Peču, uklízím, opakuji psychologii :-) Nudné? Tak dnes nečti :-)
Co potřebuješ, najdeš. Přijde ti. Asi před čtyřmi lety jsem byla v Mikulově na školení. Začínalo se druhý den. Měli jsme čas vystoupat na Svatý kopeček nad městem. Martina neměla kapesníčky. Došly i mně. Cestou dolů sbírala do batůžku papírky, odpad. Hle, hle. Na cestě balíček nerozdělaných potřebných kapesníčků. Taky se mi to stalo na cyklostezce. K Lindě takhle přicházejí situace, peníze, předměty pravidelně. V pátek si vzpomněla na své sýkorky.
- Mami, kde koupím slunečnici?
- To sis´ vzpomněla pozdě. V Malince mají už zavřeno. Leda v Kauflandu drahou.
Během dnešního dopoledne telefonáty, klientka... Poledne - volá Linda.
- Mami, tomu neuvěříš. Šla jsem po Trojském mostu. Přede mnou pytlík slunečnice. Zabalený bavlnkou. Zrovna jelo tolik aut. Abych nevypadala divně, počkala jsem, až přejedou. Mami, moje sýkorky dostaly pytlík slunečnice.
- To je k neuvěření!
Poučení pro škarohlídy a ublížené: Co chcete, aby se Vám dělo, dostanete to. Místo, abyste se radovali ze své práce, ze svého zdraví, ze života, z vrcholné doby, do níž jsme se narodili, vedete žabomyší ubohé bezvýznamné spory. Možná by stálo za to, zamyslet se. Choval jsem se čestně? Obstál jsem ve vesmírné zkoušce? Nejsem za debila? Takhle si zpytuji každý den.
https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-12-20_Mamincino_tuzidlo%2C_dostala_jsem_bohemku/
Mám omytý, vysmýčený, uklizený, nablýskaný, vymetený celý dům. A jak píše ve svých fejetonech Ivanka Devátá - vysidolovala jsem i skoby pod obrazy.
Klientka - krásná postava v padesáti.
- Tady ti jedno procento tuku narostlo. A tady deset deka svaloviny ubylo. :-) A o rok jsi zestárla během měsíce.
Všechno má krásné, v normě a ještě mi donesla ledovou bohemku. Jupíí!
Odpoledne chvilenku pracuji. A pak vymydlit dvě studia. Moje a Péťovo. U Péti mám pár šanonů ze školy. Sedla jsem si k nim. Probírala je. Inspirace ze školení. Bezva, originální hravé způsoby výuky. Tvůrčí psaní - tenhle seminář se mi náramně líbil. Vánoční tvoření. Národní obrození v pevnosti Hradec Králové. Pod ruku mi přišly troje desky s nápisem Malé granty. Na to nemohu zapomenout. Dva víkendy v hotelu Horizont v Peci. Lyže jsem si nebrala, neb jsme ráno začali a večer skončili. Třetí víkend jsme jeli někde za prahu do Zlosyně. Ten byl pro mě nejvýživnější, nejpoučnější. Používám informace z něj při kontaktu s lidmi. Čtu si je. Ty lidi. I poznámky. Hodinku listuji. Hledám, proč se kdy kdo dal na svou profesi. Co se mu přihodilo v prenatálu nebo v dětství. Co ho ovlivnilo v chování na celý život. Zajímá mě, jestli najdu kapitolu drogy. Našla. Proč ajťáci používají marijánku. Školil nás dr. Svoboda z Ostravské univerzity. Sympatický nepřekonatelný odborník. Doplňovali se skvěle s dr. Leonou Němcovou. Dětská psycholožka. (Dětské psychologické poradenství a diagnostika Poradenství) Od pátečního oběda do nedělního odpoledne jeli ve střídavém dialogu. Pro mě perla za perlou.
Čtu.
Vstupuji do třídy. Jsem predátor. Pozici zruším, že jdu zepředu mezi ně. Kdo chybí - predátor je ten, kdo chybí. Oslabila jsem svou pozici predátora. Střídat role. Šum ve zdravé třídě bude souviset s příkazy. Nedávat ale svobodu, volnost - stanu se obětí. :-)
Jasně.
Do 5. třídy chtějí řád, poslouchat. Od 6. třídy chtějí diskutovat, spolupodílet se, zangažovat se do tvorby.
Opakuji si základní sociální potřeby dle Maslowovy pyramidy a dělení profesora Matějčka.
Potřeba místa - teritorium. Už v matčině děloze má dítě jasně vymezený prostor. Jedna cigareta matky - dítě v prenatálu vnímá svět až tři hodiny jen z 50%. Cítí, že je nechtěné. Má-li dítě chuť na sladké, vyšle matku. Ta vyluxuje ledničku. Dítě spouští porod. (Dřív se učilo, že matka spouští.)
Bude-li budoucí matka z Phy v těhotenství trávit čas v Krkonoších, v klidu, po porodu se vrátí do Phy. Je to pro dítě ohrožující, už necítí klid Krkonoš. Vychovávat dítě na samotě na Šumavě - nevhodné.
Dítě má svou postýlku, láhev, nočník. V MŠ své třešničky, modré, zelené odd. Stále to pokračuje. Narodí se druhé dítě. Vetřelec!
Kde bydlím, mám tři fyzická místa - postel, místo u stolu, místo pro odpočinek, abych se cítila dobře. Jak se asi bude cítit dítě, kterému stále bereme místo (dětský domov, stěhují se, víc sourozenců, střídavá péče - největší zvěrstvo dle mě. Jeden student mi otevřeně prozradil, že krásně vydírá mámu i tátu.) Agrese, neklid. Nejistota. Bude likvidovat místo ostatních lidí. Nerespektuje místa a věci jiných. Cikáni nemají místo, proto mají svůj klan, rod. Proto mají silné vztahy, vazby. Kdy nám poprvé začnou popisovat lavice? V 6. třídě. Stěhují se ze třídy do třídy. Na jeho místě mu sedí někdo jiný.
Zajímavá poznámka v roce 2006!!! DEVASTACE = práce z domů (nepracovat doma!!) Zlikvidují teritorium domova. Odpočinku. Dítěti je třeba zajistit MÍSTO.
Obracím list.
Potřeba bezpečí nebude-li mít doma bezpečí, bude se chovat NE bezpečně. Zná to, je mu to přirozené. Nebo bude tiché, nenápadné - je v něm hodně napětí, vře to v něm - neudržitelné excesy. Neučil se nesdělovat. Mám zkušenost s jedním ptáčkem dospěláčkem. Co říká, nemá logiku. Co dnes tvrdí, před týdnem tvrdil něco jiného. Předvádí se.
Tady jsem si početla. Připomněla a pochopila lecčí reakce. :-)
Péče, podnět, výživa informace - přeskakuji. Výživa informacemi. Matky mentálních anorektiček dávají své dceři přemíru informací. Čtu, čtu, čtu.
Potřeba podpora, opora
Podpora - fyzického charakteru. Opora je mentálního charakteru. Především pochvala. Na SŠ hledá mentální oporu. Chválit do konkrétního detailu. Ne: Ty jsi šikovná. Ale: Tys´ten příklad sama spočítala! Aby nemyslela, že když má nový svetřík, je šikovná. Chval přes sebe. Mně se to líbí. On řekne: Ale vždyť je to normální. Já: Ale mně se to líbí. Na učilišti nechval před třídou. Hrozí šikana. Pochval mimoděk na chodbě.
Tohle si pamatuji: NESAHAT žákovi, studentovi, učňovi na hlavu. NE! Na ruku, na rameno - ANO. (Dnes bych si nedovolila se ho dotknout vůbec.) Na hlavu mohou sahat pouze rodiče. Učitel nemá právo nahrazovat matku.
Tři intimní zóny: hlava (proráží děložní hrdlo), chodidla (první dotyk světa v děloze), pohlaví, záda (matka vás za ně chovala, nevidíme si tam, ani v zrcadle, nemůžeme se dotknout).
LIMIT - prvek, která nám v něčem brání a zároveń nás v něčem chrání. Hledáme ho do konce života.
Děloha (brání a chrání)
Oblečení - chrání, brání ve volném pohybu.
Prostor - chrání, brání.
Nejvyšší limit = BŮH (víra). Vyžaduje pravidla. (Ne náboženství, církev) Neexistuje škola bez pravidel. Děti by byly neklidné. Musí mít limit. (Proč se zavedla volná výchova? Aby bylo hodně dětských pacientů.)
V roce 2006 jsme netušili nic o práci z domova, o distanční výuce - devastující... O lockdownu jsme neměli ani tuchy. Kolik devastace se jim povedlo na psychice dětí i dospělých. Kolik sebevražd! Kolik narkomanů - dýluje se nad naším městem v lukách. U školy!l
Tvrdá pravidla v rodině, která se nedají splnit - agrese dítěte, bude stále v opozici.
Droga - sociální limit (ne u experimentátorů, ale u těch, co v nich jedou)
Ve škole neexistuje bezlimitní vedení.
Škola dává sankce, ale ne limity! Sankce = prvek, který nám pouze v něčem zabraňuje, ale nechrání. Sankce ještě ni kdy nikoho nevychovala, nepomohla. Ale je důležitá pro ostatní, aby viděli, co by se jim stalo, kdyby... Pro jedince není výchovná dvojka, trojka, důtka tř. učitele... Sankce vyplývá z nenaplnění limitu.
Tak si to pročítám a vidím obraz dnešní doby. Počkej, jestli si nenasadíš tu roušku, sejmeme tě. Sice proti právu, proti zákonu, ale když si to nevyřídíš, tak zaplatíš! Kdo má čas si to vyřídit právně!
Tohle si taky pamatuji. Pokud nebyla ve věku 1- 15 sycena nějaká potřeba:
Povolání zedník, stavitel, architekt, alternativní učitel - neměl sycenu potřebu místa.
Povolání požárník, záchranář, policista - neměl sycenu potřebu bezpečí
Uč. Na ZŠ, mediační služba - péče, podnět, výživa
Sociální pracovník, učitel na SŠ - neměl podporu, oporu
Právník, politik, bachař - neměl limit.
Dítě z DD - bude mít do konce života nenasycenu potřebu místa.
Tolik čtení. Práce mi stojí. Ale tohle mi stálo za to si připomenout. K těm deskám se ještě vrátím.
Stačilo. Někdy příště tu zas dám k dispozici poznámky. Role v kolektivu. Našli jste se? Poučili jste se? Bylo to nudné nebo jste se bavili?
Jo, našla jsem tu taky svůj obrázek archetypu z pohádky. Musím říci, že jsem si ho zapamatovala správně, ale v detailech úplně blbě. Asi před šesti lety jsem doktoru Svobodovi zavolala. Něco jsem si upřesnila. Končil pro mě důležitým sdělením. Moudrost z Orlických hor. Dnes, když jsem si uklízela svůj stůl. Stovky papírků s telefonními čísly a údaji o váze, výšce, věku. Ale taky jeho moudrost:
Nejprve sám se najez. Teprve pak půjč lžíci. Jinak bude ti po právu odebrána.
Viz loni v září. O tom víkendu, o snech...
https://www.poctenickozesrdce.eu/l/dalsi-bezstarostny-se-sluncem-nejen-nad-hlavou/
Někdy příště o rolích v kolektivech. Ano. Funguje to.
Dobrou noc!