Nenechejte se zmást datem. 16.10. 2018 je den založení blogu :-) 


Píšu denní shrnutí, sloupky, deník, někdy fejetony na FB. Už víc jak rok mi lidi navrhují: Založte si blog. Neumím... Na kraji října 2018 mě na jeden den zablokovali. Nespravedlivě. Poslední kapka. Začala jsem hledat, snažit se a výsledek je tu. Budu ho vylepšovat, zkrášlovat, piplat, aby tady bylo útulno. 

6.8.2018 na terase DD. Už skoro rok zlomená stehenní kost brání v pohybu.
6.8.2018 na terase DD. Už skoro rok zlomená stehenní kost brání v pohybu.

Maminka bydlela ve svém domečku s kočkou. Hospodařila na svém. Sázela kytky, jahody, stromy. Pečovala o sádek, předzahrádku. Její domeček byl útulný. Hezky zařízený. Čisťounký. Jezdila autem. Do poslední chvíle. Začala ztrácet paměť. Jednou od nás odjížděla. Seděla v autě. Šla jsem se podívat, proč neodjíždí: 

- Víš, já chci jet k jedné známé a nemohu si vzpomenout, kde bydlí. 

Ještě jsem nebyla vystrašená... Až později. Nevěřila jsem. V DD je už asi sedmý - osmý rok. Skvělá bezkonkurenční péče. Jen ředitel je nějak divný. Chlubí se, že pracoval osm, respektive dvanáct let na kraji. Myslí si, že skvělá neracionální kuchyně je super, že praní v agresivních pracích prášcích je odpovídající hyg. normě. Schvaluje, že pan farář evangelické církve smí hřímat: Jsme bohatá země a MUSÍME do rodiny přijmout uprchlíky... Jsem v rozpacích... 


Fotka je z horkého léta 2018 u maminky. Celé prázdniny, vlastně celou dobu jejího pobytu mimo domov téměř denně pečlivě dbám o její rozvíjení, rozptylování, zlepšování zhoršující se nálady :-) Není se co divit. Milovala práci na zahradě. Svobodu, volnost. Přes den nikdy neuléhala. Nebylo přeci hotovo. Starala se o svou tříbarevnou kočku. Byla to Kočka. Já ji nazvala Micicinda. Pak jsem stejně pojmenovala naši kočičí hraběnu. 

V srpnu 2017 od nás naposledy odjela. Žhavý den. Ležela pod stromem na lehátku. Manžel ji odvezl. Zapomněla tu košilku. Netušila jsem, že se na lehátku prospala u nás naposledy. Maminka upadla. Zlomila si nohu. Od té doby se špatně hýbe. Upoutána na vozík. Všechna čest paní RHB sestře... A péči pečovatelek... Léky atrofují svaly. Lidé padají na vozíky, do lehátek... Místo aby přestali s krmením bílou moukou, ládujou je dle chuti klientů. Vždyť proč by měli měnit zavedenou a dobrou kuchyni... 


Maminčina pozemská pouť skončila. Náhle. Nečekaně. 

O mamince a jejím životě jsem za deset let téměř dennodenního dojíždění zjistila tolik informací, co za celý život ne. Chodily jsme spolu po stopách jejího dětství. Mlýn Skořípku, školu v Habřině, neznášovský hřbitov, místo jejího dětství... Někdy v dubnu 2021 mi řekla: Prosím tě, jak si to všechno pamatuješ? Ty to znáš líp než já. - Ano, na tuhle pohádku nikdy nezapomenu, mami! Děkuji za veškerou Tvou péči, pomoc, za obětavost, za ochranu, za vzdělání, život... Mami, chybíš mi!

16.5.2021

Paní Hrobská, měla jste za půl hodinky skypovat s maminkou. Ale já ji musím poslat do FN. Ona nám sklouzla z vozíku. To se stane. - Ať vás ani nenapadne ji po návratu zavřít na samotku!!! Víte, jak jste to před čtyřmi roky zvrtali, když si zlomila nohu. Žádná narkóza!!! 

21.5.2021

Ve čtvrtek 20.5. nás zavolali do FN k rozloučení. Maminka 21.5.2021 ve 4.10 hod. nad ránem vydechla po krvácení do mozku naposledy. 

Měla zdravé srdce, ledviny, v 94 letech jsme luštily křížovky. S odchodem i v tak vysokém věku jsme nepočítali. Ředitel DD neprojevil jakoukoli účast. 

Pečovatelka byla v nepravý čas na nepravém místě. 

Odskákala mamčinu smrt infarktem. 

Dopadlo to dobře. 

V tropickém červencovém dni jsem se vypravila k soudu, abych ji obhájila. Obviněn měl být systém, tedy ředitel organizace, který nezajistil včas opravu sprchy, kterou pečovatelka nahlásila týden předem.

Nejnovější články na našem blogu co je nového

 

Memoárový

17.01.2023

Co dnes právě končí? Pondělí mám za sebou. Asi úterý. Slunečné. Večer v autě jsem zaslechla, jak se Miloš Skalka loučí ze svého pořadu - přeju vám v neklidné době... Zvláštní - nazval to. Označil to. Hned mi šla myšlenka: A kdy pro tebe byly klidné doby? Ještě tak před sedmi osmi lety. Uspaná. Nic nevěděla. Pak se vlak začal...

Neděle ráno. Odpočívám. Krmím naše kočičí dravce. Myslím tím pražskou Kitty a přivandrovalého Mourka. Ještě si jdu prohlížet něco do počítače. Malinko klimbu... Venku zataženo. Procházím na FB Watch. Ó, dva kohoutci se stejným procentem v prvním kole Všimli jste si, jak v posledních letech vždycky, ale VŽDYCKY, volby končí téměř padesát na padesát?...

Půl jedné. Noc. Toto zas přesvištělo okolo mě. Připadám si jak v metru. Ráno na budík. Výjimečně. Než přijde klientka, kmitám; zvládám hodně věcí, abych ušetřila pozdější čas. Stejně neušetřila.

Dnes vstávám do sluníčka. Mám štěstí a radost. Vymetenou hlavu. Od myšlenek na mrtvé mladé z mého okolí. Nemyslet. Koukám na krmítka - prázdná. Neva. Občas se slunečnice zmehne, znamená to, že chodí. Sice ne každý den, ale jsou tu. V minulých letech se to tu hemžilo. Ptáky jsem fotila v letu. Připomínali motýly.

Odbila půlnoc. Sedím u varného ostrůvku. Probrala jsem se k vědomí. Hlava mi klimbala. Chtěla jsem si odpoledne odpočinout, nedalo mi to. Utřela jsem prach v kuchyni, v obývacím pokoji a ložnici. Nemám systém. Chaoticky si vyberu jednu místnost. Druhý den další. A dnes to odskákaly ložnice a kuchyň. Já prach na nábytku, rumba na podlaze. Kuchyň -...

Lukášek

07.01.2023

Sobota. Ve starém světě by mě ráno vezl Petroušek na vlak. Uháněla bych do Brna. V Pardubicích bych se divila drátům posázeným vranami. Cestu vlakem do Brna jsem milovala. Vůbec - vlak jsem si v posledních letech oblíbila víc než autobus. Už druhý rok do Brna nevedou koleje. V srpnu jsem se dozvěděla od žlutého? - to je jedno- že...