátit a navíc, NEJDOU PLNIT, ačkoli jsou plnicí. To jako kdybych si koupila plnicí pero, které by mělo rozskřípanou špičku a nešlo by naplnit.

Paní byla nadmutá. Dodala jsem:

- Víte, že v Čechách v americkém řetězci hotelů Courtyard Marriott Brno mají i recepční na jmenovkách pokřivená jména??! Kateřina má na klopě Catheirne!

- No ale to ta pracovnice přijala!! Do toho ji nikdo nenutil! Mohla práci odmítnout.

Svatá ty prostoto! To je naivita, nebo arschalpinismus... Nevlastenectví, podbízivost - a nazývají to loajalitou k firmě. Tak tohle není loajalita. Ubohost. BLBOST!!! Kam asi mohla ta maturantka jít pracovat! Přízemní nazírání na realitu. Nechápu. Jsem asi nějaký vyvrhel. Letos si budu zapisovat, kolik věcí a v jaké hodnotě reklamuji. Uvidíme. Jakou cifru v prosinci najdu na papíře. 

Dnes jsem si koupila zapalovač velký a malý, oba dlouhé na svíčky s plničkou. V prosinci sada stála 55 korun, dnes totéž za 25 korun. Jasně, že to nevydrží, ale kdepak mám koupit kvalitu? :-) :-) :-) 

Toto byl ve zkratce můj dnešní běs. Manžel si mě posadil a řekl:

- Prosím tě, nevšímej si toho, nebo se zblázníš. Vždyť ti o nic nejde. Přidali ti na důchodu. Stejně nic nezměníš. 

- Peťuš, já za to nemůžu. Někdo musí být vlastencem. Petroušku, snažím se být netečná, ale nejde mi to.

Pak jsem pracovala. Volám z pracovny:

- Peťůůůš!

- No!

- Máš to se mnou těžký, viď?

- Ne, já to vydržím.

Zítra začíná rekonstrukce maminčina domečku. Včera mi přišla SMS. Zvláštní styl. Taková jedna věta. Ač jí chyběl otazník, odpověděla jsem: NE (dodávám !!!)

Dobri den měle bich zajem o pronajem bitu jestli to jeste mate zipozici dekuji 

Myslíte, že budu rasista, xenofob a..., když k inzerátu dopíšu: Byt (dům) není určen k vybydlení. Měla bych spíš napsat: Bit (dum) neni určen kvibidleni.

Umýt, postel. Nabrat sílu. Zapomenout.

Dobrou noc!

P. S. Jsem blázen. Ale já jsem roztomilý blázen. Pomáhám. Pomozte i vy. Zavolejte na ty jejich linky, napište na veřejný FB, jestli se vám taky něco nejde pod nos. Chce se mi napsat Vám :-) Děkuji.